Školy jsou připravené, pokyny mají, shodují se hejtmani a učitelé. Otázkou je citlivost antigenních testů

25 minut
Události, komentáře: Postup při rozvolňování opatření
Zdroj: ČT24

V pondělí se vrátí část žáků do škol – bude to menšina, ale zároveň nezanedbatelné množství dětí. Všechny podstoupí testy na covid-19. Podle hejtmanů Ivo Vondráka (ANO) a Martina Kuby (ODS) i viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska jsou školy na začátek testování v rámci možností připravené, i když připustili, že se mohou objevit potíže. Lékař Pavel Dřevínek ale varoval před přeceňováním schopností antigenních testů, upozornil na jejich nízkou citlivost zvláště u lidí, kteří jsou ještě v inkubační době. O návratu do škol i epidemické situaci diskutovali politici i odborníci v pátečních Událostech, komentářích.

Od počátku března jsou zavřené téměř všechny školy i školky v Česku – s výjimkou těch, kam chodí děti zdravotníků či záchranářů – a nyní to končí. V pondělí půjde do škol zhruba polovina žáků prvního stupně základních škol a do školek předškoláci. První, co děti ve školách čeká, budou antigenní testy.

Podle hejtmanů jsou školy připraveny tak, jak je to možné. „Udělalo se maximum možného,“ podotkl moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). „Podařilo se to rozvézt, školy to dostaly. Uvidíme, jak to budou zvládat,“ dodal.

Podle viceprezidenta Asociace ředitelů základních škol Jaroslava Jiráska není tentokrát problém v tom, že by pedagogové nevěděli, co je čeká. „Ministerstvo se hodně snažilo a metodické pokyny jsou rozsáhlé,“ ujistil. Věří, že jsou díky tomu školy nejméně z 90 procent připraveny.

Testy, které se budou používat ve školách, jsou antigenní. Znamená to, že výsledek testů bude téměř ihned, ale bude oproti PCR testům méně přesvědčivý. „Nepohybují se tam lidé s vysokou virovou náloží. To umí PCR test docela dobře zachytit, ale antigenní nikoli,“ upozornil předseda Ústavu lékařské mikrobiologie 2. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Fakultní nemocnice Motol Pavel Dřevínek. Účinnost antigenních testů v celé skupině nakažených vyčíslil na pouhých 40 procent.

Pokud jde o lidi, kteří jsou zároveň i infekční, jsou antigenní testy již účinnější, ale stále správně rozpoznají nákazu jen ze tří čtvrtin. Zatím ale jiná vhodná možnost není, protože PCR test nelze vyhodnotit tak rychle. „U PCR testování potřebujete laboratoř,“ podotkl Dřevínek. Pomoci by mohlo takzvané poolování, kdy by se současně vyhodnocovaly vzorky od více lidí. Potíž s tím podle Dřevínka je, že se při tom vzorky ředí, a tedy i při poolování klesá citlivost.

Ministerstvo zdravotnictví původně vyhlašovalo uzavření škol na tři týdny, nakonec se protáhlo bezmála na půldruhého měsíce. Nyní již klesají počty nakažených, pondělí ostatně přinese i další uvolnění – skončí uzávěra okresních hranic i noční zákaz vycházení, otevřít by se měly i některé obchody.

Hejtmani se obávají, co to přinese. „Začíná být hezké počasí, situace se trochu zklidnila. Plné nemocnice nejsou něco, co by lidé kolem sebe viděli – takže to může svádět,“ upozornil jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). Před podceňováním situace varoval, situace v nemocnicích je podle něj stále velmi problematická.

Kuba upřesnil, že v jihočeských nemocnicích je nyní (stav k pátku – pozn. red.) zhruba 500 pacientů, ale 90 z nich potřebuje intenzivní péči. „Když byla nejhorší situace na konci října, tak jsme jich měli 69 a už to byla vážná situace. Dnes máme 90 a rozvolňujeme,“ srovnal. Kuba navíc neskrývá obavy z brazilské varianty koronaviru, jejíž výskyt byl zatím potvrzen na Děčínsku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Některých infekcí přibylo, žloutenky A více než desetkrát, uvedl zdravotní ústav

V prvním čtvrtletí v tuzemsku meziročně přibylo některých infekcí, například svrabu, legionelózy a zejména žloutenky typu A. Jejích letošních 332 případů je více než desetinásobek počtu případů proti prvním třem měsícům loňského roku, vyplývá z údajů Státního zdravotního ústavu (SZÚ). Naopak se zpomalilo šíření černého kašle, spalniček či příušnic.
před 3 hhodinami

Hackeři útočili na pražskou Správu služeb. Ta se potýká s následky

Správa služeb hlavního města Prahy čelila kyberútoku a potýká se s následky – hackerská skupina začala zveřejňovat na internetu některé z ukradených materiálů a vyzvala organizaci k vyjednávání, informoval web iROZHLAS, kterému útok potvrdila přímo příspěvková organizace města. Podrobnosti k případu ale sdělovat nechce. Věcí se zabývá policie i Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost. Data byla odcizena před více než týdnem a útočníci dali pražské správě služeb 29denní ultimátum, uvedla společnost Check Point Software Technologies.
08:26Aktualizovánopřed 3 hhodinami

V tuzemsku pracuje 155 tisíc ukrajinských uprchlíků, hlásí ministerstvo

Podle ředitelky sekce zaměstnanosti ministerstva práce a sociálních věcí (MPSV) Kateřiny Štěpánkové pracuje v Česku 155 tisíc uprchlic a uprchlíků z Ukrajiny. Celkem 95 procent z nich platí z výdělku ze zaměstnání či z práce na dohodu odvody. K nedělní půlnoci mělo v zemi podle údajů resortu vnitra dočasnou ochranu 368 tisíc příchozích z válkou zmítané země.
před 4 hhodinami

Europoslanec Kovařík z rodinných důvodů skončí ve funkci

Český europoslanec Ondřej Kovařík (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu se z rodinných důvodů rozhodl ukončit své působení v Evropském parlamentu (EP). Oznámil to na sociální síti X. Stane se tak podle něj před letní parlamentní přestávkou. Podle výsledků voleb do EP je náhradníkem za Kovaříka bývalý velvyslanec v Norsku Jaroslav Knot.
před 6 hhodinami

Životickou tragédii připomíná výstava, hejtman čelí kritice

Končí lhůta pro posílání připomínek k plánované stavbě obchvatu Havířova. Vést má i přes městskou část Životice, kde nacisté během druhé světové války postříleli 36 mužů – mstili se za přestřelku mezi gestapem a partyzány. Událostem se nyní věnuje i výstava v Senátu. Spolupořádá ji poslanec a hejtman Moravskoslezského kraje Josef Bělica (ANO), ale čelí přitom kritice pozůstalých, že dlouhodobě vystupuje proti důstojnému uchování památky. Výstava je přístupná veřejnosti, ale jen v pondělí, v určitý čas a po domluvě v infocentru.
před 9 hhodinami

Státní památky nabízí na Velký pátek mimořádný program

Na Velký pátek letos připadl Mezinárodní den památek a sídel. Mnohé státní hrady a zámky při této příležitosti připravily mimořádný program. Nejde jen o prohlídky, ale také o výtvarnou soutěž nebo o výpravu s indiciemi, sdělila mluvčí Národního památkového ústavu (NPÚ) Blanka Černá.
07:46Aktualizovánopřed 10 hhodinami

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa

Pobytové letní tábory hlásí poslední volná místa, příměstské jsou už ve většině měst zcela zaplněné. České televizi to potvrdila Česká rada dětí a mládeže a osm organizací pořádajících tábory. Podle nich mají rodiče největší zájem o klasické pobytové a příměstské tábory se všeobecným zaměřením, stoupá ale i poptávka po těch u moře. Ceny se za poslední rok zvedly o deset procent.
před 11 hhodinami

S Velikonoci přichází kontroly na silnicích a posilování spojů

Za poslední dva dny zemřelo na silnicích dvanáct lidí, jako rizikový hodnotí policie i nadcházející sváteční víkend. Posílí proto kontroly napříč celou republikou – hlídky se zaměří na alkohol za volantem nebo telefonování. Na Velikonoce lidé také více využívají veřejnou dopravu. Například České dráhy, jako největší tuzemský železniční dopravce, posílily své dálkové vlaky. Doporučují vybírat i spoje mimo přepravní špičku a ke kratším cestám využívat regionální vlaky.
před 20 hhodinami
Načítání...