Čínské automobilky se snaží prosadit v Evropě, clům navzdory

3 minuty
Události: Cla EU na čínské elektromobily
Zdroj: ČT24

Čína slibuje Německu, že sníží cla na luxusní auta, pokud Berlín zablokuje unijní opatření proti dovozu čínských elektromobilů. Od 4. července přidala Evropská komise ke stávajícím deseti procentům dodatečná cla ve výši až 38,1 procenta. Rozhodnutí překazilo plány mnoha čínských firem, které doufaly, že úspěch na domácím trhu promění v globální převahu.

Elektromobilce BYD se spolupráce s Evropskou komisí vyplatila. Cla se jí zvýší v nejnižší sazbě – o 17,4 procenta –, zatímco jiným čínským automobilkám o dvacet a 38 procent. Akcie BYD proto po oznámení Evropské komise vzrostly. Investoři věří, že firma si může dovolit dodatečná cla a pořád vydělávat na prodeji za konkurenceschopné ceny na evropském trhu.

Čínské automobilky věděly, že opatření se blíží, a mají plán. Některé staví továrny v Unii, třeba ve Španělsku a Maďarsku, nebo zakládají s evropskými firmami společné podniky. Jiné budou vyvážet do Evropy ze třetích zemí, jako je Thajsko. Další raději míří na trhy, kde mají lepší šanci vytlačit zavedené značky.

„Kvůli clům budou nuceni snížit ziskové marže, přenést část zvýšení na spotřebitele, nebo obojí. V žádném případě to však není smrtelná rána pro čínské elektromobily v Evropě,“ přiblížil analytik Trivium China Joe Mazur.

Čína v rámci odvety zahájila antidumpingové šetření dovozu vepřového z Unie. Dodavateli jsou hlavně Španělsko, Francie, Dánsko a Nizozemsko. „V souladu s čínskými zákony a pravidly Světové obchodní organizace má čínský domácí průmysl právo podat žádost o zahájení šetření (evropského) dovozu, aby zachoval hospodářskou soutěž a chránil svá práva,“ řekl mluvčí čínského ministerstva obchodu Cha Jan-tung.

Výrobu elektromobilů podporuje Peking

Díky státní podpoře a levným surovinám vznikl v Číně nejrozvinutější dodavatelský řetězec elektromobilů na světě. Výrobci mají ambice stát se další Teslou či Toyotou, a proto potřebují zázemí na vyspělých trzích. Někteří napumpovali miliony eur do Evropy, kde prodávají vozy s vyšší přirážkou než doma.

„Jde o čistý protekcionismus. Ať už z hlediska judikatury, nebo logiky, tento krok překračuje rámec obchodních pravidel,“ domnívá se profesorka Pekingské univerzity Wan Če.

Vzestup čínských značek cla zpomalí i proto, že prodej elektromobilů na domácím trhu v Číně klesá kvůli ukončení státních dotací na nákup a zpomalení ekonomiky. Lidé šetří a automobilky vedou cenovou válku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Na den reaktorovým fyzikem. Vysoké školy se v dětech snaží vzbudit zájem o jádro

Zejména kvůli plánované výstavbě jaderných bloků v Dukovanech a vývoji malých modulárních reaktorů bude Česko potřebovat další odborníky v jaderné energetice, kterých je už nyní nedostatek. Na situaci se snaží reagovat vysoké technické školy a nabízejí například nové studijní obory. Umožňují také středoškolákům vyzkoušet si v předstihu, zda by je práce v tomto sektoru zajímala.
před 49 mminutami

Evropská banka pro obnovu a rozvoj zhoršila výhled růstu české ekonomiky

Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) opět zhoršila výhled růstu české ekonomiky, zdůvodňuje to zejména situací v Německu. Na letošní rok očekává růst hrubého domácího produktu (HDP) o 1,6 procenta, zatímco v únorovém výhledu počítala s růstem o 1,9 procenta, uvedla banka v aktualizovaném výhledu. Na příští rok počítá s růstem české ekonomiky o 2,2 procenta, což je o dvě desetiny procentního bodu méně, než čekala v únoru.
včeraAktualizovánopřed 19 hhodinami

Čína a USA omezí výběr cel

Spojené státy a Čína se dohodly na výrazném snížení cel a na 90 dnů přeruší výběr většiny z nich. Po víkendovém jednání v Ženevě to v pondělí oznámil americký ministr financí Scott Bessent. Dohoda, která dle Bílého domu začne platit nejpozději 14. května, předpokládá, že základní clo bude činit deset procent. Američané ale ponechají v platnosti i dvacetiprocentní clo zavedené kvůli fentanylu. Čína by tak podle agentury Reuters měla u dovozu z USA vybírat desetiprocentní clo, zatímco USA u dovozu z Číny třicetiprocentní.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
12. 5. 2025Aktualizováno12. 5. 2025

Kondice důchodového systému se oproti loňsku lepší

Systém penzí byl další měsíc v lepší kondici než loni. V březnu skončil ve zhruba dvanáctimiliardovém mínusu, což je proti loňsku poloviční deficit. Podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL) by příjmy a výdaje důchodového účtu mohly být vyrovnané už příští rok.
12. 5. 2025

Nájemné v obecních bytech roste, přesto se o ty volné hlásí i dvacet zájemců

V obecních bytech se zvyšují nájmy. Rostou hlavně kvůli inflaci, dražší jsou ale i opravy a údržba. Zájem o nájemní bydlení ale stoupá a městské jednotky patří k nejlevnějším variantám.
12. 5. 2025

Nejen vojáci či hasiči. Platy by letos mohly růst i celníkům a dozorcům

Výdělky bezpečnostních sborů by mohly vzrůst ještě v tomto roce. V případě, že by se vláda na zvýšení platů vojáků, policistů a hasičů dohodla, obdobně by měla zvednout i výplaty vězeňských dozorců a celníků, sdělili ČT ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) a ředitel celní správy Marek Šimandl. Právě na celníky se přitom v současných rozpravách o platech bezpečnostních složek podle něj trochu zapomíná.
11. 5. 2025

Systém financování zdravotnictví se musí změnit, vyzývají ekonomové

Financování českého zdravotnictví je podle Hospodářské komory do budoucna neudržitelné. Odhaduje, že náklady veřejného zdravotního pojištění v roce 2040 přesáhnou bilion korun. Příjmy přitom porostou výrazně pomaleji. Důvodem je stárnutí populace. Ekonomové vyzývají politiky ke změnám.
11. 5. 2025
Načítání...