Západ se po Afghánistánu musí semknout. Lukašenkovi EU nesmí ustoupit, míní Fischer a Svoboda

30 minut
OVM: EU se musí Lukašenkovi bránit
Zdroj: ČT24

Chaotický odchod z Afghánistánu ukázal selhání komunikace v Česku i Severoatlantické alianci, řekli v Otázkách Václava Moravce předseda senátního výboru pro obranu a bezpečnost Pavel Fischer a bývalý ministr zahraničí Cyril Svoboda (KDU-ČSL). Hovořili také o situaci na východních hranicích Polska. Západ se podle exministra nyní musí sjednotit a Evropská unie musí neprodyšně uzavřít vnější hranice. Fischer zdůraznil, že uprchlíci se stali nástrojem vydírání ze strany běloruského režimu.

Otázku migrace znovu otevřelo stažení spojeneckých sil z Afghánistánu. Podle Svobody bylo chybou už uzavřít smlouvu s Talibanem, jak to udělala administrativa amerického exprezidenta Donalda Trumpa. Bývalý ministr zahraničí také zkritizoval, že spojenci nechali Talibanu výzbroj a vycvičenou armádu. „To je živá voda, která vedla k tomu, že organizace jako Hamás nebo jiné si navzájem gratulují a říkají, my můžeme porazit Spojené státy,“ zdůrazňuje.

Povede to podle něj k tomu, že všichni aktéři, kteří si přejí destabilizovat Západ, budou mít pocit, že si mohou dovolit víc. Svoboda to považuje za selhání špiček Severoatlantické aliance, jejích úředníků a stratégů, kteří nedrží veřejné funkce a nekandidují. „Mně vážně vadí, že tito lidé nekřičeli, že je potřeba to udělat jinak,“ tvrdí Svoboda, podle nějž měli alianční stratégové varovat, že odchod se vymstí.

Za chaotický považuje odchod z Afghánistánu i Fischer. Ten v ČT pochválil evakuační operaci samotnou, ale vyčetl české vládě, že rozhodování nechala na poslední chvíli, i když bezpečnostní komunita věděla předem, co je třeba dělat.

Spojené státy se podle senátora neradily o svých plánech tak, jak bylo potřeba. V důsledku nyní například evropské země nemohou vrátit ilegální migranty, kteří nemají nárok na azyl, ale jež se nepodařilo dříve vyhostit. „Afghánce, které bylo potřeba odlifrovat do Afghánistánu, je nyní třeba nechat v Evropě, protože nevíme, v jaké zemi by žili a zda by je tam nečekala smrt,“ uvažuje Fischer.

Uzavřené hranice

„Jde mi o to, aby Západ poté, co předvedl v Afghánistánu, ukázal, že je schopen se sjednotit,“ je přesvědčen Svoboda. Evropská unie nyní musí hermeticky uzavřít vnější hranice, je to jediné správné řešení, věří. Exministr zdůrazňuje, že lidé prchající před konflikty zneužívá režim běloruského diktátora Alexandra Lukašenka jako politický nástroj.

„Evropská unie musí říct: Lukašenko, my necouvneme,“ zdůrazňuje poradce premiéra pro legislativní otázky. Jakmile by prý Evropa couvla, Minsk by na hranici poslal další běžence.

Fischer podotýká, že Lukašenkův režim ohrožuje bezpečnost obyvatel Evropské unie, což ukázal už únos civilního letadla, v němž cestoval k režimu kritický novinář. „Dnes vidíme, že zkouší destabilizovat demokratické země, a proti tomu je třeba se bránit,“ míní předseda senátního výboru pro bezpečnost a obranu.

Zakročit je podle něj potřeba všemi dostupnými prostředky, včetně sankcí zaměřených na obchodní kruhy kolem běloruského lídra, jelikož Lukašenko je stále obklopen mnoha vlivnými podnikateli. Minsk navíc není osamocen, zdůrazňuje Fischer: „Má podporu z Moskvy, z Pekingu, z dalších stran.“

Vydírání

Symbolem politického zneužívání uprchlíků se stala skupinka běženců, která je aktuálně uvězněna na bělorusko-polské hranici a může se pohybovat jen na prostoru pár metrů, jelikož z obou stran hranice ji hlídají vojáci.

Svoboda zdůrazňuje, že uprchlíci jsou na území Běloruska, a jsou proto problémem Minsku. S tím souhlasí i Fischer – skupině podle něj je potřeba pomoci, povinnost ale padá na Bělorusko. „To, co vidíme teď, je bohapusté vydírání a pokus přinášet do Polska, Litvy nebo Lotyšska agendu s nelegální migrací, která se měla zastavit například na hranici Běloruska a kterou zkouší tlačit na evropské státy jeden diktátor,“ konstatuje senátor.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Senát schválil flexinovelu zákoníku práce

Zkušební doba pro zaměstnance se patrně prodlouží a výpovědní lhůta začne už doručením výpovědi. Na brigády o letních prázdninách budou moci chodit už čtrnáctiletí, pokud získají souhlas svých rodičů. Tyto a další změny přinese takzvaná flexibilní novela zákoníku práce, kterou schválil Senát hlasy 66 ze 74 přítomných členů. Proti hlasovali dva senátoři.
10:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

ŽivěSenát bude hlasovat o mediální novele

V rámci odpoledního jednání budou senátoři hlasovat o takzvané velké mediální novele. Ta zahrnuje navýšení poplatku pro Českou televizi o patnáct a pro Český rozhlas o deset korun měsíčně. Horní komora ještě předtím v úvodním kole projednávání podpořila ústavní právo Nejvyššího kontrolního úřadu kontrolovat zmíněná média.
před 25 mminutami

Soud odmítl námitky ANO vůči změnám stavebního spoření

Poslanci opozičního hnutí ANO neuspěli s námitkami vůči snížené státní podpoře stavebního spoření. Ústavní soud (ÚS) jejich návrh na zrušení právní úpravy zamítl. Změna byla v souladu s ústavním pořádkem, řekl soudce zpravodaj Milan Hulmák. ÚS v nálezu argumentuje například veřejným zájmem na konsolidaci veřejných financí a snížení deficitu státního rozpočtu. Předsedkyni poslanců ANO Alenu Schillerovou nález zklamal, ale respektuje jej.
10:19Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud zamítl Janouškův nárok na ušlý zisk kvůli kauze Chambon

Odvolací soud pravomocně zamítl nárok podnikatele Romana Janouška na více než 154 milionů korun, které požadoval od státu jako náhradu za ušlý zisk kvůli tomu, že měl po dobu stíhání v kauze Chambon zabavený majetek. Přiznal mu však dalších zhruba 4400 korun za právní zastoupení, které si musel kvůli nezákonnému stíhání platit. Janouška soudy v případu osvobodily, ministerstvo spravedlnosti mu pak vyplatilo přes 736 tisíc korun a omluvilo se.
před 3 hhodinami

Černochová chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) chce vojákům zvýšit platové tarify i příspěvek na bydlení. Měsíční plat vojáků by se měl zvýšit o zhruba 8300 korun hrubého, řekla na středeční tiskové konferenci. Návrhy půjdou podle Černochové v nejbližších dnech do meziresortního připomínkového řízení a následně se jimi bude zabývat vláda.
08:45Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Musíme se chránit před záplavou levného zboží z Číny, uvedl Fiala

Celní válka by poškodila všechny, proto je třeba dál jednat, ale také učinit kroky k ochraně českých firem. Po jednání vlády to uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Oznámil vznik pracovní skupiny, která bude sloužit k předávání všech informací ohledně cel a dalších kroků Evropy a umožní vládě i podnikatelům rychle reagovat. Potřeba je také hledat nové trhy, odstraňovat bariéru na vnitřním trhu EU a chránit se před záplavou levného čínského zboží, řekl premiér.
11:33Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V = P-S. Učitelé před přijímačkami radí, jak nejlépe postupovat

Již v pátek čekají žáky základních škol jednotné přijímací zkoušky na střední školy. Letos se konají 11. a 14. dubna v případě maturitních oborů a 15. a 16. dubna v případě osmiletých a šestiletých gymnázií. Na co se v posledních dnech soustředit a co očekávat, radí učitel češtiny a bohemista Jarmil Vepřek, který je na Instagramu známý jako Běžící češtinář, a také učitel předmětu didaktika matematiky na Ostravské univerzitě a vítěz ceny Teacher Global Prize CZ Tomáš Chrobák.
před 6 hhodinami

Hledáme nové trhy, řekl Jurečka. Koten kritizoval odchod z Ruska

Česko hledá nové trhy v rychle se rozvíjejících zemích v Asii, Africe či Jižní Americe, aby zajistilo alternativní odbytiště. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) to uvedl v souvislosti s novými americkými cly v Událostech, komentářích, které moderovala Tereza Řezníčková. Poslanec SPD Radek Koten kritizoval, že Unie odešla z ruského trhu. Situaci by podle něj výrazně zlepšilo zrušení Green Dealu.
před 6 hhodinami
Načítání...