Odkaz Jana Palacha promlouvá i dnes, shodují se politici

3 minuty
Události: Uplynulo 56 let od sebeobětování Jana Palacha
Zdroj: ČT24

Odkaz Jana Palacha, který se před 56 lety upálil na protest proti rezignaci lidí na vývoj společnosti po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy v srpnu 1968, je podle prezidenta Petra Pavla a premiéra Petra Fialy (ODS) stále aktuální. Podle hlavy státu je potřeba dělat víc pro to, aby už nikdo necítil potřebu takovým zoufalým činem probouzet národ ze sebezničující letargie. Uctít Palachovu památku přišli k místu, kde událost připomíná dřevěný kříž v chodníku pod Národním muzeem v Praze, také předsedové obou parlamentních komor a další politici.

„Člověk musí bojovat proti tomu zlu, na které právě stačí.“ Tak zněla slova Jana Palacha z nemocničního lůžka.

Do té doby neznámý student se poslední dny svého života upínal k tomu, aby veřejnost pochopila smysl jeho protestu. „Velice ho povzbudilo, že ta odezva byla tak ohromná. To ho utvrdilo v tom, že ten jeho čin nebyl nadarmo,“ řekl už dříve evangelický farář Jakub S. Trojan. O pohnutkách Jana Palacha mluví s nejvyšší úctou. Právě on pak i vedl jeho pohřeb.

Poslední rozloučení se stalo tichou manifestací proti sovětské okupaci. „Ten jeho čin byl pochopený v roce 1989. Tam se projevilo, že se ten odkaz naplnil. Dneska už to vypadá vyčpěle, a přitom je to velmi akutní,“ vzpomíná spolužák Jana Palacha Václav Hanák. Vzpomínka na kamaráda ze studií je pro něj i po šestapadesáti letech stále silná. „Trošku nostalgie, trošku smutku, trošku naděje,“ popisuje.

Se spolužáky z Vysoké školy ekonomické byli na brigádě v tehdejším Sovětském svazu. Prožitek z tamní reality – tak odlišné od komunistické propagandy – je stmelil. V Janu Palachovi také zasel vzpouru proti systému. Po invazi vojsk Varšavské smlouvy režim znovu přituhoval a v něm se začal rodit plán. Ten skončil dopisem podepsaným jako „Pochodeň č. 1“.

5 minut
Studio ČT24: Den památky Jana Palacha
Zdroj: ČT24

„Protest Jana Palacha dodnes vnímám jako nejvyšší možnou oběť jednotlivce pro ideály, kterým věří, a jako nejsilnější morální apel a vzpouru proti rezignované náladě společnosti. Jeho boj proti okupaci státu a akceptování lží ve veřejném prostoru je v dnešní době bohužel stále aktuální,“ uvedl na síti X prezident.

Premiér Fiala dopoledne uctil Palachovu památku u pomníku na pražském Václavském náměstí, ke kterému položil květiny. Řekl, že Palachova oběť promlouvá i do dnešní doby. „Pro nás to musí být memento. Nebuďme lhostejní, dívejme se na to, co se děje u nás a kolem nás. Bojujme každý den svou aktivitou za to, abychom byli svobodní a mohli žít v dobré společnosti,“ prohlásil.

1 minuta
Premiér Petr Fiala ke Dni památky Jana Palacha
Zdroj: ČT24

„Když se řekne Jan Palach, tak se mi vždy vybaví boj proti bezpráví, ale hlavně také proti letargii a apatii lidí, protože čin, který učinil, a oběť, kterou dal, tak dělal proto, aby lidi probudil, a to se mu ve své podstatě podařilo. Přispěl významně k tomu, aby režim, proti kterému vystoupil, padl. A to si myslím, že je pro naši dnešní dobu mementem, že je nutné se ozvat a nemlčet, když se děje bezpráví,“ uvedla šéfka sněmovny Markéta Pekarová Adamová (TOP 09).

Také šéf horní komory Miloš Vystrčil (ODS) přišel spolu s dalšími senátory k budově Národního muzea. „Památník Jana Palacha a Jana Zajíce nám připomíná dobu, kterou jsme zažívali v roce 1968 a potom v roce 1969, kdy jsme definitivně přišli o svobodu, neboť nám ji vzali okupanti z tehdejšího Sovětského svazu a z dalších zemí Varšavské smlouvy. Myslím si, že si to připomenout v dnešní době je zvláště důležité a zvláště příznačné,“ uvedl.

Palachův odkaz uctila taky starostka Prahy 1 Terezie Radoměřská (TOP 09) a další zástupci radnice. „Je potřeba si to stále připomínat, protože svoboda není samozřejmost a osobní odpovědnost každého z nás za svobodu těch ostatních je věc, kterou musíme znova a znova zvedat, aby neupadla v zapomnění, protože v té žité svobodě to není tak aktuálně prožívané. A zvlášť mladá generace si to musí znovu a znovu dobře uvědomovat,“ řekla.

Květiny položili u pomníku i místopředseda ANO Karel Havlíček nebo šéfka poslanců ANO Alena Schillerová. Památku Palacha připomněl na síti X i předseda nejsilnější opoziční strany Andrej Babiš (ANO). Označil ho za hrdinu. „Před 56 lety protestoval proti okupaci Československa a neváhal obětovat cenu nejvyšší – svůj život. Nezapomeňme na jeho odvahu,“ napsal.

„Rozhodl se vzkřísit naši společnost z apatie“

Pietní akt se ve čtvrtek vpodvečer konal také před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy. „Jan Palach bude považován za věčného studenta. Toho, který se rozhodl vzkřísit naši společnost z apatie, se kterou přijímala systematický normalizační útlak po roce 1968,“ řekla rektorka UK Milena Králíčková.

Kromě Palachova osudu připomněla rovněž osud Růženy Vackové, která byla druhou profesorkou v historii Univerzity Karlovy a v 50. letech byla odsouzena ve velkém politickém procesu a strávila mnoho let ve vězení.

„Svoboda je krásná věc, ale nežije sama o sobě. Musíme se o ni starat, musíme se starat o etiku, vztah mezilidský a o všechny ty atributy, které vytvářejí lidskou společnost tak, aby svoboda zůstala zachována,“ řekl pak pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS). „Snažme se, aby už nikdo v této zemi nemusel umírat za to, že bojuje za svobodu,“ dodal.

16 minut
90′ ČT24: Den památky Jana Palacha
Zdroj: ČT24

Patřil ke skupině, která se se situací nechtěla smířit

Jan Palach chtěl svým činem u Národního muzea probudit národ z rezignace a vyburcovat ho k odporu proti nastupující normalizaci. „Patřil ke společenské skupině, která se s tím nechtěla smířit, a studenti měli docela drsný zážitek, kdy šli protestovat před sovětskou ambasádu. Málo se o té události ví, bylo to 7. listopadu 1968, tedy den, kdy se slavila Velká říjnová socialistická revoluce, a ta demonstrace byla rozehnána nikoliv sovětskými, ale československými pořádkovými silami,“ popsal historik Petr Koura z Univerzity Karlovy.

10 minut
Historik Petr Koura ke Dni památky Jana Palacha
Zdroj: ČT24

„Studenti na to konto vyhlásili 17. listopadu stávku a nikdo se k nim nepřipojil, takže právě to viděli, jak společnost opadává od toho svého odporu a jak v tom zůstali sami. V listopadu jsou to ještě stovky studentů, kteří stávkují a demonstrují, a v lednu 1969 už je to jeden student, který se upálí na Václavském náměstí,“ dodal historik.

Další student, Jan Zajíc, se po vzoru Palacha upálil na protest proti normalizaci 25. února 1969, v průchodu domu v horní části Václavského náměstí, jen desítky metrů od místa, kde se polil hořlavinou a zapálil Palach.

8 minut
Výtvarnice Barbora Veselá a historik Petr Blažek ke Dni památky Jana Palacha
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pokrok, míní o Putinově návrhu k jednání Vondráček. Podle Vondry nestačí

Návrh ruského vládce Vladimira Putina, aby se v Istanbulu konaly bez předběžných podmínek přímé rozhovory s Ukrajinou, je podle europoslance Alexandra Vondry (ODS) důležitým krokem, ale nestačí. V Otázkách Václava Moravce řekl, že si lze klást otázku, zda nejde o zdržovací taktiku. Podle místopředsedy ANO Radka Vondráčka ale není v Putinově zájmu dát Ukrajincům čas na dozbrojení. Návrh Kremlu tak považuje za hmatatelný pokrok.
13:34Aktualizovánopřed 8 mminutami

Na vyšetřování blackoutu ve Španělsku se podílejí i Češi

Na vyšetřování nedávného rozsáhlého blackoutu ve Španělsku se podílejí i čeští odborníci. V Otázkách Václava Moravce to řekl předseda představenstva společnosti ČEPS Martin Durčák. Odhadl, že výsledky by expertní komise mohla mít zhruba za půl roku. K výpadku dodávek elektřiny na Pyrenejském poloostrově došlo na konci dubna, paralyzoval většinu pevninského Španělska a Portugalska i části jihozápadní Francie.
před 16 mminutami

Mateřství je hra života, míní zpěvačka Vytisková

Je Den matek, který tradičně připadá na druhou květnovou neděli. Zpěvačku Kláru Vytiskovou, která má tři děti, inspiruje mateřství k psaní písniček, žena si v něm dle ní může najít hru života. Podle chartistky Kamily Bendové je důležité, aby matka dětem, kterých má ona sama šest, vytvořila jistotu bytí. Domov, kam se mohou vždycky vrátit. Obě ženy hovořily o mateřství v pořadu 90′ČT24.
před 6 hhodinami

Dědečka mu věznili nacisti, teď školák sbírá podpisy potomků válečných veteránů

Současní školáci patří zhruba ke čtvrté generaci po druhé světové válce. Paměť a poselství se stále předávají dál v hodinách dějepisu či na vzpomínkových akcích. Některé děti a dospívající ale pátrají i v rodinné historii. Patří mezi ně i žák základní školy Stanislav Zach, jehož předci byli vojáky a jehož dědečka nacisté drželi v pracovním táboře. Chlapec nyní do zápisníku sbírá podpisy potomků válečných veteránů.
před 6 hhodinami

Návrh počítá s omezením vzniku nových lékáren tam, kde už jsou

Poslanci se zabývají návrhem, který reguluje vznik lékáren v místech, kde už fungují jiné. Podle České lékárnické komory by to mohlo zastavit odchod lékárníků z menších obcí do větších měst. Lékárenské řetězce ale mají k novince výhrady.
před 9 hhodinami

Polské děti se učí ve škole i střílet, ukázala Zóna ČT24

Po hodině matematiky nácvik střelby ze vzduchových pušek a zacházení se zbraní. Tak vypadají mnohé rozvrhy v polských školách. Volitelnou hodinu bezpečnostní výchovy musejí nabízet od září všem žákům nad čtrnáct let. Jde o součást širšího plánu tamní vlády na posílení odolnosti země. Do školních osnov ho před dvěma lety zavedl bývalý konzervativní kabinet. Šlo o reakci na začátek války na Ukrajině, popsal pořad Zóna ČT24.
před 17 hhodinami

Zůstatky na obecních účtech dál rostou. Investujte víc, nabádají vysocí politici

Obce a města dál navyšují zůstatky na účtech. Ke konci čtvrtletí tam měly spolu s kraji uloženo rekordních více než 550 miliard korun. Suma přitom podle ministerstva financí dál poroste. Řada celostátních politiků proto své kolegy na komunální úrovni vyzývá k větším investicím. Pomoci jim v tom má i spolupráce v rámci společenství obcí. Institut funguje od loňského ledna.
před 17 hhodinami

Před pár lety čtyři výjezdy, loni 125. Požárů elektrokol a koloběžek skokově přibylo

Přibývá požárů elektrických kol a koloběžek. Zatímco před šesti lety vyjeli hasiči ročně ke čtyřem takovým případům, loni už jich bylo 125. Právě elektrokoloběžka byla podle vyšetřovatelů zřejmě příčinou i středečního požáru v panelovém domě v Ostravě. Zranilo se při něm 39 lidí. Největší riziko podle odborníků hrozí při nabíjení.
před 18 hhodinami
Načítání...