Účast v letošních evropských volbách by mohla být vyšší než před pěti lety, přesto je nižší, než když se rozhoduje o obsazení sněmovny nebo hlavě státu. Šéfové koaličních i opozičních stran přiznávají, že se jim nedaří občanům dostatečně vysvětlit, proč je toto hlasování důležité. Velká část zákonů, které přijímá český parlament, přitom vzniká právě na unijní úrovni.
Zajímají Čechy evropské volby? Rakušan čeká rekordní účast, podle Okamury se lidé s EU neztotožňují
K volbám přišlo na mnoha místech po celé zemi přes třicet, v hlavním městě i víc než čtyřicet procent lidí. Účast by tak mohla být vyšší než před pěti lety. Nejvyšší volební účast bývá při volbách do Evropského parlamentu pravidelně v Praze. Naopak nejméně lidí chodívá k těmto volbám v Ústeckém a Karlovarském kraji.
I přes možnou letošní vyšší účast ale přišlo v sobotu a v pátek k volbám podstatně méně lidí než při volbách do sněmovny v roce 2021 nebo při loňském výběru hlavy státu.
„V Evropě se rozhoduje o řadě věcí, které se dotýkají každodenního života, které se dotýkají každého z nás. Hodně záleží, kdo nás v Evropském parlamentu zastupuje,“ míní premiér Petr Fiala (ODS).
„Lidé to nepovažují za důležité, proto jsme se jim snažili vysvětlit, že je to důležité. A Evropa by se měla konečně zamyslet,“ sděluje předseda hnutí ANO Andrej Babiš.
Nejnižší česká volební účast u eurovoleb byla v roce 2014, kdy lehce přesáhla osmnáct procent. V jiných letech se pak pohybovala zhruba mezi 28 a 29 procenty. „Doufám, že účast bude vyšší, a pokud bude nízká, tak je potřeba si uvědomit, že v pětadvaceti procentech má váš hlas váhu téměř čtyř,“ prohlašuje předseda Pirátů Ivan Bartoš.
Kde se rozhoduje o Česku?
„Občané prostě nevnímají Evropskou unii jako něco, s čím by se měli nějak zásadně ztotožnit, přitom bohužel většina legislativy, která je přijímána v České republice, tak je přijímána na základě diktátu z Bruselu,“ říká předseda SPD Tomio Okamura.
„Jsme to my, kdo o tom spolurozhoduje, a ne oni někde v Bruselu. V Evropě není všechno ideální, ale Evropa a funkční Evropa je důležitá. A my u toho máme být a být u toho aktivní,“ myslí si předseda KDU-ČSL Marian Jurečka.
Také údaje o letošní účasti budou zveřejněny až s celkovými výsledky v neděli pozdě večer. Podle některých politiků ale bude vyšší, protože si lidé začínají více uvědomovat důležitost Unie.
„Čím dál víc se zajímají o to, co se rozhoduje v Bruselu a Štrasburku, protože si uvědomují, že velká část legislativy, která je projednává ve sněmovně, se primárně řeší tam,“ připomíná předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová.
„Očekávám rekordní účast. Myslím si, že zájem o evropská témata i díky tomu, co jsme dokázali během našeho předsednictví, bude letos výrazně vyšší,“ dodal předseda STAN Vít Rakušan.
Před pěti lety byla v Česku při evropských volbách druhá nejnižší účast v celé Evropské unii. Nižší byla jen na Slovensku, kde přišlo k eurovolbám necelých 23 procent voličů.