Politici v debatě probírali bezpečnost a bydlení v Ostravě

Předvolební debata z Ostravy –⁠ třetí část (zdroj: ČT24)

Podle respondentů výzkumu agentury Kantar pro ČT jsou velkým problémem Ostravy kriminalita, drogy a hazard. Za zásadní problém toto téma považuje 44 procent dotázaných, za středně velký čtyři oslovení lidé z deseti a za zanedbatelný nebo malý problém desetina respondentů. Zbytek neví. Jak se k tomuto problému staví, odpovídali v třetí části předvolební debaty ČT lídři kandidátek sedmi uskupení –⁠ za ANO 2011 Tomáš Macura, za hnutí Ostravak Lukáš Semerák, za Koalici SPOLU Jan Dohnal, za Svobodu a př. demokracii (SPD) Peter Harvánek, za STAROSTY pro OSTRAVU Jiří Jureček, za PŘÍSAHU Roberta Šlachty Lukáš Dvorský a za Koalici ČSSD a LEČO Petr Kajnar. Věnovali se i otázce dostupného bydlení.

„Bezpečnostní situace v Ostravě se dlouhodobě zlepšuje. V roce 2014 bylo ve městě spácháno nějakých 16 tisíc trestných činů, loni to bylo 7300,“ vytáhl v debatě konkrétní údaj úřadující primátor a lídr kandidátky ANO 2011 Tomáš Macura. Poukázal i na vysokou objasněnost. Zároveň ale přiznal, že bezpečnost je i pocitová, a je tak třeba zaměřit se na takto problémová místa. Nejde přitom podle něj pouze o sociálně vyloučené lokality. Uvedl, že ostravská městská policie je v přepočtu na obyvatele nejpočetnější v Česku.

Jako důležité téma vnímá bezpečnost v Ostravě i lídr kandidátky hnutí Ostravak Lukáš Semerák. „Na druhou stranu, nedělejme z Ostravy nějaké extra nebezpečné město. Nemyslím si, že by to u nás bylo tak špatné,“ ohradil se Semerák. Problémem k řešení je podle něj v Ostravě „latentní pocit všudypřítomného nebezpečí“. Mrzí ho třeba, že si senioři v zimě plánují program tak, aby byli do tmy doma. To chce změnit. Rychle postihovat je dle něj třeba nejen pachatele trestných činů, ale i přestupků.

Exprimátor Petr Kajnar, který do nadcházejících komunálních voleb vede kandidátku koalice ČSSD a hnutí LEČO, uznává, že podle map kriminality patří Ostrava spolu například s Prahou k nejhorším regionům. „Nemluvil bych jen o pocitovém nebezpečí, problém skutečně existuje, je obtížné ho řešit, ale prostor pro řešení je,“ ujistil Kajnar. Strážníci se tak podle něj mohou například vrátit na místa, kde zdánlivé či objektivní nebezpečí je a „vytvářet tam pořádek“.

Hlavní problémy města Ostrava
Zdroj: ČT24

STAROSTOVÉ pro OSTRAVU mají podle lídra kandidátky Jiřího Jurečka v oblasti bezpečnosti v programu dva pilíře. Tím prvním je změna konceptu městské policie. „Před circa deseti lety byly rušeny některé strážnice a strážníci se de facto stáhli z ulic,“ tvrdí. Dnes podle něj hlídky mají i tak naspěch, že pomalu ani nestíhají vylézt z auta. To chce Jureček změnit.

Kandidát SPD na primátora Peter Harvánek souhlasí s Kajnarem v tom, že se nejedná jen o pocit nebezpečí. „Vnímám, že ve všech lokalitách, nejen v těch problémových, nemáme komplexy pro městskou policii,“ upozorňuje. To podle něj znamená, že strážníci nejsou k dispozici nonstop. Také si myslí, že jádrem práce strážníků by nemělo být rozdávání pokut například za parkování, ale ochrana bezpečí či prevence vandalismu.

Jednička kandidátky hnutí PŘÍSAHA Roberta Šlachty Lukáš Dvorský řekl, že v Ostravě je dlouhodobě stoupající trend užívání omamných látek. Přibývají podle něj i takzvaní víkendoví uživatelé, kteří si drogy dopřávají v klubech či na festivalech. „Víme, kde se to děje, osvětu a prevenci je třeba cílit na tato místa,“ má jasno Dvorský, který jako učitel pracuje s mladými lidmi a trend ho trápí.

Podle Jana Dohnala, který je kandidátem na primátora za Koalici SPOLU, má Ostrava kvalitní preventivní programy. To, že budou strážníci méně pokutovat a více dohlížet na pořádek v ulicích, považuje za krok správným směrem. „Problémem Ostravy jsou vyloučené lokality, obchod s chudobou, kumulace problémových lidí v ubytovnách. Na to musíme zacílit,“ nabízí recept na problémy s kriminalitou Dohnal. Je podle něj otázkou, zda by město nemělo ubytovny vykoupit.

Bydlení

Debata se dále věnovala problematice bydlení. Jeho cena je podle Macury v Ostravě nižší než v řadě dalších krajských měst. Její růst však nepovažuje nutně za negativní jev. Motivuje totiž investory ke stavbě dalších bytů. „Určitě tu dostanete lepší podmínky než v Praze,“ ujistil. 

Kajnar považuje problém s nabídkou bydlení za celostátní. Kritizoval složitost a délku povolování staveb: „Nestaví se dost nových bytů.“ Vadí mu, že se město zbavilo příliš velké části svého bytového fondu, a nevidí jinou možnost, než do něj znovu investovat. 

„Ceny bytů v Ostravě byly nižší než třeba ve Frýdku-Místku nebo Opavě,“ sdělil Dohnal, podle něhož je jejich růst narovnáním do průměru okolních obcí. Přál by si rozšíření možností stavby nových bytů. V programu jeho koalice slibuje až dva tisíce nových bytů za čtyři roky. Obecních bytů je podle něj dost. 

Semerák zmínil jako odstrašující příklad Prahu, která „nesystémově prodala pozemky a umožnila drahou bytovou výstavbu“. Chce pokračovat ve stavbě městských bytů. Vadí mu, že město svými projekty prý vyhání ceny bydlení nahoru. 

Nové byty budou podle Jurečka drahé, a proto je nutné zaměřit se na ty, které už stojí. Až sedm set bytů z fondu je podle něj neobydlených a potřebují rekonstrukci. Chce až čtyřikrát navýšit tuto kapitolu rozpočtu města. Za důležité považuje také startovací a sociální byty. 

S nutností revitalizovat bytový fond souhlasí i Harvánek. Obecní byty chce nabídnout nízkopříjmovým skupinám jako třeba mladým rodinám nebo seniorům. Těm středněpříjmovým pak družstevní. U nich může město pomoci poskytnutím pozemku. 

„Dostupné bydlení zde skutečně není,“ kritizoval Dvorský. Rád by viděl větší zapojení města do jeho výstavby. „Všechny finance by se teď na to měly soustředit,“ vyzval. Současné stavební projekty podle něj problém neřeší, protože tam jsou byty příliš drahé. 

Do debaty byli představitelé kandidujících subjektů pozváni na základě zveřejněných volebních pravidel České televize.

Do zastupitelstva Ostravy kandiduje celkem 14 uskupení. Subjekty, které v debatě nemají zastoupení, ČT oslovila s dotazem na tři nejdůležitější programové priority.

Načítání...