Stížnost proti vyřazení z prezidentské volby podali Diviš a Janeček. Vnitro podle nich špatně počítalo

Nejvyšší správní soud (NSS) obdržel v souvislosti s registračním procesem pro volbu prezidenta 13 podnětů. Na soud se obrátilo pět kandidátů, které vnitro do voleb nepustilo, jde o podnikatele Karla Diviše a Karla Janečka, dále o Romana Hladíka, Pavla Zítka a Libora Hrančíka. Dále soud obdržel návrh na zrušení registrace Denisy Rohanové. Podala jej skupina senátorů, kteří pro prezidentskou volbu podpořili Marka Hilšera. Souhrnnou informaci zveřejnil NSS na webu.

Lhůta pro zpochybnění registrace či neregistrace konkrétních kandidátů vypršela ve středečních 16 hodin. NSS musí rozhodnout do 15 dnů.

Podatelna NSS obdržela také několik e-mailových podání od uživatele „fantom98“, za kterými je podle tiskové zprávy soudu zřejmě nezaregistrovaná kandidátka Terezie Holovská. Navrhuje zrušení registrace kandidátů Rohanové, Tomáše Zimy, Pavla Fischera a Josefa Středuly. Protože však e-maily nebyly elektronicky podepsány, soud k nim nebude přihlížet.

Vnitro minulý pátek k volbám připustilo devět kandidátů včetně hlavních favoritů. Odmítlo 12 kandidátních listin, zejména kvůli nedostatku podpisů na podporu své nominace. Jednoho dalšího uchazeče ministerstvo odmítlo pro pozdní přihlášení.

Podnikatel Karel Diviš podal Nejvyššímu správnímu soudu (NSS) stížnost proti vyřazení z prezidentské volby už v úterý. Na soud se obrátil také další vyřazený kandidát, podnikatel Karel Janeček. 

Divišův tým měl podpisů nasbírat o tisícovku více

Divišovi vnitro započítalo 49 884 podpisů z 63 210. Uchazeč nyní ve stížnosti rozporuje započítaný počet hlasů, ale také některé vyškrtnuté podpisy. „Ministerstvo chybovost vzorku promítlo do celkového počtu odevzdaných podpisů, který je ale ve skutečnosti o více než tisícovku vyšší, než úředníci uvádějí,“ tvrdí Karel Diviš v tiskové zprávě.

Jeho týmu se navíc podařilo ověřit některé vyřazené podpisy, u kterých bylo možné kvůli horší čitelnosti zaměnit například číslovky nula, šest a osm. „Ručním ověřením v databázi šlo snadno ověřit, že tito lidé existují a jsou v evidenci obyvatel. Toto ruční hledání by přitom podle vlastní vydané metodiky dělat měli,“ poznamenal Diviš. Věří, že u soudu uspěje, takže pokračuje v kampani.

Chybovost nelze statisticky vysvětlit, tvrdí Janeček

Janečkovi ministerstvo uznalo 48 091 ze 74 208. Na Facebooku napsal, že do Brna na NSS vyrazil ráno vlakem. „Pevně věřím, že překontrolování všech sesbíraných podpisů je jedinou možnou cestou, jak se dobrat pravdy,“ uvedl. „Konečné rozhodnutí padne až 14. 12. Nevzdávám se! Věřím v pravdu a spravedlivost,“ napsal později na Twitteru.

Dříve řekl, že nečitelné a špatně vyplněné podpisy jeho tým předem vyřadil a vysokou chybovost zjištěnou vnitrem nelze statisticky vysvětlit.

Na soud se mohou obracet i další nezaregistrovaní kandidáti, případně navrhující poslanci a senátoři či navrhující občané. Zákon také dává stejnému okruhu navrhovatelů možnost zpochybnit úspěšnou registraci jiného kandidáta. 

Soud s přezkoumáním neotálí, má jen 15 dnů

Aktivista Pavel Zítko z Kadaně tvrdil, že předložil minimálně požadovaných 50 tisíc podpisů. Po překontrolování petičních listin mu jich vnitro uznalo jen 15 589. Do voleb nepustilo ani Hladíka z Neratovic a Hrančíka z Olomouce, jenž se chtěl prezidentských voleb účastnit už v roce 2018.

Sedmičlenný volební senát NSS s předsedou Tomášem Langáškem se sešel už ve středu, bezprostředně po vypršení lhůty k podání návrhů. Protože má na přezkoumání rozhodnutí vnitra jen 15 dní, začal bezodkladně činit nezbytné procesní úkony. Obesílá účastníky řízení, žádá ministerstvo vnitra o spisový materiál. Účastníky řízení vyzval, aby ve vlastním zájmu sledovali úřední desku.

Rohanová přinesla podpisy předešlých poslanců

O Hrad se podle dosud platných registračních rozhodnutí utkají bývalý premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš, poslanec SPD Jaroslav Bašta, senátoři Fischer (nezávislý) a Hilšer z klubu Starostů, bývalá rektorka Mendelovy univerzity Danuše Nerudová, bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, prezidentka České asociace povinných Denisa Rohanová, předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula a bývalý rektor Univerzity Karlovy Tomáš Zima.

Rohanovou ministerstvo zaregistrovalo i přesto, že podala přihlášku s podpisy poslanců minulé sněmovny. Šlo navíc také o zákonodárce politických stran, které už v současné sněmovně nejsou zastoupeny.

Načítání...