Přibývá výhrůžek na internetu. Právničku pronásledují již dva roky

Nahrávám video
Události: Přibývá výhrůžek na internetu
Zdroj: ČT24

Nenávistných komentářů a výhrůžek na internetu přibývá. Potvrzují to data policie, která takových případů řeší čím dál víc. Přesto jsou někteří poškození i pachatelé přesvědčení, že vyšetřovatelé ke všem nepřistupují stejně. Ti to odmítají.

„Víme, kde bydlíš, víme, kolik máš dětí, rána nedožiješ, je nás hodně a jdeme si pro tebe.“ Takové výhrůžky chodily starostovi Prahy 6 Ondřeji Kolářovi (TOP 09) kvůli jeho záměru odstranit sochu maršála Koněva. „Ve chvíli, kdy do toho začali tahat děti, tak jsem se začal bát,“ přiznal starosta šesté pražské části. Věc řeší policie, některé pachatele už našla.

Starosta nepříliš vzdálených Řeporyjí Pavel Novotný (ODS) je naopak stíhán za to, co napsal. „Jsem pro obžalobu Zdenka Ondráčka z vlastizrady a po odsouzení na doživotí jeho usmrcení tajnou službou,“ reagoval Novotný na návštěvu komunistického poslance v samozvané Doněcké lidové republice, při které byl přivítán jako česká delegace.

Dva roky výhrůžek

Právnička a šéfka organizace, která pomáhá obětem násilí z nenávisti, Klára Kalibová už dva roky dostává stovky výhrůžných zpráv. Některé od stále stejných pisatelů. „Postarejte se prosím o potrestání té nechutné, smradlavé, odporné, blbé, pitomé, pomstychtivé a dle mého názoru neskutečné sviňsko-udavačsky postižené Kalibové,“ přečetla jeden ze vzkazů právnička a ředitelka organizace In Iustitia.

Policie stíhání dvakrát odložila, výhrůžky ale chodily dál. Kalibová se nepřestala bránit. Zastal se jí obvodní soud, vyšší instance ale rozhodnutí zrušila, což potvrdil i Ústavní soud. „Nemám pocit, že by tyto výroky měl člověk podceňovat. To, že nám nikdo nepřišel podpálit kancelář, mě neuklidňuje,“ okomentovala situaci Kalibová.

Kolář, Novotný i Kalibová jsou toho názoru, že policie v případech nenávistných výroků na internetu nepřistupuje ke všem stejně. „Zabýváme se každým trestním oznámením, které obdržíme. Je naprosto jedno, jestli je trestná činnost páchaná na internetu, nebo v běžném životě,“ ubezpečil mluvčí policejního prezidia David Schön s tím, že konkrétní případy komentovat nechce.

Mezi nejznámější případy výhrůžek na internetu patří třeba nenávistné reakce lidí na fotku prvňáků z teplické školy či rasistický komentář na adresu zpěváka Radka Bangy. V obou případech padly tresty.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Policie zadržela podezřelé z krádeže peněz z bankomatů

Kriminalisté s pomocí zásahové jednotky zadrželi čtyři lidi, které podezírají z krádeže peněz ze dvou bankomatů u obchodního centra v pražské Opatovské ulici o velikonočním víkendu. Pachatelé navíc bankomaty poškodili zřejmě s použitím výbušniny.
16:03Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Volby by podle modelu Kantaru vyhrálo ANO. Motoristé si pohoršili

Podle březnového volebního modelu roku 2026 by v době sběru dat překročilo pětiprocentní hranici nutnou pro vstup do Poslanecké sněmovny šest politických subjektů. První místo zaujímá hnutí ANO. Od voleb se přízeň voličů výrazněji nezměnila. Další subjekty následují s velkým odstupem. Na druhém místě je hnutí STAN, následuje ODS, poté Piráti. Pokud by strany kandidovaly samostatně, dostalo by se do sněmovny už jen hnutí SPD a Motoristé. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 3 hhodinami

Náměstek MŠMT Kettner se omluvil Minářovi a Halíkovi za sdílení falešného snímku

Náměstek ministra školství Zdeněk Kettner (SPD) se veřejně omluvil předsedovi spolku Milion chvilek Mikuláši Minářovi a teologovi Tomáši Halíkovi za to, že před nedávnem sdílel jejich falešnou fotografii s obviněným z teroristického útoku kvůli zapálení průmyslové haly zbrojovky v Pardubicích. Na svém facebooku uvedl, že netušil, že se jedná o podvrh. Minář o omluvě informoval na síti X. Označil to za malou dobrou zprávu. Připomněl, že Kettnerovi předtím zaslal předžalobní výzvu. Spolek Milion chvilek požadoval náměstkovo odvolání.
před 5 hhodinami

V Praze se protestovalo proti potratům i za práva žen

Prahou v sobotu odpoledne procházel Pochod pro život, který organizovali odpůrci potratů z Hnutí pro život. Na několika místech došlo k verbálním střetům mezi účastníky pochodu a kritiky jejich názorů. Policisté zadrželi pět lidí, kteří při blokádách průvodu neuposlechli jejich výzvy. Vážnější střety neřešili. Dopoledne se rovněž v Praze uskutečnila akce Praha je feministická, mimo jiné na podporu rozhodování žen o jejich těle, a tedy i o svobodě rozhodnout se o potratu v případě nechtěného těhotenství.
13:16Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Dle Hřiba se v Maďarsku hraje o ruskou pátou kolonu, dle Rajchla o suverenitu

O víkendu rozhodnou voliči v Maďarsku o tom, jestli si křeslo premiéra udrží Viktor Orbán, nebo ho po šestnácti letech u moci vystřídá opozice. Poslanec Jindřich Rajchl (PRO, klub SPD) v Událostech, komentářích řekl, že se hraje o to, jestli bude pokračovat Orbánem reprezentovaný směr, který označil za „národně-tradicionalistický“, „suverénní“ a „sebevědomý“. „Je to rozhodování o tom, zda nadále bude vládnout v Maďarsku ruská pátá kolona,“ uvedl v debatě moderované Terezou Řezníčkovou šéf Pirátů Zdeněk Hřib.
před 9 hhodinami

Ministerstvo financí je proti vyšší rodičovské. Resort práce musí najít peníze

Ministerstvo financí nebude souhlasit se zvýšením rodičovské, pokud si na ni ministerstvo práce a sociálních věcí neuspoří ve svém rozpočtu. Odmítá zvedat v příštích letech výdaje státu. Poukazuje i na to, že bez dalších úprav by přidání mohlo oslabit motivaci matek k dřívějšímu návratu do práce. Vyplývá to z připomínek k chystané novele se zvýšením rodičovské od ledna pro nově narozené děti.
před 11 hhodinami

Možnost dobrovolně se vyloučit z hazardu využívá výrazně více lidí

Počet lidí, kteří se nechají dobrovolně vyloučit z hazardních her, prudce vzrostl. Aktuálně jich je přes 64 tisíc, což je více než dvojnásobek oproti konci roku 2024. Vyplývá to ze statistik ministerstva financí, které rejstřík vyloučených osob spustilo už v roce 2020. Podle adiktologa Viktora Mravčíka k nárůstu přispěla novela zákona, která od července 2024 proces zjednodušila.
před 14 hhodinami

Soudy, zda Česko závazek k NATO splní, jsou dle Zůny předčasné. Opozice přístup kritizuje

Zatím není možné říct, zda Severoatlantická aliance český způsob financování obrany v letošním roce uzná jako splnění závazku dvou procent HDP, je potřeba počkat na oficiální výpočet, sdělil v rozhovoru pro ČT ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD). Člen sněmovních výborů pro bezpečnost a pro obranu Pavel Žáček (ODS) v 90' ČT24 přístup kritizoval, neplnění je podle něj zřejmé už nyní. Podobně se vyjádřil jeho kolega z výboru pro bezpečnost Samuel Volpe (Piráti), podle něhož koalice šetří na obraně v nejhorší možnou dobu.
před 16 hhodinami
Načítání...