Ukrajinský velvyslanec do Česka je vybraný, řekl Perebyjnis. Podle Černochové nemá armáda mnoho materiálu pro další pomoc

61 minut
Otázky Václava Moravce 26. 11. 2023 (1. část)
Zdroj: ČT24

Ukrajina již vybrala nového velvyslance do České republiky. V neděli v pořadu Otázky Václava Moravce to řekl bývalý velvyslanec v Česku a nynější náměstek ukrajinského ministra zahraničí Jevhen Perebyjnis. Podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) už nemá český stát příliš toho, co by mohl Ukrajině poskytnout z hlediska vojenské pomoci. Existují ale kapacity u soukromých výrobců.

Podle Perebyjnise je škoda, že Kyjev dosud do Česka neposlal nového velvyslance. „Už jsme ale takovou kandidaturu našli a snad brzy bude v Praze,“ řekl. Prozradil, že se jedná o muže, jméno zatím nemohl vzhledem k diplomatickým zvyklostem zveřejnit. Také prozatím neví, zda se ujme své pozice před koncem roku.

„Ujišťuji vás, že to bude co nejdřív,“ dodal. Vyloučil také, že by se na pozici vrátil sám. Podle dřívějších informací týdeníku Respekt by se mělo jednat o současného ukrajinského velvyslance v Polsku Vasilije Zvaricha.

Černochová řekla, že absence ukrajinského velvyslance nezpůsobuje přílišné komplikace z hlediska poskytování další pomoci Ukrajině. „Myslím si, že rok a půl je hodně dlouhá doba,“ připustila ale s tím, že je škoda, že velvyslanec stále nebyl jmenován. Bývalý ministr obrany Lubomír Metnar (ANO), který byl také hostem diskuse, se v této otázce s Černochovou shodl.

Podpora Ukrajiny

Velkým tématem byla i další podoba podpory Ukrajiny bránící se ruské agresi. „Z vojenského materiálu už není mnoho věcí, které bychom na Ukrajinu mohli posílat,“ uvedla Černochová. „Na druhou stranu se budeme snažit kompenzovat nemožnost posílat materiál z našich zásob, protože nechceme ohrozit naši obranyschopnost, vývozními licencemi, které udělujeme soukromým firmám,“ poznamenala.

Česká republika je podle ní pro různé spolupráce a iniciativy velmi oblíbenou zemí. Například za dánské peníze se přes Česko poslalo téměř padesát bojových vozidel pěchoty, dva a půl tisíce pistolí, sedm tisíc pušek, pět set lehkých kulometů či pět set ostřelovacích pušek, uvedla. „I oni se snaží sami od sebe navyšovat kapacity,“ dodala.

Vyzdvihla také například občanskou iniciativu, díky které se koupil a zaslal na Ukrajinu tank pojmenovaný Tomáš, zmínila také pokračující výcvik ukrajinských vojáků na území Česka.

„Nechci na tohle téma ani spekulovat, co by bylo,“ řekl Metnar k tomu, zda by v pozici ministra obrany dodávky zbraní na Ukrajinu ukončil. „Já si myslím, že je dobře, že pokračuje pomoc České republiky,“ dodal. Je podle něj ale otázkou, zda na to má země prostor.

Průzkum podpory zasílání vojenské pomoci Ukrajině, říjen 2023
Zdroj: Kantar

V říjnu 2023 opět poklesla v Česku podle průzkumu agentury Kantar pro ČT podpora zasílání další vojenské pomoci Ukrajině. Pro je 47 procent dotázaných, proti 51 procent z 1200 dotazovaných respondentů.

Budoucí podpora Evropy

Například nová slovenská vláda premiéra Roberta Fica se staví k další vojenské pomoci Ukrajině negativně. „Se slovenskými partnery jednáme a slyšíme, že stále podporují evropskou integraci Ukrajiny,“ řekl Perebyjnis. Dodal, že jen slepý nevidí, jakého pokroku Ukrajina dosáhla, zmínil řadu nově zavedených protikorupčních systémů. 

„Musíme být připraveni na jakékoli scénáře, ale doufáme, že k tomu nedojde,“ prohlásil Perebyjnis k možnosti, že nebude schválen balíček 50 miliard eur podpory ze strany Evropské unie, například kvůli odporu Maďarska.  

Jak Metnar, tak Černochová vidí za potížemi současné ukrajinské protiofenzivy rychlé zbrojení Ruska spíše než nedostatečnou podporu ze strany západních států. „Není to o tom, že bychom dodávali méně zbraní na Ukrajinu,“ myslí si Černochová.

Metnar hodnotí současný stav na frontě jako zamrzlý konflikt. „Požadavek ukrajinských ozbrojených sil je cvičit zákopovou válku,“ řekl. Podle Metnara vojenská pomoc přitom globálně stále roste.

„Cíl není, aby Ukrajina neprohrála, cíl je, aby Ukrajina vyhrála,“ prohlásil Perebyjnis. „Nemějme iluze, Rusko půjde dál. Samotné se tím netají. Jinak budou muset dříve nebo později bojovat vaši občané,“ podotkl Perebyjnis. Svět by se měl podle něj sjednotit podobně, jako to udělal během druhé světové války proti nacistickému Německu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 1 hhodinou

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 2 hhodinami

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 2 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 9 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 11 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 11 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 11 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 15 hhodinami
Načítání...