Válková: Řecká strana přijede o dětských uprchlících jednat v prosinci

26 minut
Události, komentáře: Řecko žádá o pomoc s uprchlíky
Zdroj: ČT24

Řecko v září požádalo Česko, aby přijalo 40 dětí bez doprovodu z tamních přeplněných uprchlických táborů. Iniciativa Češi pomáhají teď oznámila, že má seznam zhruba dvou stovek rodin, které by byly ochotny je přijmout. Vyzvala proto vládu, aby poskytnutí pomoci umožnila. Poslankyně za vládní ANO Helena Válková tuto solidaritu uvítala. „Nejdřív musíme vědět, jaké děti – ale vůbec bych je nerozlišovala podle státní příslušnosti,“ uvedla v Událostech, komentářích, kde o tématu debatovala s Ivanem Davidem (SPD) a Janem Lipavským (Piráti).

Válková coby členka sněmovního petičního výboru v říjnu Řecko navštívila a viděla i dva detenční tábory. Podle ní je Řecko v humanitární krizi. Nová vláda se prý ale snaží situaci řešit.

„Jde o nedoprovázené děti, 93 procent je ve věku 13 až 17 let a 94 procent jsou chlapci,“ citovala Válková údaje od řeckých úřadů. Řada z nich na své dramatické cestě do uprchlického tábora zažila traumatické události včetně znásilnění, potřebuje tedy odbornou psychologickou pomoc.

Podle bývalé ministryně spravedlnosti přijala řecká strana pozvání a její delegace navštíví Česko 10. a 11. prosince. Rozhodnutí o poskytnutí pomoci čtyřiceti dětem se tak bude řešit na půdě sněmovny.

David: Bylo by dobré znát identitu žadatelů

Europoslanec Ivan David, který vedl SPD do voleb do Evropského parlamentu, vyjadřoval Řekům sympatie. Je podle něj pochopitelné, že hledají nějakou příležitost k řešení.

„Každá imigrace je výrazem bývalého utrpení, protože lidé buď odcházejí za lepším, nebo aby se vyhnuli tomu nejhoršímu. Čili s těmi lidmi je třeba cítit. Otázka je, jaká pomoc je pro ně optimální, tak aby současně nevedla k ohrožení situace v jiných zemích,“ rozmýšlel David.

Podle něj by v případě přijetí těchto dětských uprchlíků bez doprovodu musely být splněny podmínky bezpečnosti. „Také by bylo dobré znát jejich identitu.“ David ale ve vysílání kritizoval, že mohou žadatelé odmítnout biologické testy, které Evropská komise považuje za nehumánní. „Takže se pak často spoléhá jen na deklaraci, kolik je jim let.“

Myslí si, že pomoc by se měla týkat mladších dětí ještě před dosažením puberty. „Z hlediska adaptace na jiné prostředí, tak aby proběhla hladce, je to zhruba do pubertálního věku. Po pubertě už je adaptace mnohem složitější. Víme, že existují dětští vojáci, že řada dětí se účastní vojenských operací nebo jimi byly zasaženy, což samozřejmě deformuje lidský charakter,“ uvedl David.

Místopředseda zahraničního výboru ve sněmovně Jan Lipavský (Piráti) však upozorňoval, že podle všech mezinárodních úmluv a konvencí jsou za děti považováni lidé až do věku 18 let. „Takže to není naše rozhodnutí, kdo je a není dítě. Položme si otázku, co z těch dětí asi vyroste, když nyní žijí v táborech v poměrně dost otřesných podmínkách.“

Podle něj by proto mělo Česko pomáhat konkrétním lidem, kteří se ocitli v tíživé situaci – i 40 dětem z řeckých uprchlických táborů. „Česko si v posledních letech – od té migrační krize v roce 2015 – vybudovalo řadu dobrých politik a mechanismů, jak migraci bránit. V tom můžeme říct, že jsme dobří. A teď bychom měli hledat i ty politiky, jak pomáhat konkrétním lidem, kteří se octli v tíživě situaci,“ prohlásil Lipavský.

Klíčový při rozhodování o přijetí konkrétních uprchlíků by měl být podle něj bezpečnostní aspekt, k čemuž se vyjadřují pověřené úřady. „Asi nikdo nepochybuje, že v 16 nebo 17 letech bude adaptace náročnější,“ dodal Lipavský.

Hamáček: Česko by se dokázalo postarat o sirotky

Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) minulý týden vyzval Řecko, aby poskytlo seznam 40 konkrétních dětí bez doprovodu, které by Česko mohlo přijmout. Na základě seznamu by poté české úřady prověřily, jestli dotyčné děti nepředstavují bezpečnostní riziko. Hamáček zároveň upozorňoval, že podobnou žádost zaslal do Atén už loni v listopadu, nedostal ale odpověď. 

„Česká republika by se určitě dokázala postarat o 40 syrských sirotků, pokud by se skutečně o takové sirotky jednalo. Podle oficiálních řeckých statistik se v řeckých táborech nachází primárně nezletilí z Afghánistánu a Pákistánu, přičemž drtivá většina je starší 14 let. Navíc se nejedná o sirotky, ale nezletilé bez doprovodu, kteří mají rodiče nebo příbuzné,“ uvedl rovněž Hamáček. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 4 hhodinami

Teplo kvůli modernizaci jeho výroby nejspíš zdraží. Pomoci by mohly dotace

Kvůli rozsáhlé modernizaci výroby tepla se chystá jeho zdražování. Zbrzdit růst cen by mohly dotace, které připravuje ministerstvo průmyslu a obchodu. Teplárny přechází od uhlí k jiným formám výroby tepla – zejména k plynu. Důvodem změn jsou vysoké ceny emisních povolenek i plánovaný odchod od uhlí v roce 2033. Přeměna teplárenství si vyžádá miliardové investice. Na centrální zásobování jsou v Česku napojené zhruba čtyři miliony lidí.
před 4 hhodinami

V Missouri zrestaurovali sochu Churchilla od Bělského, vloží do ní opět časovou kapsli

V americkém Fultonu ve státě Missouri, kde Winston Churchill pronesl slavný projev o spuštění železné opony, znovu po pěti letech odhalili politikovu nadživotní podobiznu od českého sochaře Franty Bělského. Britského státníka zachycuje tak, jak ho jako voják viděl při přehlídce české západní armády v Anglii za druhé světové války. Národní Churchillovo muzeum do sochy plánuje vložit znovu časovou schránku společně se současnými předměty. Předtím tam byla lahev od whiskey, k níž Bělský přidal mince, dobové noviny a dopis.
před 5 hhodinami

Lidé spoří na stáří i přes dlouhodobé investice

Přes 150 tisíc lidí vložilo své peníze do takzvaného dlouhodobého investičního produktu (DIP). Zajišťují se tak na stáří s podporou státu. Podle makléřů zatím zájem lidí neovlivnily ani momentální prudké výkyvy na burzách.
před 5 hhodinami

Při pracovních úrazech loni zemřelo sedmdesát lidí

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. Podle ČTK je to nejméně od vzniku samostatné České republiky. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost, míní filozofka Matějčková

Náboženství od lidí vyžaduje něco, čemu už mnozí v západním světě nerozumí, a to oddanost a poslušnost, řekla v Interview ČT24 filozofka a publicistka Tereza Matějčková. Ačkoliv ateismus a sekularizace společností prostoupily, tvrdí, že spiritualita nemizí. Odklon od náboženství však spojuje s nárůstem duševních chorob. „Křesťanství vychází z toho, že život je těžký a plný utrpení. Ztratili jsme smysl pro bolest a úzkost,“ sdělila moderátorce Tereze Willoughby.
před 7 hhodinami
Načítání...