Vojáci mají nový systém platů, generál má základ 100 tisíc

Odměňování v armádě se od července mění. V platnost vstupuje novela zákona o vojácích z povolání. Norma propojuje funkce v armádě s hodností a služebním platem tak, jak to funguje v řadě zemí NATO. Zavádí také přehlednější kariérní růst a má potlačit subjektivní vlivy při stanovování platů vojáků. Dosavadní systém odměňování dával velké pole působnosti nadřízeným.

Vojáci dosud dostávali k základnímu platu řadu příplatků, kam kromě přesčasů a pohotovostí patřil například příplatek za vedení či za hodnost. Ty všechny novela zrušila, ale zavedla jiné. Základem nového výpočtu platu je služební tarif, který je odvislý od hodnosti. Ta je nově méně provázaná s místem a prací, kterou voják vykonává.

"Další složkou platu je výkonnostní příplatek, kde je voják hodnocen na základě dosažených výsledků ve službě," řekl ČT Jan Šulc z Generálního štábu AČR. Jde například o příplatek za službu v zahraniční. Zvláštní příplatek pak dostanou vojáci, jejichž práce je vysoce riziková – například pyrotechnici. Součástí platu bude i třítisícový příspěvek na bydlení včetně dalších tří set korun za každého dalšího člena domácnosti. Až 1500 vojáků dostane také stabilizační příplatek, který je má udržet na pozicích, na které je armáda draze vycvičila.

Nový základní měsíční služební tarif vojáků

  • vojíni: 9200 korun
  • svobodníci: 19 690 korun
  • desátníci: 20 810 korun
  • rotní: 25 710
  • poručíci: 29 580 korun
  • kapitáni: 38 760 korun
  • plukovníci: 59 160 korun
  • armádní generál: 99 960 korun

Vojáci na stejných pozicích si podle Šulce ve většině případů žádným výrazným způsobem nepolepší ani nepohorší. Přilepšit by si ale měli vojenští lékaři, vědci, letci, příslušníci speciálních sil 601. skupiny i Hradní stráž. Výše příspěvků bude od 9000 do 21 000 korun měsíčně, nejvyšší připadá náčelníkovi generálního štábu a předsedovi Vojenského výboru NATO.

Nový platový řád je podle ministerstva obrany objektivnější, spravedlivější a podporuje i kariéru vojáka. Resort doufá, že přispěje k udržení kvalitních vojáků v ozbrojených silách a současně bude dostatečně motivační pro získávání nových rekrutů. "Voják si jednoduše spočítá, kolik dostane, splní-li požadované podmínky," řekl už dříve personální ředitel ministerstva Petr Vančura. Vojáci ale musí v kariéře postupovat aktivně. Nadpraporčík například může mít tuto hodnost nejdéle 14 let. Potom buď musí povýšit, nebo z armády odejít.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Stáhnout se ze zámoří, nebo tam naopak jít? Firmy zvažují, jak na americká cla

Dopady amerických cel stále analyzují i české firmy. Některé zvažují stažení ze zámořského trhu, jiné naopak přesun části výroby do Spojených států. Podniky i analytici se shodují, že nejistota okolo celní politiky USA může v dalších měsících způsobit tuzemskému průmyslu velké ztráty.
před 4 hhodinami

Pro výstavbu nových domů budou platit přísnější podmínky

Nové domy by postupně měly vznikat v bezemisním standardu. Počítá s tím unijní směrnice o energetické náročnosti budov. Bude se týkat i těch stávajících, ale ne tak přísně, a ministerstvo průmyslu chce při úpravách legislativy brát ohled na české podmínky. Právě budovy přitom spotřebují čtyřicet procent energie. Na jejich renovace má jít do konce dekády z různých zdrojů asi 200 miliard korun.
před 6 hhodinami

Chtějí novinářům nasadit náhubek, tepe Michálek návrh podpořený výborem sněmovny

Předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek v pondělním Interview ČT24 s moderátorkou Terezou Kručinskou opět kritizoval návrh podpořený před pár dny sněmovním ústavně-právním výborem – i když úprava i po zákazu zveřejňování totožnosti podezřelých a stíhaných lidí počítá s vyjmutím jmen politiků a dalších veřejně známých osob z tohoto pravidla. Podle Michálka jde o snahu novinářům nasadit náhubek a omezit právo veřejnosti znát informace ze závažných kauz. Pirátský poslanec se obává, že se tyto kauzy budou v budoucnu zametat pod koberec. Předkladatel návrhu Radek Vondráček (ANO) interpretaci, že jde o nový náhubkový zákon, už dříve odmítl.
před 6 hhodinami

Policie obvinila bývalého soudce, poskytl dle ní médiím verdikt v kauze Čapí hnízdo

Policie obvinila bývalého soudce pražského městského soudu Kamila Kydalku z toho, že neoprávněně stáhl a poskytl novinářům rozhodnutí Vrchního soudu v Praze v kauze Čapí hnízdo z roku 2023, píší Seznam Zprávy. Kydalka serveru potvrdil, že obdržel usnesení o zahájení trestního stíhání. U městského soudu skončil loni, když odešel do předčasného důchodu.
před 9 hhodinami

Koncentrace benzenu v hustopečském jezeru klesla pod povolený limit

Koncentrace toxického benzenu, který unikl při havárii cisteren na konci února v Hustopečích nad Bečvou na Přerovsku, již v tamním jezeře klesla pod povolený limit, vyplývá z informací hustopečských rybářů. Poslední březnový den byly tyto hodnoty překročeny čtyřnásobně až pětinásobně. Nejvýraznější rozdíl je patrný z výsledků na břehu jezera nejblíže k místu havárie, kde jsou již postaveny kovové zábrany, které neumožňují mísení vod.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Za nocí přijdou mrazy, na víkend se opět oteplí

Po většinu tohoto týdne bude oblačno a v noci mohou teploty padat pod bod mrazu. Na horách bude i sněžit. Noční mrazy zřejmě budou ohrožovat kvetoucí stromy. V závěru týdne se ale začne oteplovat. Na přelomu tohoto a příštího týdne by se mohly teploty přes den dostat až nad dvacet stupňů Celsia. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Obviněným v kauze Motol policie zajistila majetek za více než sto milionů korun

Obviněným v korupční kauze týkající se zakázek ve Fakultní nemocnici Motol policie zajistila na pokyn evropské prokuratury majetky „výrazně převyšující" sto milionů korun. Serveru iROZHLAS.cz to řekla dozorující žalobkyně Zdeňka Pavlásková, podle které nemusí být soupis zajištěného majetku konečný. Kriminalisté za úplatkářské trestné činy, dotační podvod, praní špinavých peněz nebo za poškození finančních zájmů EU v případu stíhají dvě desítky lidí.
před 15 hhodinami

Průmyslová produkce meziročně vzrostla, stavebnictví stagnovalo

Po čtyřech měsících poklesu se v únoru průmyslová produkce v Česku meziročně zvýšila o 1,5 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu. Hodnota nových zakázek meziročně klesla o 1,3 procenta. K únorovému obratu přispěly například potravinářský průmysl, výroba strojů nebo výroba elektrických zařízení. Stavebnictví po třech měsících meziročního růstu v únoru stagnovalo. Zahraniční obchod skončil v přebytku přes 35 miliard korun.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...