Nejprve musíme ujasnit pojmy, vojna se proměnila, říkají experti

47 minut
90′ ČT24: Jak dostat Čechy do uniforem
Zdroj: ČT24

Česko má dostatek dobrovolníků připravených zapojit se do obrany státu, věří ředitel odboru řízení lidských zdrojů při ministerstvu obrany Jaroslav Daněk. Řekl to v pořadu 90’ ČT24, kde se společně s dalšími diskutujícími shodl, že znovuzavedení povinné vojenské služby v současnosti není nutné, naopak by přineslo potíže. Náčelnice odboru doplňování personálu Agentury personalistiky Armády ČR Iva Bednářová upozornila, že představy lidí o tom, jak vojna vypadá, už se dnes neshodují s realitou.

„V Čechách je dost lidí, kteří jsou připraveni se v nějaké formě zapojit dobrovolně do obrany státu,“ myslí si Daněk. „Vracet se k povinné vojenské službě by znamenalo řadu praktických problémů pro ozbrojené síly, které nejsou v tuto chvíli ani logisticky připraveny je zvládat,“ argumentoval.

Podle Daňka by se hypotetické odvody musely podobat těm, které má například Švédsko, tedy z populace by byli vybíráni jen někteří branci. „A oni sami (ve Švédsku) říkají, že devadesát procent z těch, kteří na povinnou vojenskou službu nastupují, jsou tam dobrovolně. Povinně odvádí skutečně minimum,“ poznamenal. Zároveň vyjádřil obavy ohledně motivace těch, kteří by měli nastoupit povinně.

Průzkum agentury Ipsos pro Seznam Zprávy nicméně ukázal, že 51,6 procenta lidí by pro znovuzavedení plošné povinné vojny v současnosti bylo. „Co si představujeme pod povinnou základní vojenskou službou?“ ptala se však Bednářová. Výklady tohoto spojení jsou podle ní „zkreslené“. Jako příklad možnosti jejího zvládnutí jmenovala pozici opraváře techniky, tedy ne nutně přímo vojáka.

Na problematiku výkladu upozornil rovněž kolega Bednářové, pracovník Agentury personalistiky Armády ČR Oldřich Tichý. „Ta debata se vede jen na emocionální úrovni. O tom, co by si pod tím lidé měli představit, se vůbec nemluví,“ řekl. Až po ujasnění definice by se podle něj ve veřejném prostoru mohlo začít diskutovat, zda k znovuzavedení přistoupit, či nikoliv.

Diskutující se shodli, že populace si povinnou službu představuje tak, jak ji zažila v minulém tisíciletí. „Vůbec se to nedá srovnat,“ poznamenal voják v aktivní záloze a další host pořadu David Anthony Procházka. Potenciálním zájemcům podle něj pro vstup do armády chybí prvotní impulz, takzvaný motivátor. Vojáky v aktivní záloze vyzval, aby se nebáli být příkladem a v uniformě se ukazovat na veřejnosti.

Je třeba lidi motivovat, zaznělo v Událostech, komentářích

Obrana a povinná vojenská služba byla tématem i pořadu Události, komentáře. „Nikdo tady nevolá po povinné vojenské službě. Máme v ústavě všeobecnou brannou povinnost, tedy kdyby došlo ke konfliktu, částečná nebo úplná mobilizace by proběhla,“ vyjádřil se v něm bývalý premiér Mirek Topolánek.

Dostatek lidí v armádě však podle Topolánka není. Za příčinu považuje chybějící motivaci. „Musíme s nimi úplně jinak pracovat. Peníze na to v rozpočtu jsou,“ naznačil expremiér, že podle něj schází peněžní odměny. Jako možný zdroj pokrytí finanční motivace pro dobrovolníky uvedl možný výnos ze znovuzavedení nyní již zrušené superhrubé mzdy.

23 minut
Události, komentáře: Kupovat drony, stíhačky, nebo tanky?
Zdroj: ČT24

Podle druhého debatujícího, bývalého náčelníka Generálního štábu Armády ČR Jiřího Šedivého, brancům nejde jen o finance. „Vojáci z povolání musí mít podporující rodinu a prostředí, ve kterém můžou fungovat ,“ řekl.

S Šedivým souhlasil i poslední host, ředitel Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany Josef Procházka. „Morální složka bojeschopnosti armády je důležitá. Potřebují podmínky a zázemí,“ dodal. Nábory se podle něj musí uskutečňovat v místech s ohledem na preference potenciálních zájemců.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Plísně, prošlé potraviny či nepořádek, vytýká hygiena školním jídelnám

Hygienici pravidelně kontrolují školní jídelny a kuchyně a pravidelně nacházejí stejná pochybení. Nejčastěji dávají pokuty za špatné postupy, nepořádek, plísně nebo nedostatečnou osobní hygienu zaměstnanců. Stále se opakujícím problémem jsou také přesolená jídla.
před 49 mminutami

Zemřel bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina

Ve věku 82 let zemřel ve čtvrtek po dlouhé nemoci na zástavu srdce bývalý novinář, cestovatel a politik Jaromír Štětina. Agentuře ČTK to sdělil jeho syn. Štětina patřil také k zakladatelům humanitární organizace Člověk v tísni.
15:07Aktualizovánopřed 53 mminutami

Vnitro přizpůsobí zvyšování odměn návrhu obrany, řekl Rakušan

Ministerstvo vnitra přizpůsobí svůj návrh na navyšování odměn pro policisty a hasiče tomu, kolik bude požadovat resort obrany pro vojáky, řekl po čtvrteční schůzce s odborovými svazy šéf vnitra Vít Rakušan (STAN). Bezpečnostní sbory trvají na tom, aby platy u policie či hasičů a v armádě byly stejné, doplnil předseda Nezávislého odborového svazu Policie ČR Tomáš Machovič.
12:15Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Chyboval Bartoš a před ním i Dostálová, tvrdí audit digitalizace

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
11:32Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 8 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 10 hhodinami
Načítání...