Firmy se chtějí zaměřit na export, trápí je ale nedostatek lidí i drahá doprava

7 minut
Události: český export po pandemii
Zdroj: ČT24

České firmy chtějí využít rostoucích ekonomik a ještě více se zaměřit na export. Vyplývá to z průzkumu Asociace malých a středních podniků a živnostníků a agentury Czech Trade. Podle vicepremiéra Karla Havlíčka (za ANO) jsou firmy v dobré kondici a právě průmyslové a vývozní společnosti mají udržet tuzemskou ekonomiku v rychlém růstu. Podniky teď ale řeší nedostatek vstupních surovin i pracovní síly.

Největší propad české firmy zažily během první vlny pandemie, tedy loni na jaře, ke konci roku začaly tržby dohánět.

Podle firem je nyní velký problém hlavně v nedostatku pracovních sil. „Nedaří se nám na trhu práce sehnat lidi jak do výroby, tak především do administrativy,“ říká například obchodní ředitel firmy Refork Stanislav Štýs.

„To je i důvod, proč jsme dále neprodlužovali program Antivirus, potřebovali jsme odšpuntovat pracovní trh,“ vysvětluje ministr průmyslu a obchodu a dopravy Havlíček.

Výrobu teď ale komplikuje i nedostatek komponentů a hlavně zdražování surovin i dopravy.

„Potřebujete vysoké marže, abyste tohle mohli absorbovat. To znamená potřebujete inovativní, jedinečné, skvělé výrobky, aby se mohly umístit na všech světových trzích,“ uvedl ředitel CzechTrade Radomil Doležal.

  • Hodnota českého vývozu se zvyšovala od roku 2010 až do loňského roku. Nejvíce se z Česka podle ČSÚ vyváží do Německa (loni se tam vyvezlo zboží za 1451 miliard korun), na Slovensko (339 miliard) a do Polska (277 miliard).

Stejné problémy jako brzdy letošního roku vidí i výrobce elektromotorů Atas. Zdůrazňuje navíc drahou dopravu mezi Evropou a Asií, od konce loňského roku se cena zvýšila víc než třikrát. Každý rok jdou přitom jejich výrobky až do čtyřiceti zemí světa.

„Každé posilování trhu mimo EU je nesmírně důležité, protože to vyvažuje rizika. Z našeho úhlu pohledu bychom měli usilovat o země jako USA, Rusko, Čína,“ podotýká Havlíček.

Místopředseda sněmovního hospodářského výboru Martin Jiránek (Piráti) míní, že některé kroky dělá vláda správně, ale „velmi důležitý krok, který nedělá a který by měla začít aktivně dělat, je větší aktivita v třetích zemích“. 

„U některých trhů v Asii a v dalších částech světa je potřeba, aby česká vláda, čeští ústavní činitelé exportérům otevírali dveře,“ dodává místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Skopeček (ODS).

Mimo Evropu teď nejčastěji míří zboží z českých továren do Spojených států a také do Ruska.

Význam automobilového odvětví

Nejvýznamnějším odvětvím je v tuzemsku stále automobilový průmysl. „Zůstává páteří českého průmyslu, a protože my jsme nejprůmyslovější ekonomikou v Evropské unii, tak je také největším tahounem celé tuzemské ekonomiky,“ podotkl viceprezident Svazu průmyslu a dopravy Radek Špicar. 

Ovšem i v této oblasti jsou problematická místa. „Zástupci automobilového průmyslu čekali, že si letos vykompenzují těžké ztráty, které utrpěli během minulého roku, ale mohou si je bohužel vynahradit jen zčásti, a to ze dvou důvodů: kvůli nedostatku vstupů a kvůli nedostatku pracovní síly na českém trhu práce,“ vysvětlil Špicar.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Úspěch země závisí na tom, jak se změní EU, řekl Fiala

Úspěch Česka závisí na tom, jak se změní celá Evropa, sdělil na konferenci Česko na křižovatce premiér Petr Fiala (ODS). Za hlavní problém pro konkurenceschopnost EU vnímá zejména nadměrnou regulaci. Podle ekonoma Václava Vislouse (Piráti) vzniká nadměrná byrokracie spíše implementací unijních pravidel na národní úrovni. Tuzemský byznys podle šéfa Svazu průmyslu a dopravy Jana Rafaje potřebuje vidět skutečné změny jako třeba dokončení jednotného evropského trhu.
13:26Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Větší problém než cla jsou regulace v EU, tvrdí Hrnčíř z SPD

Americká cla Česko zasáhnou, hlavní problém jsou ale regulace zavedené v rámci EU, prohlásil v Interview ČT24 poslanec Jan Hrnčíř (SPD). Ideálním scénářem by podle něj byly nulové tarify. Konkurovat Číně bude těžké, jelikož Evropě „technologicky utekla“ a nemá takové regulace, tudíž nabízí levnější zboží, uvedl také. Pořad moderovala Tereza Řezníčková.
před 2 hhodinami

Čekání na hranicích kvůli opatřením proti slintavce připravuje dopravce o peníze, ale chápou to

Na hraničním přechodu ve Starém Hrozenkově na Uherskohradišťsku by měla od večera začít v souvislosti s rizikem zavlečení slintavky a kulhavky projíždět nákladní auta dvěma novými vanami s dezinfekcí. Nad jednou z nich bude i dezinfekční rám. Díky tomu by se měly zkrátit kolony, v nichž auta tráví i několik hodin. Opatření sice dopravce zdržují a každá hodina čekání kamionu je stojí asi dva tisíce korun, uvedl mluvčí Česmad Bohemia Martin Felix, ale chápou je.
včera v 17:43

Objem hypoték v březnu stoupl meziměsíčně téměř o třetinu

Banky a stavební spořitelny poskytly v březnu hypotéky za 32,8 miliardy korun, což je proti únoru nárůst o 29 procent. Nové úvěry bez refinancování stouply podobným tempem na 27,2 miliardy. Úrokové sazby v březnu pokračovaly v mírném poklesu a snížily se v průměru ze 4,72 na 4,68 procenta, vyplývá ze statistik České bankovní asociace Hypomonitor. Data dodávají všechny banky a spořitelny poskytující hypotéky na českém trhu.
včeraAktualizovánovčera v 10:09

Systém penzí je v minusu pátý rok, schodek ale prudce klesl

Systém penzí je zatím s nejnižšími deficity za poslední dva roky. Koaliční politici za tím vidí snížení valorizací nebo úpravu předčasných odchodů na odpočinek. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) mluví také o efektu důchodové reformy nebo úsporného balíčku. Opozice nesouhlasí, podle ní pomáhá hlavně růst reálných mezd nebo snižování inflace.
13. 4. 2025

Umělá inteligence spotřebuje do roku 2030 stejně elektřiny jako Japonsko

Datová centra budou do roku 2030 potřebovat dvakrát více energie než v současné době. Celková poptávka po elektřině z datových center se zvýší na 945 terawatthodin (TWh), což je o něco více než spotřeba elektřiny v Japonsku. Hlavním pohonem růstu bude umělá inteligence (AI), poptávka po elektřině z datových center pro AI by se měla do roku 2030 zvýšit až čtyřnásobně.
13. 4. 2025

Češi hledají způsoby, jak ušetřit za energie

Přestože ceny za energie v Česku klesají, domácnosti na nich chtějí nadále šetřit. Ukázal to aktuální průzkum Ipsos pro společnost ČEZ. Místo snižování spotřeby roste zájem o inovace a opatření, která přinášejí větší úspory, jako jsou třeba fotovoltaiky na střechách. Nějaká úsporná opatření realizovala podle průzkumu polovina domácností a ta druhá je má v plánu.
13. 4. 2025

Trump dal smartphonům a další elektronice výjimku z cel

Prezident Spojených států Donald Trump podle amerických médií udělil výjimku z nových cel na dovoz chytrých telefonů, počítačů nebo například čipů z Číny. Oznámil to úřad pro cla a ochranu hranic.
12. 4. 2025Aktualizováno12. 4. 2025
Načítání...