Povinná vojna v Evropě ožívá, v Česku zanikla před dvaceti lety

6 minut
Události: Česká armáda a historie povinné služby
Zdroj: ČT24

Povinné základní vojenské službě v Česku po téměř 140 letech odzvonilo před dvěma desetiletími. Ve světle ruských výhrůžek a imperiálních snah či personálních problémů české armády je však nyní otázka, zda neměla povinná vojna zůstat, opět relevantní. V jiných zemích Evropy ji často obnovují.

Již přímo u podpisu zrušení základní vojenské služby panovaly pochyby, jestli je transformace armády správné rozhodnutí. „Obávám se, že profesionalizací armády my všichni ztrácíme něco, co k životu mladých mužů po generace v dobrém i zlém patřilo. Tato zkušenost může dalším generacím v životě chybět,“ komentoval tehdejší prezident Václav Klaus, který 18. listopadu 2004 podepsal příslušné zákony.

Volání po návratu vojenské služby přibývá ve světle současné napjaté světové bezpečnostní situace. „Je mylné se domnívat, že nám plnění požadavků NATO dát dvě procenta HDP na obranu zajistí bezpečnost. Vidíme to všude ve světě. Naši občané nejsou připraveni na krizové situace. (…) Proto jsem pro znovuzavedení povinné základní vojenské služby,“ prohlásil nedávno senátor Jiří Čunek (KDU-ČSL). „Díky ní někteří mladí muži vůbec poprvé zjistí, že musí poslouchat,“ dodal s tím, že jim služba dá „schopnost postarat se nejen o sebe, ale i své blízké“.

Podobně se na věc dívá například vládní koordinátor pro potlačování dezinformací Otakar Foltýn. „Samotný institut základní vojenské služby zanikat neměl,“ prohlásil v rozhovoru se serverem Info.cz. Podle něj mělo dojít k její modernizaci a zkrácení třeba na dobu několika měsíců.

Argumentem pro obnovu vojny jsou i personální potíže armády. Podle náčelníka generálního štábu Karla Řehky se do ní nedaří přilákat tolik lidí, kolik je třeba. Resort obrany měl počátkem letošního roku 27 826 vojáků z povolání a 4266 členů aktivních záloh. Podle strategických plánů by do roku 2030 chtěla mít armáda třicet tisíc vojáků z povolání a deset tisíc příslušníků aktivních záloh.

Zůstává otázkou, jak se bude tyto cíle dařit plnit. Letos chtěla armáda získat 2200 lidí, úspěšná bude z 80 procent. I po odečtení těch, co uniformu svléknou a odejdou letos do civilu, by ji mělo nosit celkově o 400 příslušníků více.

Řehka se domnívá, že obnovení povinné vojenské služby není v současnosti reálné. I když se povinná vojenská služba těší u části veřejnosti, která ji zažila, určité nostalgii, obecně je považována za velmi nepopulární, jak částečně dokládají i dobové záběry z roku 2004 s posledními branci, kteří ji zažili.

1 minuta
Dobová reportáž ČT s posledními odvedenci (30. 3. 2004)
Zdroj: ČT24

Ačkoli vojáků z povolání v armádě bylo v letech před zrušením vojny podobně, nebo dokonce méně než dnes, počty těch v základní službě dosahovaly několika desítek tisíc, přestože u nich byl pokles rok od roku velmi strmý.

Velikost armády během let od konce povinné služby kolísala, relativně nedávno ale začala opět překračovat hranici 25 tisíc vojáků. Stejně tak počet příslušníků aktivních záloh, tedy těch, kteří procházejí výcvikem a vojensky se nasazují jen při ohrožení státu nebo za válečného stavu, začal citelně růst od roku 2017.

Historie povinné vojny

Na českém území platila všeobecná branná povinnost od roku 1868, tehdy ještě do armády Rakouska-Uherska. Přikročilo se k ní v reakci na prohranou válku s Pruskem. Od té doby se povinná vojenská služba v českých zemích týkala většiny mužské populace. Délka služby byla stanovena na tři roky, u námořnictva na čtyři.

Za samostatného Československa byl branný zákon zahrnující všeobecnou brannou povinnost vyhlášen v roce 1920. Délka služby byla stanovena zpočátku na 14 měsíců, ovšem dočasně prodloužena. Od roku 1924 se sloužilo 18 měsíců a od roku 1933 s ohledem na mezinárodní situaci dva roky.

Komunistický režim přijal nový branný zákon v roce 1949, ten se v následujících desetiletích několikrát novelizoval. Zpočátku stanovil délku základní vojenské služby pro muže od 17 do 60 let na 24 měsíců.

Další změna nastala po sametové revoluci v roce 1990. Základní vojenská služba trvala 18 měsíců. V dalších letech došlo k jejímu zkrácení, až k 31. prosinci 2004 zanikla úplně. Od roku 2005 má tedy Česko profesionální armádu, tedy takovou, která sestává z plně vycvičených vojáků zaměstnaných na plný úvazek.

Povinná služba v Evropě

Povinná vojenská služba aktuálně platí v sedmnácti evropských zemích a také v Gruzii. Řada z nich, například Litva, Gruzie a Lotyšsko, se k ní vrátily poměrně nedávno. Horkým tématem zůstává třeba v Polsku, Německu či Francii.

Ve Švédsku, stejně jako v Norsku se týká i žen. V Nizozemsku povinnost sice platí, ale země ji – zatím – nevynucuje. V řadě států je navíc služba výběrová – to znamená, že nakonec nenastoupí všichni. Od příštího roku povinnou vojnu obnoví Chorvatsko, zvažuje to i Srbsko.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Dárců kostní dřeně přibývá, devítiletý Matěj ale na vhodného stále čeká

Nebývalý zájem o zápis do registrů dárců kostní dřeně znamená naději nejen pro vážně nemocnou dvouletou Madlen s hematologickým onemocněním, ale také pro další dospělé i dětské pacienty. Registry i po dvou týdnech přijímají denně stovky až tisíce lidí. Na vhodného dárce zatím marně čeká například devítiletý Matěj ze Zlína s vzácnou poruchou krvetvorby.
před 5 mminutami

Na český trh vstoupil čínský gigant v oblasti elektroaut

Na tuzemském automobilovém trhu přibyla nová čínská konkurence. Je jím výrobce automobilů BYD, který je jedním ze světových hráčů na poli elektromobility. Největší čínská automobilka prozatím tuzemským zákazníkům nabídne dva elektromobily a hybridní vůz. Přestože na českém trhu působí i další čínské automobilky, poptávka po jejich autech zdaleka nedosahuje zájmu spotřebitelů o už zavedenější značky. Letos byl z elektrických aut největší zájem o vozy značky Škoda, Volkswagen a Tesla.
před 1 hhodinou

Státní rozpočet měl ve čtvrtletí schodek 91,2 miliardy

Schodek státního rozpočtu za první čtvrtletí dosáhl 91,2 miliardy korun, prohloubil se z únorových 68,6 miliardy, informovalo ministerstvo financí. Je to čtvrtý nejhlubší březnový deficit od vzniku Česka, loni činil ve stejném období 105 miliard korun. Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) meziroční zlepšení uvítal, podle něj se projevují dopady konsolidačního balíčku.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Rádio Svobodná Evropa posílá pražské zaměstnance na neplacenou dovolenou

Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) začalo v úterý posílat zaměstnance pražské centrály na neplacenou dovolenou. Médium totiž od amerického Kongresu neobdrželo vyčleněné prostředky na dubnový provoz. Administrativa prezidenta USA Donalda Trumpa chce financování RFE/RL ukončit, rozhlasová stanice se proti tomu brání soudní cestou.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Startují zápisy do prvních tříd základních škol. Na co se připravit?

Začínají zápisy do prvních tříd základních škol, které potrvají do konce dubna. Konkrétní termín určují ředitelé škol. Přinášíme informace, na co se připravit a co od zápisu očekávat. Část rodičů bude také žádat pro své děti o odklad povinné školní docházky, v září by pak do prvních tříd mohlo nastoupit zhruba 120 tisíc žáků.
před 13 hhodinami

Bradáčová se ujala funkce nejvyšší státní zástupkyně

Premiér Petr Fiala a ministr spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS) uvedli do funkce nejvyšší státní zástupkyně dosavadní pražskou vrchní žalobkyni Lenku Bradáčovou. Nahradila Igora Stříže. Mezi priority Bradáčové bude patřit kriminalita dětí a mladistvých či sjednocování trestání. Ráda by také zredukovala počet stupňů v soustavě státních zastupitelství ze čtyř na tři, uvedla. Pro ČT dodala, že vybírat bude ze dvou možností.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Europoslanci zbavili Nagyovou imunity v kauze Čapí hnízdo

Evropský parlament zbavil imunity českou europoslankyni Janu Nagyovou (ANO) z frakce Patrioti pro Evropu, která je v Česku obžalovaná v kauze Čapí hnízdo. Nagyová uvedla, že podobný verdikt čekala. Dodala, že věří, že soud potřetí rozhodne v její prospěch. O imunitu přišel i německý europoslanec českého původu Petr Bystroň (AfD), čelí obvinění z propagace protiústavních hnutí.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

O víkendu hrozí silné mrazy, meteorologové se bojí o ovoce

Do Česka může o víkendu dorazit velmi studený arktický vzduch, v noci bude mrznout. Letošní úroda meruněk, případně dalších už kvetoucích ovocných stromů je tak s velkou pravděpodobností opět v ohrožení. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) uvedl, že kritické by mělo být hlavně nedělní ráno a následující noci na začátku příštího týdne. Jak moc teploty klesnou pod nulu, budou meteorologové ještě v příštích dnech upřesňovat.
před 15 hhodinami
Načítání...