Zemřela Věra Špinarová. Zpěvačka s nezaměnitelným hlasem

Den se v růži skryl. Zemřela zpěvačka Věra Špinarová (zdroj: ČT24)

Zemřela zpěvačka Věra Špinarová (65). Při koncertním vystoupení minulý týden v Čáslavi zkolabovala a došlo u ní k zástavě srdce. I přes veškerou péči lékařů ale svůj boj v neděli prohrála. Smutnou zprávu oznámil na Facebooku syn a producent Adam Pavlík.

Soulové a rhythm and bluesové prvky i pěveckou techniku důsledně přenesla do středního proudu. Ať zpívala cokoliv, včetně věcí, které měly nevalný text nebo nebyly moc melodicky nápadité, ona to vždy už jen způsobem zpěvu povýšila.
Jiří Černý
hudební publicista

Věra Špinarová se na hudební scéně pohybovala půl století. Jejím poznávacím znamením byl charakteristický chraplavý hlas, bez kterého si českou populární hudbu už ani nelze představit a který ji vždy tak trochu odlišoval od ostatních zpěvaček české pop music. Její život i kariéra se občas ubíraly i zcela jiným směrem, než by si představovala, a dokonce hrozilo, že její hvězda nadobro vyhasne.

Špinarová prožívala největší slávu v 70. a 80. letech a k jejím nejslavnějším hitům patří písně Bílá Jawa 250, Já mám ráda boogie, Raketou na Mars či zpívaná verze písně z filmu Tenkrát na západě s českým názvem Jednoho dne se vrátíš. 

„Zpívala to fenomenálně. Jakmile mohla dostat dlouhé tóny a silnou melodii, do které se mohla opřít, tam byla nepřekonatelná. Stačí, aby otevřela pusu a mně jde štěstím mráz po zádech,“ vzpomínal na zpěvačku a její podání písně Jednoho dne se vrátíš hudební publicista Jiří Černý.

Na vrcholu kariéry se o Špinarové říkalo, že má největší hlasový rozsah z tuzemských zpěvaček středního proudu. Bravurně dokázala zazpívat rock, blues i pop. Poté ale přišlo období, kdy uvažovala o konci kariéry, přišel rozpad manželství a problémy s alkoholem. Všechno ale dokázala hodit za hlavu a v roce 2000 „restartovala“ svou kariéru.

V 16 letech na úrovni světových zpěvaček

Špinarová se narodila 23. prosince 1951 v Pohořelicích u Brna, většinu života ale prožila v Ostravě, kde se vyučila v oboru chemie-prádelní čištění. Osudem se jí záhy stala hudba. Několik let hrála na housle, poté přešla na kytaru, zvítězil zpěv.

Ve svých 16 letech dostala nabídku na první nahrávku a poté vystupovala s několika kapelami. Stejně tak jako některé její kolegyně na sebe poprvé upoutala v soutěži pěveckých talentů. „Největší bomba byl úplný začátek. Když přijde holka, které ještě není 17, a může se měřit se světovými soulovými zpěvačkami, tak to se neopakuje. Neuvěřitelné je, že tím hlasem zpívala v podstatě padesát let,“ dodal Černý. 

Všechnopárty s Věrou Špinarovou (duben 2015) (zdroj: ČT24)

Klíčovou událostí v jejím životě se stalo angažmá u skupiny Majestic, kde se vystřídala s Marií Rottrovou. Právě s Majesticem nahrála svůj první singl Music Box, který ji ještě jako mladičkou zpěvačku katapultoval mezi špičku tehdejší populární hudby, a v roce 1972 s Majesticem vydala první sólové album nazvané Andromeda. Ve skupině potkala i svého prvního manžela Iva Pavlíka. V roce 1974 se jim narodil syn Adam, manželství se ale později rozpadlo.

Poté vydala několik dlouhohrajících desek a desítky singlů a její skupina Speciál měla například ještě v roce 1987 25 koncertů v měsíci. Potom jich ale začalo ubývat a kapela se nakonec rozpadla. Špinarová se postupně stáhla do ústraní.

13. komnata Věry Špinarové (zdroj: ČT24)

Pozornost médií tak poutalo hlavně její druhé manželství se zpívajícím bubeníkem Vítězslavem Vávrou, které skončilo neslavně. Podle Vávrovy verze to bylo hlavně kvůli společné lásce k alkoholu, což Špinarová odmítá. „Bydlela jsem v Ostravě, on v Praze. Bylo to zcela nefunkční manželství. S Víťou jsme se v podstatě o ničem nebavili, neměli jsme žádnou budoucnost,“ vysvětlila zpěvačka, která s pokorou přiznala, že v určitém období života s alkoholem bojovala.

Zlom v jejím životě přišel, až když si ji pod svá „ochranná křídla“ vzala agentura podnikatele Václava Fischera. Špinarová se vrátila na pódia a její první album z „nové“ éry, které obsahovalo staré hity, si hned koupilo přes 15 tisíc lidí, což jí vyneslo zlatou desku.

S velkým ohlasem se setkalo její první sólové turné s názvem Nadoraz 2010, které absolvovala po českých i slovenských městech se skupinou svého syna Adama, který matce dělal i manažera.