Rodiny stále nemají na školní obědy, pomoc nabízí ministerstvo

Řada rodin v tuzemsku stále nemá peníze na zaplacení školních obědů svým dětem. Problém proto začalo řešit ministerstvo školství a také sociálních věcí. Momentálně totiž se zaplacením stravného pomáhají školám pouze neziskové organizace.

V loňském školním roce organizace Women for Women takto zaplatila z peněz dárců obědy dvěma tisícům dětí. Letos se podle ředitelky nadace Ivany Tykač číslo zvedne na tři až čtyři tisíce.

Podle ministryně školství jde o nouzové řešení. Proto Obědům pro děti udělila osobní záštitu a s organizací začala spolupracovat. Pomoci by mohly hlavně evropské peníze. Ministerstva školství a sociálních věcí momentálně společně usilují o dotaci pro 100 tisíc dětí.

Školní oběd stojí měsíčně zhruba 500 korun. Školy a města potvrzují, že rodičů, kteří nemají na zaplacení, přibývá. Pražský magistrát nebo Liberecký kraj proto například vyčlenily na školní obědy mimořádné peníze. 

Nahrávám video
Samoživitelka Iva Sedláková z Troubska o příspěvcích na obědy
Zdroj: ČT24

Přispívat dětem na obědy možná bude i Jihomoravský kraj. „Zadali jsme školskému odboru, aby udělal průzkum, kolika dětí by se pomoc týkala. Už máme vyčleněné dotační prostředky na tábory pro děti ze sociálně slabých rodin, takže předpokládám, že bychom tuto oblast financovali stejně,“ uvedl náměstek hejtmana Roman Celý (KDU-ČSL).

Projekt Obědy pro děti pomáhá dětem, kterým jejich rodiče nemohou zaplatit školní stravné. Kritéria pro výběr potřebných dětí jsou jasně stanovená a pomoc je poskytována formou obědů ve školních jídelnách přímo prostřednictvím základních škol. Projekt byl zahájen Ivanou Tykač v září 2013 po odvysílání reportáže v pořadu České televize 168 hodin o hladovějících dětech.

Nahrávám video
Události: Tisícům rodin se nedostává na obědy pro děti
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ledovka se přesouvá na západ, část Čech zasáhne husté sněžení

Ledovka se z východní části Česka přesouvá na západ. Meteorologové pro nedělní odpoledne, večer a noc vydali výstrahu pro část Středočeského kraje, část jižních Čech a Ústeckého kraje a pro Plzeňský kraj. V západní části Plzeňského kraje a v Karlovarském kraji bude navíc od večera silně sněžit. Do rána napadne až dvanáct centimetrů sněhu, informoval v neděli dopoledne Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
před 14 mminutami

Lipavský podle Kupky zvažuje vstup do ODS

Bývalý ministr zahraničí, nestraník Jan Lipavský zvažuje podle předsedy občanských demokratů Martina Kupky vstup do strany. Nynější poslanec za ODS Lipavský bude viditelnou tváří poslaneckého klubu, sdělil Kupka v rozhovoru pro pořad Týden v politice.
před 54 mminutami

Některé fakulty vysokých škol ruší kvůli AI bakalářské práce

Ostravská univerzita, další fakulty Masarykovy univerzity v Brně, fakulty Západočeské univerzity v Plzni a Univerzity Palackého v Olomouci se připojují k trendu nahrazování tradiční bakalářské práce praktickým projektem. České televizi to potvrdily dotazované univerzity. Transformaci závěrečných prací zahájila Vysoká škola ekonomická v Praze na fakultě podnikohospodářské kvůli nástupu umělé inteligence. Nyní školy uvádějí jako důvod také snahu lépe připravit studenty do zaměstnání.
před 1 hhodinou

Ministerstvo zvažuje hrazení léčby obezity více pacientům

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestr. za ANO) je otevřený debatě o zavedení hrazené léčby obezity s pomocí medikace pro vybrané pacienty. Pojišťovny léky zatím platí jen diabetikům. U největší pojišťovny v Česku je loni bralo třicet tisíc lidí. Pro účely redukce váhy by preparáty musely znovu projít schvalovacím procesem u Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Nadváhou nebo obezitou trpí v Česku víc než polovina dospělé populace, častěji muži než ženy.
08:03Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Počet žádostí o úřední změnu pohlaví loni vzrostl více než šestinásobně

O úřední změnu pohlaví v dokladech loni požádalo 1045 osob, přibližně šestkrát více než v roce 2024, řekl ČT mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Přes devadesát procent lidí podalo žádost až ve druhém pololetí loňského roku, kdy přestala platit povinnost podstoupit před úřední tranzicí kastraci nebo hormonální léčbu. Jedinou podmínkou úřední změny pohlaví je od 1. července 2025 potvrzení od sexuologa.
před 4 hhodinami

ANO má podle Havlíčka stabilní vedení a šanci uspět v senátních volbách

Premiér Andrej Babiš v sobotu na volebním sněmu ANO obhájil pozici předsedy hnutí, byl jediným kandidátem. Pozici prvního místopředsedy obhájil Karel Havlíček. Podle něj se potvrdilo, že hnutí ANO má stabilní vedení. „Koresponduje to s tím, že jsme měli mimořádný úspěch ve volbách,“ uvedl Havlíček v Interview ČT24 moderovaném Danielem Takáčem. Co se směřování hnutí týká, klíčové otázky byly dle něj prodiskutovány už před podzimními volbami do Poslanecké sněmovny.
před 4 hhodinami

Došly síly i peníze. S péčí o vážně nemocnou Ronju pomáhají dárci i radnice

Mnohé rodiny nevědí, kde hledat pomoc během vyčerpávající péče o dlouhodobě nemocné. Ta přitom může mít mnoho podob – jak ukazuje třeba příběh dvanáctileté Ronji, kterou ve sbírce podporují dárci i radnice. Ronja má dětskou mozkovou obrnu, těžkou skoliózu, spánkovou apnoi a chronické plicní onemocnění. Rodiče se o dceru většinou nepřetržitě starají sami. Péče je ale stále náročnější a po dvanácti letech jim došly síly i peníze. „Ronja je výjimečná v objemu pomoci, kterou potřebuje, aby rodina byla schopná o ni udržitelně a dlouhodobě pečovat,“ přiblížil starosta Prahy 7 Jan Čižinský. Doporučil, aby se rodiny v podobné situaci ozývaly samy.
před 5 hhodinami

Přestupků s drony je dále nejvíc kolem Hradu a letiště

Úřad pro civilní letectví (ÚCL) loni dostal meziročně víc oznámení spojených s létáním dronů v Česku, eviduje 572 podání. Tento počet zahrnuje oznámení přestupků od policie, podněty i dotazy z řad veřejnosti. Nejvíc provozovatelé a piloti dronů chybují v okolí Letiště Václava Havla a Pražského hradu. Úřad loni rozhodl celkem o 31 pokutách, každá byla ve výši deseti tisíc korun. Některá oznámení řeší domluvou, často pachatele přestupku vůbec nezjistí a případ odloží.
před 5 hhodinami
Načítání...