Prezident jmenoval Ženíška ministrem pro vědu

Nahrávám video
Studio ČT24 | Studio ČT24 | 516
Zdroj: ČT24

Prezident Petr Pavel na Pražském hradě jmenoval ministrem pro vědu, výzkum a inovace poslance Marka Ženíška (TOP 09). Pětačtyřicetiletý politik ve funkci nahradil stranickou kolegyni Helenu Langšádlovou. Premiér Petr Fiala (ODS) si od něj slibuje, že pomůže k většímu převádění výsledků bádání do praxe a posílí spolupráci vědy a byznysu. Ženíšek končí ve funkci šéfa sněmovního zahraničního výboru a dalších sněmovních postech. Místo v zahraničním výboru bude podle dosavadních dohod zřejmě nově obsazeno po evropských volbách.

Prezident při ceremoniálu ocenil, že funkce nezůstala prázdná dlouho. „Jsem přesvědčen, že Marek Ženíšek se s touto náročnou agendou dokáže poprat,“ uvedl Pavel. Připustil, že vzhledem k blížícímu se konci volebního období a personální kapacitě, kterou bude mít Ženíšek na Úřadu vlády k dispozici, ho nečeká lehký úkol. „Věda, výzkum, inovace a vzdělání jsou prioritami vlády a jsou mimořádně důležité pro to, aby naše ekonomika uspěla ve výrazně konkurenčním prostředí,“ dodal prezident.

Ženíšek se má podle Pavla soustředit i na strategickou komunikaci a boj s dezinformacemi. „Jsem přesvědčen, že události, ke kterým dochází v našem okolí, svědčí o tom, jak zhoubnou moc mohou mít dezinformace na veřejné mínění i nálady ve společnosti,“ podotkl prezident. Narážel pravděpodobně mimo jiné na středeční atentát na slovenského premiéra Roberta Fica.

Fiala si od Ženíška slibuje posílení transferu výsledků bádání do praxe

Nový ministr bude podle premiéra Fialy posilou pro celou vládu. Premiér zdůraznil, že bez toho, že Česká republika bude silná ve vědě, nemůže být úspěšnou zemí. „Je důležité posílit konkurenceschopnost, posílit firmy a soukromý kapitál,“ prohlásil po uvedení Ženíška do funkce. Premiér také poděkoval za přínos vědě a výzkumu Heleně Langšádlové.

Nahrávám video
Události: Prezident jmenoval Ženíška ministrem pro vědu
Zdroj: ČT24

Ženíšek sdělil, že plánuje motivovat soukromý sektor k vyšším investicím do výzkumu a vývoje tak, aby se zvedl objem financí v oboru. Peníze, kterými chce navýšit rozpočet vědy a výzkumu, mají jít podle něj například do excelentního výzkumu. Neřekl přesnou částku, poukázal na teprve nadcházející jednání s ministrem financí Zbyňkem Stanjurou (ODS) .

„Žádné dramatické změny pro letošní rok nikdo očekávat nemůže,“ uvedl na stejnou otázku premiér. Co se týká příštího roku, bude podle něj kabinet projednávat plán hospodaření státu na společných jednáních, prioritou nicméně věda je, dodal.

Nahrávám video
Premiér Fiala uvedl do funkce nového ministra pro vědu Ženíška
Zdroj: ČT24

Nový ministr také připomenul, že v oboru pracuje na sto tisíc lidí a jeho význam je vyšší, než je vidět. Letos mají výdaje na vědu v výzkum dosáhnout zhruba čtyřicet miliard korun. Pro příští rok Rada pro výzkum, vývoj a inovace navrhuje rozpočet na vědu 45,2 miliardy korun.

Poměr mezi institucionální podporou a financemi na jednotlivé projekty by podle Ženíška měl v budoucnu činit šedesát procent ku čtyřiceti procentům tak, aby se mohly rozvíjet vědecké instituce a zároveň ve vědě byl prostor pro konkurenci.

Ženíšek, který s přijetím ministerské funkce skončil v čele zahraničního výboru sněmovny, plánuje také prezentovat výsledky české vědy ve světě. Dalším jeho cílem je dotažení projektů započatých Langšádlovou, zejména návrhu zákona o vědě, vývoji a inovacích a reformy přenesení poznatků z vědy do praxe.

Nahrávám video
Předsedkyně akademie věd ČR Zažímalová k jmenování nového ministra pro vědu
Zdroj: ČT24

Osmá změna ve vládě

Langšádlová na pozici skončila k neděli 5. května, a to kvůli nespokojenosti mateřské strany s prezentací výsledků v jejím resortu veřejnosti. Nahradit ji měl ekonom Pavel Tuleja. Kandidatury se ale vzdal kvůli informacím o tom, že publikoval v takzvaných predátorských časopisech, a kvůli kritice kvality své odborné práce. Vedení TOP 09 následně minulý týden navrhlo na post poslance Ženíška.

Výměna ministra pro vědu je osmou změnou ve vládě. Fiala podle výroků z posledních dnů aktuálně nevidí důvod pro výměnu dalšího ministra koaliční vlády SPOLU (ODS, KDU-ČSL, TOP 09) a Pirátů se STAN. „Nikdy se nedají vyloučit změny ve vládě, některé byly třeba způsobeny osobními nebo zdravotními záležitostmi. Život je pestrý a složitý, ale já jsem spíš stoupenec dohody než přetlačování, stability než neustálých změn,“ řekl Fiala.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Spíkr Tribuny Sever se omluvil fanouškům Slavie, že je moc brzy vyslal slavit

Spíkr severní tribuny stadionu v Edenu, kde sídlí „kotel“ nejradikálnějších fanoušků fotbalové Slavie, se po nedohraném sobotním ligovém derby se Spartou omluvil za to, že příliš brzy vyzval příznivce, aby se připravili na oslavy titulu. Na sociálních sítích se zároveň ohradil proti šéfovi červenobílých Jaroslavu Tvrdíkovi a vyčetl mu, že po incidentu otočil a „potápí“ fanoušky a některé hráče i činovníky klubu.
17:58Aktualizovánopřed 52 mminutami

ŽivěSněmovna schvalování novely rozpočtových zákonů nedokončila. Řeší jednací řád

Poslanci ve středu nedokončili závěrečné kolo projednávání vládní novely zákonů týkajících se veřejných rozpočtů. Opozice ji kritizovala, obává se umožnění nekontrolovatelného zadlužování a posunu ve vztahu výkonné a zákonodárné moci. Ministryně financí Alena Schillerová (ANO) odmítla, že by nemyslela na další generace. Dolní komora dále projednala ve druhém čtení senátní ústavní novelu, která rozšiřuje prověrkovou působnost Nejvyššího kontrolního úřadu i na Českou televizi a Český rozhlas. Nyní poslanci jednají o protiobstrukčních úpravách sněmovního jednacího řádu.
02:31Aktualizovánopřed 52 mminutami

VideoBytová nouze se stále více dotýká dětí

Bez stálého domova žije přes šedesát tisíc dětí. V azylových domech už končí i celé rodiny nebo prarodiče s vnoučaty. Podle Armády spásy to má vliv na zdraví, vzdělávání i celkovou budoucnost dětí. Právě proto spustila novou kampaň s názvem Nenechme je do toho spadnout. „Pomohli mi ze začátku s věcmi, protože jsem sem přišla a neměla vůbec nic. Nekoukají na vás ošklivě kvůli tomu, že máte nějaký příběh,“ říká devatenáctiletá samoživitelka Adéla z Azylového domu pro matky s dětmi v Jirkově na Chomutovsku. Do nové kampaně Armády spásy se může zapojit i veřejnost. Vybrané peníze půjdou na podporu služeb, které pomáhají dětem vyrůstat v bezpečném prostředí, zvládat náročné situace i udržet je ve škole.
před 1 hhodinou

VideoPřípadů kladení kamení či jiných předmětů do kolejiště v Česku stále přibývá

V Česku bylo v letošním roce zaznamenáno šestnáct případů kladení kamení na kolejiště. Zvlášť ve vysoké rychlosti jde o nebezpečnou situaci, kdy hrozí poškození vlaku nebo jeho vykolejení. Příkladem, kdy vlak takto najel ve vysoké rychlosti na kamení umístěné na kolejích, může být i případ z března tohoto roku z Černé za Bory na okraji Pardubic. Podobná situace se odehrála na stejném místě i na začátku května tohoto roku. „Od začátku roku evidujeme na Pardubicku tři takové případy, jeden se nám podařilo objasnit, ve dvou dalších vedeme prověřování,“ říká k incidentům mluvčí Policie Pardubického kraje Markéta Janovská. Předměty položené na trať se najetím vlaku mohou změnit v nebezpečné projektily a kromě rizika pro okolí hrozí i poškození některých částí soupravy. V případě, že se pachatele takových činů podaří najít a usvědčit, škody po nich následně vymáhají dopravci i správa železnic.
před 1 hhodinou

Policie vyšetřuje výrobce kojeneckého mléka Nestlé a Danone, píší Seznam Zprávy

Policie začala vyšetřovat, zda se výrobci kojeneckého mléka Nestlé a Danone nemohli v souvislosti s kauzou závadného kojeneckého mléka dopustit trestného činu ohrožení zdraví závadnými potravinami. Trestní oznámení na firmy podal český zástupce celosvětové organizace IBFAN (Mezinárodní síť na podporu zdravé dětské výživy).
12:23Aktualizovánopřed 4 hhodinami

STEM: Zdražení pohonných hmot zasáhlo polovinu českých domácností

Zdražení pohonných hmot v posledních týdnech zasáhlo zhruba polovinu českých domácností, přičemž desetina se kvůli tomu potýká s velkými finančními obtížemi. Častější problémy mají majitelé dieselových vozů. Lidé se snaží dopady zdražení zmírnit vyhledáváním levnějších čerpacích stanic, omezením jízd autem nebo šetřením v jiných oblastech. Vyplývá to z průzkumu agentury STEM, který se konal od 22. do 30. dubna a účastnilo se ho 1315 lidí.
14:20Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Dvě rány a útěk. Představený popsal krádež lebky světice

Lebku svaté Zdislavy pachatel ukradl v úterý večer z baziliky v Jablonném v Podještědí na Liberecku na začátku bohoslužby. Uvnitř v té době byl jen kněz, který se na bohoslužbu chystal, řekl představený a děkan dominikánů v Jablonném v Podještědí na Liberecku Pavel P. Mayer. Alarm byl v tu dobu kvůli nadcházejícímu obřadu vypnutý. Kněz se připravoval v zákristii. „Když přišel k oltáři, uslyšel dvě rány a viděl někoho utíkat,“ přiblížil Mayer.
10:44Aktualizovánopřed 4 hhodinami

V kauze Ústřední vojenské nemocnice policie obvinila deset lidí

Policie obvinila v kauze Ústřední vojenské nemocnice zatím deset lidí, všechny bude stíhat na svobodě. V noci zadržela policie jednoho dalšího člověka. Kauza se týká dvou pracovníků ÚVN, uvedl ve středu odpoledne ředitel zařízení Václav Masopust. Ostatní podle něj nejsou ani zaměstnanci, ani spolupracovníci nemocnice. Podle zveřejněné právní kvalifikace se případ týká falšování lékařských posudků.
11:28Aktualizovánopřed 7 hhodinami
Načítání...