Přibývá květin i vzpomínek. Česko uctilo oběť Jana Palacha

3 minuty
Události: Výročí sebeupálení Jana Palacha
Zdroj: ČT24

Na pietních místech na nádvoří Karolina i před Národním muzeem v Praze, která upomínají na oběť Jana Palacha, přibývalo během pondělí květin. Palach se v roce 1969 zapálil ve snaze povzbudit společnost v době počínající normalizace a sovětské okupace. Den památky Jana Palacha je významným dnem České republiky.

Dopoledne položila květiny k památníku Jana Palacha a Jana Zajíce, který má podobu dřevěného kříže v chodníku před Národním muzeem, nejprve skupina senátorů včetně předsedy horní komory Miloše Vystrčila (ODS) a místopředsedů, později také představitelé Poslanecké sněmovny včetně předsedkyně Markéty Pekarové Adamové (TOP 09) a všech místopředsedů.

„Jan Palach se zapsal do naší historie a patří mu v ní opravdu čestné místo, protože byl ochoten pro to, aby probudil občany z letargie, obětovat to nejcennější, tedy svůj vlastní život,“ řekla Pekarová Adamová. Palachova oběť podle ní nebyla marná. Připomněla, že na dvacáté výročí začal Palachův týden, který považuje za jednu „ze zásadních událostí, které napomohly destrukci komunistického režimu, který šel proti svým vlastním občanům“.

Podle místopředsedy sněmovny Karla Havlíčka (ANO) čin Jana Palacha především apeluje na to, „že bychom neměli zůstat nikdy pasivní, za jakéhokoliv režimu, za jakékoliv vlády“. 

2 minuty
Studio ČT24: Zástupci obou komor parlamentu k výročí sebeupálení Jana Palacha a Jana Zajíce
Zdroj: ČT24

U památníku zmínil předseda Senátu Vystrčil, že je důležité si připomínat cenu svobody, která byla vykoupena lidskými životy. „Člověk je od přírody takový, že má tendenci zapomínat na věci, které jsou nepříjemné. To je i čin Jana Palacha, který se obětoval pro to, abychom my ostatní mohli žít v takové společnosti, v jaké žijeme,“ uvedl. 

Odpoledne navštívil památník před muzeem také premiér Petr Fiala (ODS). Čin Jana Palacha prohlásil za „velký, neopakovatelný“, je ale podle něj potřeba inspirovat se jím k občansky aktivnímu životu. „Bez naší aktivity, bez naší snahy, bez naší péče se demokracie a svoboda sama o sobě neudrží,“ řekl předseda vlády. Vedle velkých a neopakovatelných činů, jako byl ten Palachův, jde podle něj o každodenní využívání svých práv, jako je například i účast u voleb. 

Pieta pokračovala u pylonu Jana Palacha před dnešní novou budovou Národního muzea, kde dříve sídlilo Federální shromáždění. Sloup, který na Palacha upomíná, před ním stál od rozšíření původního burzovního paláce na počátku sedmdesátých let. Že jej architekt Karel Prager zamýšlel právě jako připomínku Jana Palacha, ale vyšlo plně najevo až před pěti lety.

Po poledni se uskutečnilo tradiční pietní shromáždění k památce Jana Palacha na nádvoří Karolina, kde byla před čtyřiapadesáti lety vystavena rakev s jeho ostatky. Na pietní místo s Palachovou fotografií položila květiny rektorka Milena Králíčková, další akademici a studenti. Na odkaz Jana Palacha se vzpomíná také u jeho hrobu na Olšanských hřbitovech, u Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, kde studoval, a ve Všetatech, kde žil a kde je od roku 2019 jeho památník.

Pochodeň číslo 1 vzplála 16. ledna

Student Filozofické fakulty Univerzity Karlovy se polil hořlavinou a zapálil 16. ledna 1969 odpoledne, necelého půl roku po vpádu vojsk pěti zemí Varšavské smlouvy do Československa. Palach se zapálil před Národním muzeem a potom běžel dolů po Václavském náměstí. Svědci jej uhasili a byl převezen na nedalekou popáleninovou kliniku v Legerově ulici, kde po třech dnech podlehl zraněním.

Jan Palach chtěl svým činem probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. Ve výzvě, kterou po sobě zanechal, žádal zrušení cenzury, vyzval ke vzpomínce na srpen a aktivitě Československa v mezinárodní politice. Palach se také označil za „pochodeň číslo 1“. Jeho čin inspiroval i další lidi, kteří se zapálili v dalších měsících. Nejznámější z nich je pravděpodobně Jan Zajíc, který Palachův čin napodobil s odstupem měsíce a devíti dní – v den výročí komunistického převratu.

Většinu těchto činů se podařilo komunistickému režimu ututlat lépe než Palachův, ovšem ani o něm se dlouho veřejně nemluvilo. Pietní akt ke dvacátému výročí Palachovy smrti v lednu 1989 se nečekaně změnil v nejsilnější protestní akci proti režimu. Tisíce lidí se nebály opakovaně projevit nespokojenost a riskovaly tvrdý zásah pořádkových sil. Intenzita protestů překvapila nejen vládnoucí politiky, ale také opozici. O několik měsíců později totalitní režim padl. Palachova i Zajícova památka se mohla svobodně připomínat až po listopadu 1989.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Digitalizace měla zpoždění už za Dostálové, tvrdí audit. Ta to odmítá

Pracovní verze auditu digitalizace stavebního řízení potvrdila, že projekt měl zpoždění ještě před nástupem současné vlády, řekl ministr pro místní rozvoj Petr Kulhánek (STAN). Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) také na začátku nezaměstnalo dostatek lidí, kteří by na projektu pracovali. A to ještě když úřad vedla bývala ministryně Klára Dostálová (ANO). Dostálová se závěrem nesouhlasí. Konečná verze auditu by mohla být hotová v rámci dnů.
před 14 mminutami

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, řekl Fiala

Do Česka poprvé v historii neproudí ruská ropa, rozšíření západního ropovodu TAL je hotové, řekl ve čtvrtek premiér Petr Fiala (ODS). Tuzemsko je tak po více než šedesáti letech nezávislé na ropovodu Družba. První zvýšené dodávky suroviny jiné provenience než ruské už dorazily z italského tankoviště v Terstu na Centrální tankoviště ropy v Nelahozevsi, odkud zamíří do litvínovské rafinerie.
09:27Aktualizovánopřed 26 mminutami

Benzin i nafta výrazně zlevnily

Pohonné hmoty v tuzemsku v předvelikonočním období výrazně zlevnily. Průměrná cena benzinu klesla za poslední týden o 59 haléřů na 34,32 koruny za litr. Naposledy byl levnější počátkem října 2021, tedy před třemi a půl roku. O 76 haléřů na litru zlevnila za poslední týden nafta. Za litr dieselu teď řidiči dají průměrně 33,24 koruny, což je nejnižší cena od předloňského července, vyplývá z údajů společnosti CCS, která ceny dlouhodobě sleduje.
08:45Aktualizovánopřed 39 mminutami

Výborný s Balaštíkovou se přeli o příčiny zdražování vajec

V Česku podražila vejce nejvýrazněji z celé EU, oproti loňsku o více než čtyřicet procent. Podle ministra zemědělství Marka Výborného (KDU-ČSL) za tím stojí nákazová situace v Evropě, členka sněmovního rozpočtového výboru Margita Balaštíková (ANO) považuje za hlavní faktor náklady na energie. Podle předsedkyně představenstva Českomoravské drůbežářské unie Gabriely Dlouhé by cena vajec mohla po Velikonocích klesnout, uvedla v pořadu 90' ČT24 moderovaném Klárou Radilovou.
před 2 hhodinami

Některé lesní školky likvidují přerostlé sazenice. Není o ně zájem

Lesní školky začaly likvidovat přerostlé sazenice, které se nepodařilo prodat. Nepomohlo ani jednání s ministerstvem zemědělství. Po kůrovcové kalamitě stát i lesníci volali po vyšší produkci, aby se holiny mohly co nejdřív osázet. Nyní scházejí peníze a zájem o stromky tak opadl.
před 5 hhodinami

Praha bude kvůli žloutence očkovat sociální pracovníky i více dezinfikovat MHD

Případů žloutenky typu A dál přibývá. Hygienici od začátku roku evidují 392 případů. Loni touhle dobou to byly jen desítky. Podle Státního zdravotního ústavu jde ale jen o špičku ledovce, devadesát procent lidí je bezpříznakových. Nejvíc případů je v Moravskoslezském a Středočeském kraji a v Praze. Právě v hlavním městě hygienici připravují očkování vybraných skupin. Dopravní podnik opět, jako za covidu, důkladněji dezinfikuje vozy.
před 6 hhodinami

Poslanci schválili zákon o podpoře bydlení

Sněmovna v závěrečném kole schválila vládní předlohu o podpoře bydlení. Opoziční ANO už předem avizovalo, že ji nepodpoří, zákon kritizuje i hnutí SPD. Poslanci se opět nedostali k dokončení závěrečného schvalování školské novely, neprojednali ani sociální novelu. Na programu schůze měli také uzákonění pravidel pro lobbování, které podpořili.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Sněmovna podpořila úpravy migračních pravidel

Sněmovna podpořila ve středečním úvodním kole koaliční novelu s úpravou českých azylových a migračních pravidel. Opoziční hnutí ANO a SPD pokládají zpřísnění za nedostatečné a zablokovala schválení předlohy zrychleně už v prvním čtení. Chtějí předkládat pozměňovací návrhy, zamítnutí neprosazovala. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) naopak mluvil o výrazném zpřísnění azylové a migrační legislativy. Novelu nyní posoudí bezpečnostní výbor, na což bude mít měsíční, tedy poloviční lhůtu.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami
Načítání...