Ve sněmovně končí její bývalí předsedové i letití poslanci

Někteří poslanci se po víkendových volbách do lavic ve Sněmovní ulici už nevrátí. Jedná se v mnoha případech o politiky, kteří byli s dolní komorou spojeni po několik funkčních období a patřili k výrazným osobnostem domácí politiky. Končí ale i poslanci, kteří se ve sněmovně zdrželi jen na jedno volební období.

Volebním fiaskem skončily volby pro sociální demokracii. Stranu, která byla ve sněmovně zastoupena prakticky od začátku samostatné České republiky. Za tu dobu se jí podařilo „vychovat“ několik zkušených politiků, kteří jsou s parlamentní politikou úzce spjati.

Jedním z takových je současný ministr Lubomír Zaorálek. V poslanecké sněmovně je nepřetržitě od roku 1996. Poslancem nebyl jen na několik měsíců v roce 2013, kdy byla sněmovna rozpuštěna. Po volbách v roce 2002 patřil mezi čtyři nejvyšší ústavní činitele, to když zastával funkci předsedy poslanecké sněmovny. Ve vedení komory strávil ale mnohem více, než jen čtyři roky. Mezi lety 2006 až 2013 byl jejím místopředsedou.

Odtud se pak přesunul do vlády spolustraníka Bohuslava Sobotky, v níž až do roku 2017 zastával post ministra zahraničních věcí. Když jej pak nahradil Martin Stropnický, vrátil se k práci ve sněmovně, kde se ujal vedení zahraničního výboru. Že patří k nejvýznamnějším tvářím sněmovny i sociální demokracie svědčí i to, že byl před čtyřmi lety celostátním lídrem strany ve sněmovních volbách. Jako stávající ministr kultury vedl letos kandidátku v Moravskoslezském kraji, který patřil ke čtyřem, kde se ČSSD podařilo překrořit pětiprocentní uzavírací klauzuli.

O deset let méně je ve sněmovně stávající předseda sociální demokracie Jan Hamáček. Ze sněmovny odchází jako vicepremiér a ministr vnitra. Ale také jeho fotografie visí na chodbách dolní komory. Jejím předsedou byl v letech 2013 až 2017, od roku 2012 a od října 2017 do června 2018 jejím místopředsedou. Podobně jako Lubomír Zaorálek byl předsedou zahraničního výboru, a to hned po svém zvolení ve funkčním období od roku 2006. Právě Hamáček, jakožto celostátní lídr letošních voleb nese zodpovědnost za fakt, že sociální demokraté přišli o své zastoupení.

Místopředsedou sněmovny, který po volbách vypadl, je i Vojtěch Filip, dlouholetý předseda KSČM. Strana, která neobhájila patnáct mandátů a získala jen 3,6 procenta hlasů, je další z těch, které měly své zástupce v poslaneckých lavicích prakticky po celou dobu samostatného Česka. Za místopředsednickým stolem jednacího řádu sněmovny seděl Filip nepřetržitě od roku 2002. Patřil také k nejdéle sloužícím poslancům, průkaz získal po každých volbách od roku 1996.

Posledním místopředsedou sněmovny byl v končícím funkčním období také Vojtěch Pikal. Piráti vstoupili do sněmovny v roce 2017 jako nová a ve volbách úspěšná politická strana. Ve sněmovně měli 22 mandátů, nově budou mít kvůli kroužkování jen čtyři. Společně s Pikalem ze sněmovny odchází i další výrazná tvář a dosavadní člen rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík. Lavice opouští i jeden z nejmladších poslanců František Kopřiva či Ondřej Profant.

Zejména kvůli neúspěchu tradičních levicových stran ve volbách přijde sněmovna i o dlouholeté poslance. Od roku 2002 byl poslance ekonomický expert KSČM Jiří Dolejš. V roce 2017 se do poslanecké sněmovny dostal díky více než čtyřem tisícům preferenčních hlasů, když na kandidátce přeskočil lídryni Martu Semelovou.

K dalším výrazným tvářím KSČM ve sněmovně patřil například Zdeněk Ondráček, známý nejen svým politickým působením, ale i kvůli jeho medializovenému působení u pohotovostního útvaru VB v lednu roku 1989, kdy zasahoval proti demonstrantům. I proto v březnu 2018 po celé republice lidé demonstrovali proti zvolení Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Ondráček později rezignoval. Končí také dosavadní předsedkyně rozpočtového výboru Miroslava Vostrá nebo dosavadní předseda Mandátového a imunitního výboru Stanislav Grospič.

75 minut
90´ ČT24: Nová Poslanecká sněmovna – nováčci a odcházející
Zdroj: ČT24

Kvůli podpoře ČSSD ve volbách letos na jaře vstoupil do strany dlouholetý hejtman Jiří Běhounek. Od roku 2013 vykonával také poslanecký mandát, který však neobhájí. Stejně jako bývalý ministr pro lidská práva a dosavadní předseda klubu Jan Chvojka. Také on byl ve sněmovně dvě funkční období.

I když bylo hnutí ANO úspěšné, svůj mandát neobhájí jedna z výraznějších poslankyň Barbora Kořanová. Členka volebního výboru sněmovny vešla ve známost například prosazováním myšlenky vytváření seznamu redaktorů ČT, kteří jsou v médiích kritizování. Tehdy napsala, že chce podpořit snahu o zpracování analýz toho, kteří redaktoři a další představitelé České televize jsou nejčastěji předmětem mediální kritiky. Ve sněmovně například prosazovala zákon o podpoře homosexuálních svazků. To ji údajně stálo místo na kandidátce v jejím domovském Plzeňském kraji. „Kolegové z předsednictva mi řekli, že jedním z důvodů bylo nehájení zájmů ANO, co se týče homosexuálních sňatků,“ řekla Deníku N. Její situace je specifická tím, že byla vedením dosazena na kandidátku v Praze, kde však neuspěla. ANO získalo v hlavním městě pět mandátů, Kořanová byla na šestém místě.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

PŘEHLEDNĚ: Za co smí lékař požadovat poplatek

Za co je možné si u lékaře připlatit a za co už ne? To má upřesnit novela zákona o zdravotních službách, kterou čeká závěrečné schvalování ve sněmovně. Poskytovatelům péče výslovně zakazuje, aby za úkon hrazený pojišťovnou vybírali peníze i od lidí nebo je odmítli bez zaplacení registrovat. Za porušení zavádí postih. Řada poplatků je nelegální už dnes.
před 2 hhodinami

Začíná cyklistická sezona. Jaká pravidla je třeba na kole dodržovat?

Jarní počasí posledních týdnů už přivádí na české silnice ve vyšší míře cyklisty. Ti jsou podle policie v silničním provozu velmi zranitelnou skupinou. Jen za loňský rok se stalo 4315 havárií, jichž byli součástí. Pro jízdu na kole platí v tuzemsku řada pravidel. Cyklisté jsou totiž z hlediska zákona řidiči nemotorových vozidel. BESIP i policie upozorňují také na to, že ačkoliv je helma pro dospělé osoby na kole nepovinná, může zachraňovat životy.
před 3 hhodinami

Hrad Trosky a okolí už pociťují nápor fanoušků hry Kingdom Come

Více odpadků i problémy s parkováním. Na hrad Trosky v Českém ráji i do nedaleké obce míří díky oblíbené počítačové hře Kingdom Come 2 stále více turistů. Jak České televizi potvrdil starosta Troskovic Martin Svadbík, obec se na jejich nápor už připravuje. Plánují třeba vybudovat další parkovací místa. Posílí také hlídky na hranici přírodní rezervace Apolena, která se též ve hře objevuje. Vstup do ní je ale zakázaný.
před 4 hhodinami

Digitální svět či nárůst individualismu přináší víc stresorů, říká ředitel NÚDZ

Na stresory a následně i duševní zdraví mají vliv celospolečenské trendy, jako je například přechod společnosti do digitálního světa, míní ředitel Národního ústavu duševního zdraví (NÚDZ) Petr Winkler. V Interview ČT24 popsal, že v Česku stejně jako v ostatních vyspělých zemích dochází v posledních letech k nárůstu duševních problémů a onemocnění u dětí a adolescentů. Podle něj tento trend ještě urychlila pandemie covidu-19, avšak zdůraznil, že existoval ještě před jejím vypuknutím.
před 12 hhodinami

O novou formu partnerství je větší zájem než o registrované

Za první tři měsíce letošního roku v Česku uzavřelo nový typ svazku, takzvané partnerství, 473 stejnopohlavních párů, potvrdila ČT mluvčí ministerstva vnitra Hana Malá. Institut partnerství nahradil letos v lednu registrované partnerství, které mohly páry uzavírat od roku 2006. Z údajů matrik vyplývá, že zájem o nový svazek je zatím téměř čtyřnásobný ve srovnání s původním registrovaným partnerstvím. To za stejné období loni uzavřelo 125 párů. Podle mluvčího iniciativy Jsme fér Filipa Mildeho nový institut zajišťuje větší právní a sociální jistoty.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasiči na Moravě pokračují v úklidu po přívalových deštích

Obce v Jihomoravském kraji zasažené čtvrtečními přívalovými dešti sčítají škody, čistí silnice a chodníky od nánosů bahna. Někde voda zatopila i desítky domů. Hasiči ve čtvrtek zasahovali například ve Veselí nad Moravou a několika dalších obcích na Hodonínsku, také ale třeba v Rájci-Jestřebí na Blanensku. Voda zatopila domy, sklepy, zahrady, chodníky a silnice. Lidé, kteří nedokážou nepříznivou situaci zvládnout sami, můžou získat mimořádnou dávku až 72 900 korun, uvedlo ministerstvo práce.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

V katedrále svatého Víta se konala mše za papeže Františka

Ve zcela zaplněné katedrále sv. Víta na Pražském hradě vyzdobené květinami a portrétem zesnulého se lidé v pátek rozloučili s papežem Františkem. Mši za papeže slavil apoštolský nuncius v České republice Jude Thaddeus Okolo. Obětní dary přinesly také děti z české pobočky církevní organizace Papežská misijní díla. Mezi dary byly mísy s ovocem i rýží, chléb, květiny či plyšový beránek. Obřad zahájily údery zvonu, který se rozezněl ve svatovítské katedrále i 21. dubna, v den, kdy papež František zemřel ve věku 88 let.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Hasičům se podařilo uhasit skládku u Rynholce

Rozsáhlý požár plastů v areálu společnosti Ekologie u Rynholce na Rakovnicku je téměř po čtyřech dnech uhašen, hasiči a těžká technika postupně odjíždějí. Na skládku budou ještě týden dojíždět na kontroly a je nařízena týdenní dohlídka, uvedl mluvčí hasičů Jan Sýkora.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...