Je třeba porazit Rusko a otevřít přístavy, varuje zemědělský podnikatel na Ukrajině

62 minut
Události, komentáře: Blokáda obilí – hrozí světu hlad?
Zdroj: ČT24

Část ukrajinského obilí bude letos chybět na světovém trhu. Svět pociťuje další rozměr války kvůli rozbombardovaným silům, zákopům na polích a zablokovaným přístavům. Podle podnikatele v zemědělství na Ukrajině Petra Krogmana jde o zásadní problém do budoucna. „Pokud se Rusku podaří dobýt Ukrajinu, tak zvýší svou sílu na světovém trhu s potravinami, protože samo je velký vývozce. Ke dnešku jsou celosvětové zásoby pšenice už jen na deset týdnů, takže problém je to obrovský,“ uvedl v pořadu Události, komentáře.

Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) uvedl, že hrozící nedostatek obilí se týká nejen Evropské unie, ale hlavně Blízkého východu. „EU investuje velké prostředky, aby zachránila železniční dovoz obilí do Evropy předtím, než ho získají Rusové,“ zmínil.

Snaha nahradit zablokované námořní cesty železnicí je podle Zdechovského v několika dalších týdnech nepravděpodobná. „Přál bych si říci, že to je řešení reálné, ale v současnosti je to spíše zbožné přání,“ uvedl Zdechovský.

Rusko přišlo ve čtvrtek s návrhem uvolnění cesty lodím přes Černé moře pod podmínkou zrušení sankcí. Podle Kyjeva i Západu ale jde o nepřípustné vydírání. Přesto Kreml ve čtvrtek ohlásil, že první zahraniční plavidla s potravinami opustila Mariupol. Rusko také žádá, aby Ukrajinci odminovali okolí svých přístavů, pak prý povolí koridory pro zahraniční lodě. Kyjev se ale obává, že by toho naopak agresor mohl využít k vylodění a útoku. 

Ukrajina živí 400 milionu lidí, sdělil majitel filmy Agromimo působící na Ukrajině Petr Krogman. „Co se týče potravin, Ukrajina je de facto nejlevnější supermarket v kraji. Když ho zavřete, ostatní zvýší ceny. Pokud to chceme vyřešit a vyřešit i inflaci v České republice, musíme ho bezpečně otevřít, aby se obilí mohlo dostat zpátky do světa,“ apeluje. 

Rusko se bude snažit výpadku potravin využít, míní analytik Havel

Podle agrárního analytika Petra Havla výpadek zásob nebude mít globální dopad. „Problém s poklesem produkce z Ukrajiny existuje tam, kam Ukrajina vyváží, ne ale pro celý svět. Podle několik dnů staré prognózy amerického ministerstva zemědělství by letošní světová produkce pšenice měla být 770 milionů tun, z toho se počítá, že z Ukrajiny bude propad deset až patnáct milionů tun. Problém to tedy je, ale není celosvětový,“ míní. 

Shodují se ale na tom, že současná situace nahrává Rusku. „Nemyslím si, že to byl plán jedna. Tím, jak se válečný konflikt vyvíjí, je teze o promyšlené strategii Ruska poměrně pravdivá,“ myslí si analytik Havel. „Evropa nepotřebuje ukrajinské obilí, protože je soběstačná, až přebytková, obilí potřebuje sever Afriky a přední Asie. Sklizeň bude zhruba za dva měsíce. Jestliže se tam obilí a další komodity nedostanou z Ukrajiny, bude třeba ho tam dostat jinak, například z Evropy,“ dodává.

Krogman si myslí, že jediným řešením možné potravinové krize, je ukončení ruské agrese na Ukrajině. „Přestaňme se bavit o řešení důsledku, na přepravu po železnici nejsou kapacity, a i kdyby to šlo, tak to dvakrát prodražuje potraviny. Je třeba otevřít přístav a porazit Rusko, jinak se z toho nedostaneme,“ uzavírá. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

„Je to politická věc,“ vzkázal Ústavní soud k zemědělským dotacím

Ústavní soud (ÚS) zamítl návrh opozičních poslanců týkající se vládního nastavení dotací zemědělcům. Nařízení při rozdělování přímých plateb podle nich znevýhodňuje kolektivně podnikající zemědělce, třeba družstva, naopak prý zvýhodňuje malé, samostatně hospodařící farmáře. Za skupinu poslanců jednala Alena Schillerová (ANO), vyhlášení nálezu se nezúčastnila.
10:47Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 9 hhodinami

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Je poslední den pro podání papírového daňového přiznání

Úterý 1. dubna je posledním dnem pro podání přiznání k dani z příjmu za loňský rok v papírové podobě. Podatelny na daňových úřadech jsou otevřeny od 08:00 do 17:00. Kdo podává daňové přiznání v elektronické podobě, má čas do 2. května. Pro podání prostřednictvím daňového poradce je lhůta do 1. července. Lidem, kteří se opozdí s podáním o více než pět pracovních dnů, hrozí pokuta.
včera v 09:59

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
včera v 06:00

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
31. 3. 2025Aktualizováno31. 3. 2025

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
31. 3. 2025

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
31. 3. 2025
Načítání...