Platy ústavních činitelů vzrostou zhruba o třináct procent. Opozice je kritická

4 minuty
Události ČT: Ústavním činitelům se zvýší platy
Zdroj: ČT24

Platy ústavních činitelů, jakou jsou ministři, poslanci, ale například i soudci, se od Nového roku zvýší téměř o třináct procent. Ministerstvo práce a sociálních věcí už připravilo novou platovou základnu, ze které se budou vypočítávat. Ta se odvozuje od průměrné mzdy. V posledních dvou letech byly platy s výjimkou letošního ledna zmrazené. Zástupci koalice chtějí, aby fungoval už dříve nastavený automat, aby o výdělcích už v budoucnosti nemuseli rozhodovat. Opozice nynější zvýšení kritizuje.

„Nemyslím, že už by bylo ustojitelné i vůči státním zástupcům a soudcům, abychom udělali ještě další zmrazení (platů). Kdybych to měl oglosovat, tak si myslím, že tady jsou politici, kteří s ohledem na to, co dělají, jakou mají zodpovědnost, jsou zaplacení málo. Pak jsou politici, kteří jsou pro tuto zemi zadarmo drazí,“ řekl ministr práce a sociálních věcí a šéf KDU-ČSL Marian Jurečka.

S jeho slovy ale nesouhlasí místopředseda Poslanecké sněmovny a 1. místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček. „Místo toho, aby šli ústavní činitelé příkladem a ve smyslu zvýšení platů zůstali na nule, tak si je před zraky celého národa zvyšují. To je pro mě naprosto nepochopitelné a nepřijatelné,“ konstatoval.

Jurečka připomněl, že se automat zastavil na dva roky. „Teď se jenom vracíme k tomu, co už bylo dohodnuto,“ dodal. „V nějaký moment se to odmrazit musí. V době covidové mi to (zmrazení platů) dávalo smysl. Teď je tlak na růst platů ve veřejné i soukromé sféře poměrně velký,“ doplnil ministr pro místní rozvoj a šéf Pirátů Ivan Bartoš.  

Zvýšení platu například u řadového poslance nebo senátora znamená navíc 11 600 korun, plat by tedy činil přes 102 tisíc. Ministři by pak měli měsíčně dostávat 195 300 korun. Prezident by si měl přilepšit o více než 38 tisíc korun za měsíc.

Nárůst platů
Zdroj: ČT24/MPSV

Špatný signál vůči občanům, tvrdí opozice

Ve sněmovně už kvůli navýšení platů ústavních činitelů leží návrhy hnutí ANO a SPD. Podle nich by měly zůstat zmrazené i v příštích letech. „Je to o symbolice a je to špatné. My se můžeme snažit měnit leccos, ale 108 (poslanců) nás vždycky převálcuje, oni si ty mzdy chtějí zvýšit,“ řekl Havlíček. 

„Myslím si, že to není dobrý signál vůči občanům, byť to na státní rozpočet samozřejmě nemá nějaké zásadní dopady,“ komentoval místopředseda sněmovního rozpočtového výboru Jan Hrnčíř (SPD). 

„Když bylo na minulé schůzi opoziční okénko a (opoziční poslanci) si mohli navrhnout nějaký zákon k projednání, tak to tam nedali,“ diví se šéfka Poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09). 

Miliarda navíc

Výše platů se vypočítává z takzvané platové základny. Tu vyhlašuje s ohledem na vývoj průměrné mzdy za předminulý rok ministerstvo práce. Vedle politiků se takto stanovují i třeba platy všech soudců a státních zástupců, i tady se základna navýší zhruba o třináct procent. Stát to bude necelou miliardu. 

Nastavení systému, podle kterého se při výpočtu platů postupuje, je podle předsedy poslaneckého klubu STAN Josefa Cogana důležité. „Neměli by o tom rozhodovat politici,“ dodal.

Jeho slova potvrzuje i ministr dopravy a místopředseda ODS Martin Kupka, podle kterého není obvyklé, aby si lidé o platech rozhodovali sami. „Jsem zastáncem toho, aby tady už pravdu platil automat,“ řekl. I kvůli tomu teď koalice zákon o platech znovu měnit nechce.

Platy komunálních politiků

Od Nového roku se mění také odměny komunálních politiků, tedy starostů, radních i řadových zastupitelů. Těm uvolněným stoupne automaticky odměna o deset procent. U neuvolněných, tedy těch, kteří mají i jinou práci, stanovuje výši odměny zastupitelstvo, to může přidat nejvýš deset procent.  

„Je to po dlouhé době opět určité navýšení, které ale v žádném případě nedokáže zohlednit inflaci a vůbec pohyb mzdových odměn v rámci jiného segmentu. Bylo by dobré, aby byl vytvořen automat, který by navázal odměny komunálních politiků na nepodnikatelskou sféru jako takovou,“ komentoval předseda Svazu měst a obcí ČR František Lukl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Ústavní soud vyhověl stížnosti ženy, kterou měl zneužívat kněz

Ústavní soud (ÚS) po obnově řízení vyhověl stížnosti ženy, kterou podle její výpovědi v letech 2008 a 2009 zneužíval kněz a tehdejší vedoucí diplomové práce na teologické fakultě. Případem se bude znovu zabývat policie, která oznámení původně odložila, protože v mužově počínání vůči dospělé studentce nespatřovala trestný čin zneužití ani znásilnění. Nyní musí důkladně prověřit ženina tvrzení a zvážit, zda bylo mužovo počínání postižitelné podle tehdy platného zákona a judikatury.
09:22Aktualizovánopřed 3 mminutami

ŽivěZlepšit využití výzkumu má pomoci nový zákon, Senát ho schválil

Senát schválil nový zákon, který má omezit byrokracii kvůli lepšímu využití potenciálu českého výzkumu a pomoci mladým vědcům, stejně jako související novely dalších norem. Horní komora má na programu středečního jednání i zpřísnění azylových a migračních pravidel. Posoudit má také navrhovaný povinný příspěvek zaměstnavatelů do spoření na stáří pracovníkům v části náročných profesí z takzvané třetí kategorie rizika a omezení prodeje a používání zábavní pyrotechniky.
09:59Aktualizovánopřed 4 mminutami

Dívám se na to trochu jinak, debata s vládou o Gaze přijde, řekl Pavel

Prezident Petr Pavel předpokládá debatu s vládou o stanovisku Česka v souvislosti s válkou v Pásmu Gazy. Tuzemsko se nepřipojilo ke skupině 29 zemí, které tento týden ve společném prohlášení vyzvaly k okamžitému zastavení války a odsoudily zabíjení civilistů i zadržování izraelských rukojmí teroristickým hnutím Hamás. Zástupci vlády později řekli, že je potřeba situaci v Pásmu Gazy stabilizovat a že civilistům je nutné doručovat humanitární pomoc.
09:57Aktualizovánopřed 7 mminutami

Odborníci doporučují rozšířit screening rakoviny plic

Pneumologové chtějí navrhnout ministerstvu zdravotnictví rozšíření screeningu rakoviny plic. Nově by do něj mohly spadat kromě kuřáků nad 55 let i další rizikové skupiny, například lidé pracující v toxickém prostředí nebo pacienti z rodin, kde jsou časté nádory. „Je to velké téma k zamyšlení, abychom pacienty diagnostikovali dříve," říká přednosta III. chirurgické kliniky 1. LF UK a Fakultní nemocnice Motol Robert Lischke. Nemoc ročně zabije přes pět tisíc lidí, avšak se včasným záchytem se šance na uzdravení a plnohodnotný život zvyšuje.
před 4 hhodinami

Česko má určité pochopení pro německé hraniční kontroly, řekl Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) na jednání v Berlíně s německým kancléřem Friedrichem Merzem sdělil, že má určité pochopení pro kontroly na německých hranicích. Dlouhodobé řešení boje proti migraci ale dle něj musí být evropské. Fiala také ocenil, že Německo po nástupu nového kancléře převzalo větší zodpovědnost za bezpečnost Evropy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

V bitcoinové kauze není zatím nikdo obviněn, stát kryptoměny stále drží

Policie zatím v bitcoinové kauze, které státu daroval Tomáš Jiřikovský odsouzený dříve za drogy a zpronevěru, nikoho neobvinila. Prověřování ale nadále pokračuje pod dohledem Vrchního státního zastupitelství v Olomouci. Po jednání senátního bezpečnostního výboru to uvedl olomoucký vrchní státní zástupce Radim Dragoun. Státu podle ministryně spravedlnosti Evy Decroix (ODS) zatím žádná škoda nevznikla. Kupující však chtějí zpět své peníze a dokončit obchody podle původní dohody.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

Webová aplikace Bouračka může pomoci se záznamem o nehodě

Řidiči, kteří se stanou účastníky dopravní nehody se škodou do 200 tisíc korun a bez zranění, mohou od 1. července využít webovou aplikaci Bouračka. On-line nástroj je alternativou papírového euroformuláře a řidičům umožní sepsat záznam o nehodě i bez tužky a papíru. Počet malých dopravních nehod, které mohou účastníci vyřídit bez policie, podle pojišťoven roste. Přinášíme přehled o tom, jak aplikace funguje a také odpovědi na nejčastější dotazy.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami

České firmy se na dostavbě Dukovan zapojí z víc než 60 procent, míní Vlček

Ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček (STAN) si myslí, že zapojení českých firem do dostavby jaderné elektrárny Dukovany bude ještě větší než 60 procent. Není to jen o konkrétním procentuálním zapojení, tím projektem jim vytvoříme podmínky, jak můžou české technologie exportovat i na další trhy, prohlásil v Interview ČT24 moderovaném Terezou Řezníčkovou. Podle Vlčka je nepochybné, že některé věci si Korejci budou dodávat sami. S ohledem na strategičnost a důležitost projektu uvedl, že ať přijde jakákoliv vláda, jenom blázen by ho zastavil.
před 15 hhodinami
Načítání...