Euro za dolar. Unijní měna se propadla na dvacetileté minimum

Jednotná evropská měna v úterý poprvé od roku 2002 sestoupila na paritu vůči americkému dolaru. Jedno euro se tak po krátkou dobu prodávalo za jeden dolar. Kolem úterního poledne pak ztrácelo zhruba 0,2 procenta na 1,0017 dolaru.

Jednotná evropská měna se do této situace dostala kvůli obavám, že by se ekonomika kvůli energetické krizi mohla propadnout do recese. „Od začátku roku vůči dolaru oslabilo euro o třináct procent. V posledních týdnech tlačí měnu níže obavy z dodávek energií, horší ekonomický výhled a celkově vyšší averze k riziku na finančních trzích,“ uvedl analytik Raiffeisenbank Vratislav Zámiš.

Dolar podporují očekávání, že americká centrální banka (Fed) bude pokračovat v agresivním zvyšování úrokových sazeb, kterým se snaží zmírnit inflaci. Evropská centrální banka (ECB) signalizovala, že zahájí zvyšování úrokových sazeb tento měsíc. Podle analytiků však zhoršující se hospodářské vyhlídky vyvolávají nejistotu ohledně plánů ECB na zvyšování úroků.

Investoři nyní čekají na středeční údaje o červnovém vývoji spotřebitelských cen ve Spojených státech. Analytici podle ankety agentury Reuters předpokládají, že meziroční míra inflace v USA v červnu dosáhla 8,8 procenta. 

Posilování dolaru není pro ekonomiku dobré, zdražuje suroviny

Analytici oslovení ČTK se shodli na tom, že posilování dolaru na světových trzích není dobrou zprávou pro českou ekonomiku, protože dále zdražuje suroviny a nutí centrální banku bránit oslabování koruny.

Dražší dolar znamená podle analytika XTB Jiřího Tylečka tlak na růst inflace. „Dočkáme se zvýšených nákladů na energie a další komodity. Například přes pokles cen ropy by se kvůli nepříznivému kurzu mohly opět začít brzy zvedat ceny paliv. Vítězná jízda dolaru na páru s eurem může znamenat, že koruna bude mít tendenci oslabovat i na společné evropské měně a ČNB by tak mohla mít více práce s udržením kurzu koruny na přijatelných úrovních,“ dodal.

„Vzhledem k tomu, že třeba za suroviny se platí převážně v dolarech, posilování americké měny dobrou zprávou není,“ souhlasil analytik banky Creditas Petr Dufek. A podobné to podle něj může být s dovozem spotřebního zboží či součástek z asijských zemí. Koruna vůči dolaru od začátku roku ztrácí zhruba jedenáct procent, což podle něj v dovozních cenách nepochybně postupně bude vidět. Vzhledem k vysoké inflaci by se české ekonomice hodila spíše silnější koruna vůči oběma měnám, dodal.

„Samotné dosažení parity pro Česko mnoho neznamená, pokud se nestane spouštěčem dalších procesů na finančních trzích a světové ekonomice obecně,“ míní analytik Cyrrusu Vít Hradil. Parita eura k dolaru je ale významnou psychologickou hranicí a teoreticky by tedy její prolomení mohlo dodat dolaru další vítr do plachet. To by z pohledu Česka již problematické být mohlo, jelikož by to působilo proti koruně.

Vliv parity eura a dolaru na českou ekonomiku se bude odvíjet od dalších kroků Evropské centrální banky a ČNB, uvedl analytik Purple Trading Petr Lajsek. ECB bude zřejmě zvyšovat úrokové sazby na zasedání 21. července, pouze však o 25 bazických bodů. To prý neudělá euro ve srovnání s americkým dolarem příliš atraktivnější, v USA se očekává ke konci měsíce další zvýšení sazeb o 50 až 75 bodů. Vzhledem k přetrvávající válce na Ukrajině a sílících hovorech o blížící se recesi tak bude americký dolar pravděpodobně dále posilovat, odhadl.

Načítání...