Snad se nevydáme polskou a maďarskou cestou, doufá Rychetský

54 minut
Interview speciál: Pavel Rychetský
Zdroj: ČT24

Jarní uzavření hranic bylo podle předsedy Ústavního soudu Pavla Rychetského absolutně protiprávní, za brutální zásah do lidských práv označil také omezení svobody podnikání a pohybu. V rozhovoru pro ČT Rychetský také prohlásil, že nouzový stav se hodí každé vládě, protože otevírá široké možnosti rozhodování. O spravedlnost se podle něj právní systém neustále snaží a věří, že tuzemská justice si udržuje nezávislost, byť připouští individuální lapsy. Vyslovil také naději, že v Česku nedojde k destrukci soudního systému jako v Polsku či Maďarsku.

„Vláda může v krizové situaci zavřít hranice, ale pro návrat nebo pro příjezd do země. My máme v ústavě, z důvodů, které si jen starší lidé pamatují, výslovné ustanovení, že nikomu nelze bránit v tom, aby tuto zemi opustil,“ zdůraznil v rozhovoru Rychetský.

Kontrola vlády, která má ve sněmovně většinovou podporu, je podle něj jen symbolická. Soudcům by proto v nouzovém stavu umožnil rozhodovat stejně rychle jako zákonodárcům. Vláda totiž může měnit opatření každých pár dní, ale Ústavní soud na to nemůže reagovat.

V rozhovoru pro Českou televizi také ocenil prezidenta, od kterého letos dostal – i přes vzájemné neshody – státní vyznamenání. „Když prezident akceptoval návrh (Senátu), považoval jsem za samozřejmé, že to přijmu. Přestože s panem prezidentem v posledních letech nemáme nejlepší vztahy, oceňuji, že tomuto návrhu vyhověl, i když nemusel,“ komentuje Rychetský.

K Zemanově politice ale zůstal kritický. „Trápí mě to, že člověk, kterého jsem poznal jako nepochybně liberálně založeného humanistu, už několik let podléhá různým, někdy téměř xenofobním postojům,“ řekl předseda Ústavního soudu na adresu hlavy státu.

Kandidovat na prezidenta by sám Rychetský nechtěl. „Například proto, že bych těžko byl schopen se podbízet jednoduchými slogany a demagogií. Navíc ani můj věk není vhodný pro to, abych to zkoušel,“ shrnuje své důvody.

Za nejvýznamnější a nejpřevratnější událost v životě považuje kromě narození svých dětí revoluci v roce 1989. Dnes je ale zklamaný. „Nečekal jsem po tom listopadu, že můžeme mít předsedou vlády takovou osobu, jako máme dnes, z hlediska její minulosti. To jsem si myslel, že už definitivně skončilo,“ nechal se slyšet Rychetský.

Nerovnosti neodstraníme nikdy, snažíme se

„Se spravedlností to není jednoduché. Od nepaměti se považuje za jakýsi ideální cíl, stav, kterého bychom chtěli dosáhnout. Od nepaměti se to nedaří. Ve skutečnosti spravedlnost je jakýsi stav, ve kterém bychom chtěli – a tomu pomáhá právo – zajistit skutečnou rovnost,“ konstatuje předseda Ústavního soudu.

Všechny právní systémy si podle něj uvědomovaly, že vedle formální je možno se blížit té reálné tak, že se rovnost bude kompenzovat. „Říká se tomu pozitivní diskriminace,“ dodává Rychetský s tím, že se to nikdy nemůže podařit.

Spravedlnost a právo není totéž, zdůrazňuje. „Snažíme se, aby se odstranily nerovnosti. Děláme to různými prostředky, snažíme se slabší stranu zvýhodnit a pomoci jí, ale to je jen malinká část života. Většina nespravedlností a problémů se k soudu nedostane,“ připouští.

Uznává také, že v Česku člověk nemá úplnou garanci, že se vždy spravedlnosti dočká. „Asi toho není možné dosáhnout, ale musíme se alespoň přibližovat tomu, aby bylo spravedlnosti učiněno zadost. Spravedlnost, která není poskytnutá včas, přestává být spravedlností,“ vysvětluje Rychetský v komentáři k rychlosti českých soudů.

„Dění v Polsku a Maďarsku je katastrofa, nás to snad nečeká“

V rozhovoru předseda nejvyšší tuzemské soudní instance komentoval také dění v okolních zemích. Kroky vlád proti soudnictví v Polsku a Maďarsku považuje za katastrofální. „Je to cílevědomé bourání základů demokratického právního státu. Útok na ústavní soudy v obou těchto zemích a posléze na celou justici, kdy se demokraticky zvolená většina rozhodne soudní moc vykastrovat, to je tragédie,“ míní.

Podotýká, že soudy nejsou miláčky vlád a parlamentů i ve zcela demokratických zemích, jelikož tyto instituce kontrolují. Tendence si soudy podmanit jsou tedy všude a jde o to, aby si justice nestrannost dokázala udržet. „Doufám, že naší zemi tato trajektorie, kterou prožívá Polsko a Maďarsko, nečeká,“ uvedl Rychetský. Věří, že český soudní systém si nestrannost a nezávislost zatím hrdě udržel.

„I mezi soudci se občas našel někdo zkorumpovaný, kdo selhal,“ uznává předseda Ústavního soudu a vyzývá k tomu, aby se podle těchto případů neposuzovala celá tuzemská justice.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Šumpersku se po čtyřiceti letech začali zbavovat nebezpečného kadmia

Nebezpečné kadmium je v hale na okraji Vikantic na Šumpersku uskladněné od dob socialismu. Nyní se obec po čtyřiceti letech dočkala a jedovatý odpad, jde o více než dvanáct set tun odpadu, začala likvidovat specializovaná firma. O sanaci území se poté postará státní podnik Diamo. Uskladněné kaly obsahují toxické kadmium a další těžké kovy. Nejprve zamíří do středních Čech. Specializovaná firma tam odpad zneutralizuje a pak zhutní pomocí cementu. Zmizí i plechová hala a odborníci budou zkoumat, zda půda pod ní je, či není kontaminovaná.
před 8 hhodinami

Česká firma vyrobí unikátní zaměřovače do bojových vozidel

Tuzemské firmy se podílejí na výrobě nových bojových vozidel pěchoty CV90 pro českou armádu. Třeba přerovská společnost Meopta by měla v příštích letech získat přes dvě miliardy korun za výrobu unikátní zaměřovací technologie vyvinuté ve Švédsku. Střelec díky ní dokáže mířit bez ohledu na pohyb bojového vozidla a palba je rychlejší než u běžných zaměřovacích systémů.
před 8 hhodinami

EK podle dopisu žádá Česko o odklad podpisu smlouvy na Dukovany

Evropská komise (EK) žádá Česko o odložení podpisu smlouvy o stavbě dvou nových jaderných bloků v elektrárně Dukovany. Vyplývá to z dopisu, který českému ministrovi průmyslu a obchodu Lukáši Vlčkovi (STAN) poslal místopředseda Komise Stéphane Séjourné. Premiér Petr Fiala (ODS) nicméně kontroval, že dopis není stanoviskem EK. Podle ministra Vlčka jde pouze o zdvořilostní dopis. Český eurokomisař Jozef Síkela (STAN) situaci okomentuje po úterním jednání se Séjourném.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Setkání Zelenského s Putinem dávám třicetiprocentní šanci, řekla Gregorová

Pirátská europoslankyně Markéta Gregorová odhaduje na třicet procent, že se ve čtvrtek v Istanbulu osobně potkají ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a ruský vládce Vladimir Putin. Prohlášení šéfa Kremlu o přímých rozhovorech s Ukrajinou a následně i ticho podle ní naznačuje, že šlo jen „o silové řeči, bůhví, na koho namířené“, řekla v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Ruská ekonomika je podle ní v troskách a Putin potřebuje vést válku, příměří tak pro něj nedává smysl. V případě Zelenského se Gregorová domnívá, že návštěvou Istanbulu symbolicky ukáže dobrou vůli jednat.
před 9 hhodinami

Pavel považuje za nezbytné posilování evropského obranného průmyslu

Na Pražském hradě začala dvoudenní konference Evropa jako úkol. Akci zahájil prezident Petr Pavel, který ve svém projevu uvedl, že podporuje prohloubení evropské obranné spolupráce. Nevnímá to jako alternativu k NATO, nýbrž jako alianční evropský pilíř. Za nezbytné považuje posilování evropského obranného průmyslu, jeho hlubší integraci, navyšováni investic do infrastruktury a mobility nebo zjednodušení procesu veřejných zakázek. V úterý pak bude program pokračovat v Černínském paláci.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Soud nepravomocně potrestal insolvenčního správce šesti lety vězení

Soud vyměřil insolvenčnímu správci Václavu Svobodovi z Českých Budějovic šest let vězení. Verdikt je zatím nepravomocný. Jednasedmdesátiletý muž měl v průběhu třinácti let zpronevěřit necelých 67 milionů korun, vyplývá z rozsudku, který získala Česká televize. Způsobenou škodu musí podle soudu Svoboda uhradit. Šance na vrácení peněz je podle nástupce Svobody u jedné z poškozených firem nereálná.
před 13 hhodinami

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina skončí už v roce 2033

Těžba v hnědouhelném lomu Bílina na severu Čech skončí dříve, a to v roce 2033 namísto původně plánovaného roku 2035. Vyplynulo to z jednání ministerstva životního prostředí (MŽP) s polostátní společností ČEZ, řekl v pondělí ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Podle generálního ředitele ČEZu Daniela Beneše by tím měla skončit i uhelná energetika v Česku. Předpokládá, že půjde o poslední uhelný lom či důl, který se bude zavírat.
před 14 hhodinami

Nejvyšší soud znovu odmítl dovolání družstva Svatopluk v kauze H-Systemu

Nejvyšší soud (NS) znovu odmítl dovolání Stavebního bytového družstva Svatopluk proti verdiktu, na jehož základě zaplatilo osmnáct milionů korun konkurznímu správci H-Systemu Josefu Monsportovi. Rozhodoval podruhé, první odmítavé usnesení zrušil z procesních důvodů Ústavní soud (ÚS). Nové rozhodnutí podle databáze InfoSoud padlo 6. května, výsledek bez dalších podrobností oznámila mluvčí NS Gabriela Tomíčková. Odůvodnění zatím není k dispozici.
před 17 hhodinami
Načítání...