Proměny obrazu Jana Palacha. Komunisté ho chtěli vymazat z historie, po revoluci se stal ikonou

3 minuty
Jak se proměňoval obraz Jana Palacha
Zdroj: ČT24

Po činu Jana Palacha dělal komunistický režim všechno pro to, aby se na jeho oběť zapomnělo. Nakonec to byla o dvacet let později připomínka právě Palachova burcujícího aktu, která vedla k demonstracím a předznamenala pád režimu, proti němuž se dvacetiletý student postavil. A opět se měnilo nejen politické uspořádání a česká společnost, ale i obraz mladíka, který se pro ni obětoval.

Ještě 15. ledna 1969 byl Jan Palach student, kterého nikdo neznal. O den později přichází s šokujícím a radikálním protestem: vědomě pokládá život za ideály svobodné společnosti. Prakticky ze dne na den o něm jednají na nejvyšších místech, informují o něm média a diskutují občané. 

Přáním Jana Palacha bylo vyburcovat lidi k aktivitě. Namísto konkrétních akcí ale jeho čin vyvolal především zděšení, bolest a tichou účast. Konaly se sice i protirežimní demonstrace, neměly ovšem dlouhého trvání. Během několika týdnů měla StB vše pod kontrolou.

S normalizací, která definitivně ukončila naděje pražského jara převálcované okupačními tanky, nastoupila propaganda. Usilovně pracovala na tom, aby se na Palachův čin zapomnělo. V oficiálních médiích se z nejvyšší oběti stala nesmyslná sebevražda. Krátce dokonce zaznívala i lež poslance Viléma Nového, že Palacha zneužily západní síly. Měl se prý zapálit falešným, studeným ohněm, společníci ho ale prý podvedli, a proto zemřel.

Téměř dvacet let zpráva o činu zmizela z oficiální historie. Nezmizela ale z paměti lidí, nakonec to byla právě Palachova oběť, která je přivedla zpět do ulic na začátku roku 1989. Takzvaný Palachův týden předznamenal pozdější sametovou revoluci.

Stejně jako v roce 1969 i v roce 1989 se o Palachovi začalo znovu rychle mluvit. Jednou z prvních připomínek jeho činu bylo přejmenování prostoru před Filozofickou fakultou Univerzity Karlovy, kde studoval, na náměstí Jana Palacha. A následně v roce 1991 mu prezident Václav Havel propůjčil in memoriam Řád TGM I. třídy.

Čin se snaží přiblížit i filmy

Během tři porevolučních dekád se osobnost Palacha postupně proměnila v ikonu. Vyložit a rekonstruovat jeho klíčové chvíle chtěly v posledních letech knihy, dokumenty i filmy.

Ze snímků velkou pozornost vzbudil v roce 2013 Hořící keř polské režisérky Agnieszky Hollandové. Hlavním tématem dramatu, respektive minisérie jsou události, které po Palachově činu následovaly. Ústřední postavou je advokátka Dagmar Burešová, jež jménem Palachovy rodiny podala žalobu na ochranu osobnosti na zmíněného poslance Viléma Nového, který se pokusil zdiskreditovat Palacha lživým prohlášením.

Hořící keř (2013, režie: Agnieszka Hollandová)
Zdroj: ČT24/Falcon

Hořící keř, který byl scenáristickým debutem Štěpána Hulíka, začíná Palachovým sebeupálením. Alarmujícím činem naopak končí film Roberta Sedláčka Jan Palach podle scénáře Evy Kantůrkové. V kinech měl premiéru v srpnu loňského roku. Tvůrci se v něm pokoušeli především zachytit proměnu, během níž se z přemýšlivého studenta filozofie stala „pochodeň č. 1“.

Příběh nesamozřejmé oběti Jana Palacha zaujal i v zahraničí, například francouzský spisovatel Anthony Sitruk o něm loni vydal román, v lednu vychází i česky. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Praha představila nové vizualizace Vltavské filharmonie

Vltavská filharmonie v Praze už má hotovou podrobnější architektonickou studii i plán financování projektu. Na setkání s veřejností to řekl náměstek primátora hlavního města pro územní rozvoj Petr Hlaváček (STAN). Ten zároveň představil nové vizualizace i model budovy. Stavba by podle plánu měla začít v roce 2027 a trvat by měla pět let.
před 2 hhodinami

Policie zadržela muže, který měl v obci na Lounsku ve sklepě mučit a znásilňovat ženu

Mimořádně brutální případ vyšetřuje ústecká policie. Zadržela čtyřicetiletého muže, který měl ve sklepě držet, mučit a znásilňovat mladou dívku. Po třech měsících se jí podařilo z domu utéct k sousedce. Ta ve středu České televizi řekla, že oběť byla v zuboženém stavu a měla řetěz kolem krku. Podle místních podezřelý v Siřemi na Lounsku, kde k činu došlo, nežil. Do obce ale často jezdil.
před 2 hhodinami

Svaz: Závazné dohody k dostavbě Dukovan zatím nejsou, jde jen o sliby

Žádné závazné dohody mezi českými firmami a korejskou společností KHNP, preferovaným dodavatelem nových jaderných bloků v Dukovanech, dosud uzavřeny nebyly. Uvedl to prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Jiří Nouza. Varoval, že účast českých firem na projektu může být velmi omezená. Šéf KHNP Whang Joo-ho v rozhovoru pro ČT na začátku roku uvedl, že předpokládá zapojení českého průmyslu do dostavby Dukovan ve „značné míře“. Deklarovaných šedesát procent dle něj platí, nebude to však hned od začátku.
včeraAktualizovánopřed 3 hhodinami

Mrazivé počasí plní noclehárny a azylové domy pro bezdomovce

Mráz, který v posledních dnech padá hluboko pod nulu, plní noclehárny a azylové domy v Česku. Některá zařízení už proto zavedla krizový režim. Například v Českých Budějovicích už provozovatelé noclehárny neměli lůžka pro všechny bezdomovce, kteří tam chtěli přespat. Klientům proto nabízeli alespoň židle či prostory na podlaze ve vytopených místnostech. Mrazivé počasí více plní také ordinaci praktického lékaře v Pardubicích, která pečuje o šest set lidí bez domova s cílem předejít dlouhodobé léčbě a hospitalizacím.
před 4 hhodinami

Festival Jeden svět letos věnuje zvláštní pozornost dění na Slovensku

Letošní ročník festivalu Jeden svět nabídne více než stovku filmů s lidskoprávní tématikou. Zahájí ho snímek Vzpomínky plné přízraků, který se odehrává ve válkou poznamenané Sýrii. V kategorii Slovenská cesta se Jeden svět věnuje také dění v sousední zemi. Přehlídka, kterou po sedmadvacáté pořádá Člověk v tísni, se uskuteční od 12. března do 27. dubna. Filmy mohou lidé zhlédnout v 57 městech a obcích po celém Česku.
před 4 hhodinami

iDNES.cz: Zítko dostal kvůli incidentu na soudu s Peterkovou podmínku

Obvodní soud pro Prahu 2 uložil Pavlu Zítkovi roční podmíněný trest kvůli předloňskému incidentu na pražském městském soudu při jednání s bývalou novinářkou Janou Peterkovou. Muž spojovaný s českou dezinformační scénou dostal také dvouletý zákaz pobytu na území Prahy, informoval web iDNES.cz. Verdikt je nepravomocný. Podmíněnými tresty potrestaly soudy za stejný čin už loni tři další muže. Jejich rozhodnutí už soudní moci nabylo.
před 8 hhodinami

Češi dosud vybrali na Ukrajinu sedm miliard

Češi poslali za tři roky plnohodnotné ruské invaze na pomoc Ukrajině nejméně 6,9 miliardy korun. ČT to potvrdila Milada Mašková Váchová z Člověka v tísni. Významná část humanitární pomoci se aktuálně týká velkých infrastrukturních projektů a oprav. Peníze na pomoc napadené zemi vybírá také iniciativa Dárek pro Putina, která ve spolupráci s ukrajinskou armádou posílá především vojenskou pomoc. Od začátku plnohodnotné ruské války už od lidí vybrala další téměř miliardu.
před 13 hhodinami

Hybatelé zlepšují život kolem sebe

Přibývá nadšenců, kteří ve volném čase zlepšují společenský život v obcích i ve vyloučených lokalitách. Pomáhá jim projekt Silnější hybatelé, který podporuje aktivní lidi. Nově třeba takzvané Severky, tedy skupinu žen z Ústeckého kraje, která se snaží bořit mýty o regionu a ukazuje ho v pozitivním světle.
před 18 hhodinami
Načítání...