ODS chce jednotné doplatky léků v lékárnách a ČSSD souhlasí

Praha - Lidé by v budoucnu mohli ve všech lékárnách platit za léky stejné doplatky. Na návrhu zákona teď pracuje tým ODS, podle něhož by byl doplatek každého léku na předpis pevně stanoven a lékárny by musely výši cen respektovat. Návrh dále počítá nejen s fixací doplatků v lékárnách, ale také se změnou systému cen a úhrad léků. S návrhem souhlasí opozice i lékárníci, informuje o tom dnešní Mladá fronta Dnes.

Stejný doplatek ve všech lékárnách je spravedlivý i podle odborníků 

„Týkalo by se to všech léků na recept, které jsou hrazeny ze zdravotního pojištění. Doplatek by byl stejný, ať už si pacient vybere, kterou chce lékárnu,“ řekl prý poslanec Boris Šťastný, který na návrhu zákona pracuje. Pevné doplatky platí ve většině zemí a s návrhem na jejich zavedení v Česku souhlasí i odborníci. „Bylo by to pro pacienty spravedlivé,“ uvedl mluvčí České lékárnické komory Aleš Krebs.

Návrh má navíc údajně šanci, že jej schválí poslanci. Souhlasí s ním totiž i ČSSD. „Patří to mezi věci, které jsme už také zvažovali. A nejsme proti,“ řekl Zdeněk Škromach z ČSSD.

Novinkou bude, že pacient se dozví doplatek už u lékaře

Pacient by se měl nově dozvědět o výši doplatku již u lékaře. Podle Šťastného to lze zařídit díky internetovému portálu na poliklinikách nebo srozumitelnému tištěnému seznamu doplatků na léky u jednotlivých lékařů. Zákon ale může způsobit to, že z trhu zmizí léky originálních výrobců, které jsou dražší a mají omezený okruh pacientů, třeba se vzácnými chorobami.