Čínské automobilky se snaží prosadit v Evropě, clům navzdory

3 minuty
Události: Cla EU na čínské elektromobily
Zdroj: ČT24

Čína slibuje Německu, že sníží cla na luxusní auta, pokud Berlín zablokuje unijní opatření proti dovozu čínských elektromobilů. Od 4. července přidala Evropská komise ke stávajícím deseti procentům dodatečná cla ve výši až 38,1 procenta. Rozhodnutí překazilo plány mnoha čínských firem, které doufaly, že úspěch na domácím trhu promění v globální převahu.

Elektromobilce BYD se spolupráce s Evropskou komisí vyplatila. Cla se jí zvýší v nejnižší sazbě – o 17,4 procenta –, zatímco jiným čínským automobilkám o dvacet a 38 procent. Akcie BYD proto po oznámení Evropské komise vzrostly. Investoři věří, že firma si může dovolit dodatečná cla a pořád vydělávat na prodeji za konkurenceschopné ceny na evropském trhu.

Čínské automobilky věděly, že opatření se blíží, a mají plán. Některé staví továrny v Unii, třeba ve Španělsku a Maďarsku, nebo zakládají s evropskými firmami společné podniky. Jiné budou vyvážet do Evropy ze třetích zemí, jako je Thajsko. Další raději míří na trhy, kde mají lepší šanci vytlačit zavedené značky.

„Kvůli clům budou nuceni snížit ziskové marže, přenést část zvýšení na spotřebitele, nebo obojí. V žádném případě to však není smrtelná rána pro čínské elektromobily v Evropě,“ přiblížil analytik Trivium China Joe Mazur.

Čína v rámci odvety zahájila antidumpingové šetření dovozu vepřového z Unie. Dodavateli jsou hlavně Španělsko, Francie, Dánsko a Nizozemsko. „V souladu s čínskými zákony a pravidly Světové obchodní organizace má čínský domácí průmysl právo podat žádost o zahájení šetření (evropského) dovozu, aby zachoval hospodářskou soutěž a chránil svá práva,“ řekl mluvčí čínského ministerstva obchodu Cha Jan-tung.

Výrobu elektromobilů podporuje Peking

Díky státní podpoře a levným surovinám vznikl v Číně nejrozvinutější dodavatelský řetězec elektromobilů na světě. Výrobci mají ambice stát se další Teslou či Toyotou, a proto potřebují zázemí na vyspělých trzích. Někteří napumpovali miliony eur do Evropy, kde prodávají vozy s vyšší přirážkou než doma.

„Jde o čistý protekcionismus. Ať už z hlediska judikatury, nebo logiky, tento krok překračuje rámec obchodních pravidel,“ domnívá se profesorka Pekingské univerzity Wan Če.

Vzestup čínských značek cla zpomalí i proto, že prodej elektromobilů na domácím trhu v Číně klesá kvůli ukončení státních dotací na nákup a zpomalení ekonomiky. Lidé šetří a automobilky vedou cenovou válku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ekonomika

Evropa je připravena na odvetu za Trumpova cla, míní Kupka

Pro české výrobce by to tak zásadní zásah být nemusel, ale pro dodavatelský řetězec už to může být závažnější, připouští ministr dopravy Martin Kupka (ODS) v souvislosti s pětadvacetiprocentními cly, která chce americký prezident Donald Trump od dubna uvalit na dovoz aut a později i na automobilové díly. Evropa podle Kupky jedná a je připravena i na odvetné kroky, což je „řeč, na kterou je Donald Trump zvyklý,“ řekl v Interview ČT24.
před 3 hhodinami

Veřejné peníze se utrácejí bez ohledu na cíle, kritizuje NKÚ

Systém dotací v Česku čelí zásadním problémům a stát se často zaměřuje na maximální vyčerpání peněz spíše než na podporu projektů, které mohou mít skutečný přínos, vyplývá z výroční zprávy Nejvyššího kontrolního úřadu (NKÚ) za loňský rok. Ani v minulém roce se pak státu podle úřadu výrazně nepodařilo vylepšit hospodaření státního rozpočtu. Zadlužování pokračovalo rychlým tempem a tento trend představuje významnou hrozbu pro stabilitu veřejných financí.
včeraAktualizovánopřed 23 hhodinami

Zákazníci opět kupují plynové kotle

Na energetickém trhu došlo k dalšímu veletoči. Zatímco poptávka po plynových a elektrických kotlech v době vysokých cen ochladla, nyní znovu sílí. Z analýz navíc vyplývá, že plynové kotle se momentálně mohou vyplatit. Opačným vývojem prošel zájem o tepelná čerpadla. Po nedávném boomu následoval pokles zájmu.
včera v 08:00

O Trumpových clech natáčela ČT mezi podnikateli v texaském Austinu

Americký prezident Donald Trump roztočil vůči světu divokou celní ruletu. Prošla již několika zvraty, nabrala několik různých matoucích podob. O tom, jak ji zatím vnímají drobní američtí podnikatelé, natáčel zpravodaj ČT Bohumil Vostal v Austinu. Hlavním městě státu, který Trumpa jednoznačně podpořil v listopadových prezidentských volbách.
včera v 07:30

Velmi se zlobím na Putina, řekl Trump. Pohrozil také Íránu bombardováním

Americký prezident Donald Trump v rozhovoru s televizí NBC News řekl, že je velmi rozzloben na ruského vůdce Vladimira Putina za jeho slova o ukrajinské hlavě státu Volodymyru Zelenském. Rusku pohrozil tvrdými opatřeními týkajícími se ropy, pokud se nezastaví krveprolití na Ukrajině.
30. 3. 2025Aktualizováno30. 3. 2025

Dopad amerických cel na Evropu bude trvalejší, soudí Jonáš. Unie má však své trumfy, věří Singer

Nová americká cla vůči dovozu z Kanady a Mexika budou mít spíše přechodný charakter, zatímco vůči Evropě mohou mít trvalejší platnost, odhadl investiční bankéř Ondřej Jonáš v pořadu Otázky Václava Moravce. Bývalý guvernér ČNB a hlavní ekonom Generali CEE Holding Miroslav Singer s tímto závěrem ohledně sousedů Spojených států souhlasil, naopak Evropa má podle něj trumfy pro jednání s administrativou Donalda Trumpa o výši cel.
30. 3. 2025

Zvýšení výdajů na obranu jsme schopni vyřešit v rámci rozpočtu, řekl Hladík

Vláda je schopná vyřešit zvýšení výdajů na obranu v letošním roce na dvě procenta HDP ve stávajícím rozpočtu, nebude potřeba zvýšit schodek či měnit zákon o státním rozpočtu. V Otázkách Václava Moravce to řekl ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle informací ČT by bylo třeba v tomto roce najít v rozpočtu osm miliard korun. Hnutí ANO i SPD se pokusí vyvolat další jednání ve sněmovně na téma obranyschopnosti země, a to navrhováním mimořádných bodů programu. Zástupci SPD pak nevylučují, že budou iniciovat svolání další mimořádné schůze.
30. 3. 2025

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
30. 3. 2025
Načítání...