Některých léků je stále nedostatek. Německo chce předejít výpadkům zdražením léčiv pro pojišťovny

5 minut
Události: Některých léků je nedostatek
Zdroj: ČT24

V lékárnách pořád chybí léky, například některé dětské sirupy, léky na zažívání nebo antibiotika. Těch přitom do Česka přišlo nejvíc za pět let. Důvodem výpadku léků jsou problémy v dodavatelských řetězcích, ale i vysoká nemocnost a s ní související vyšší spotřeba.

Během sezony respiračních onemocnění dodali výrobci na tuzemský trh přes 3,2 milionu balení, zhruba o třetinu více než v předchozí sezoně. U sirupů proti horečce je rozdíl ještě vyšší, přišlo jich skoro dvakrát více. Přesto v lékárnách přípravky často chyběly, hlavně ty pro děti.

Do nedostatku léků se promítla jejich vysoká spotřeba. „Několik týdnů, měsíců se bavíme o tom, že jsou výpadky léčivých přípravků. Ale fakt je ten, že když se podíváme na souhrnná data, konkrétně třeba právě v té skupině antibiotik, tak se možná spíše dá říct, že je spotřebováno, než že jsou výpadky,“ přiblížila ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Podle lékárníků vedl ke zvýšení celkové konzumace léčiv například nedostatek vhodných antibiotik. „Jak vypadla antibiotika první volby třeba na angíny, tak se volí ta, která na ni zas tak nezabírají. Jsou pacienti, kteří se nám vrací opakovaně s angínami a mají třeba třetí antibiotikum v řadě za sebou,“ popsala vedoucí lékárnice Lékárny U krále Jiřího v Uhříněvsi Jana Veselá.

Storová upozornila, že léčiv se do Česka dodává více než v období před pandemií. „My jsme si srovnali období, kde se vyskytuje nejvíce respiračních onemocnění. Je tam zřejmé, že dodávky léčivých přípravků ze skupiny antibiotik byly vyšší než v předcovidovém období. Když si srovnáme období covidové, tak je tam nárůst. To znamená, že dodávky jsou,“ uvedla.

Německo chce až zdvojnásobit platby za léky od pojišťoven

S nedostatkem medikamentů se potýká celá Evropa. Až polovina léčivých látek používaných na starém kontinentu totiž vzniká v pěti továrnách na světě, většinou v Asii, na jejíchž dodávkách jsou státy závislé. Jednotlivé země teď řeší, jak problémům předcházet.

Některé chtějí výrobce motivovat navýšením cen, které za léky platí zdravotní pojišťovny. Za léčiva by si farmaceutické firmy mohly účtovat více například v Německu. Opatření by se mělo týkat hlavně léků pro děti. „Povolíme firmám, aby navýšily současné ceny až o padesát procent,“ řekl německý ministr zdravotnictví Karl Lauterbach.

„To svým způsobem může znamenat, že léky zmizí z chudších států, které nejsou schopny, nebo ochotny zaplatit zvýšenou cenu. Česká republika patří dlouhodobě mezi země s nejnižšími cenami léků,“ okomentoval krok ředitel České asociace farmaceutických firem Filip Vrubel.

Ministerstvo zdravotnictví však potvrdilo, že s Německem o opatření komunikuje. „Mýtus o tom, že Česká republika má výrazně levnější léky, než má zbytek Evropy, absolutně vyvracím. Je jasné, že v momentě, kdy tak velký trh jako Německo nějakým způsobem významně posune cenovou hladinu, by se to mohlo promítnout i do dostupnosti na jiných trzích. Ale my jsme ve velmi úzké komunikaci s ministerstvem zdravotnictví Německa,“ uvedl náměstek ministra zdravotnictví Jakub Dvořáček.

Podle finální německé legislativy by se mohly upravit i české zákony. Klíčovou součástí novely je povinnost výrobců dodávat léky do Česka dva měsíce po nahlášení výpadku. Ministerstvo zdravotnictví nyní připomínky k novele vypořádává, její podoba proto stále není konečná. V nejnovější verzi přibyla povinnost pro distributory. I ti by měli držet zásoby vybraných léků.

Seznam těchto léků by se měl aktualizovat i podle výpadků v jiných zemích. Mapovat by je mělo nové oddělení pro aktivní lékovou politiku, které na ministerstvu vzniká.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Zmírnit, odložit, nebo zrušit? Politici řeší nové emisní povolenky

Předpokládaný dopad emisních povolenek pro domácnosti, tedy systému ETS 2 plánovaného od roku 2027, je zdražení litru benzinu a nafty o tři koruny a zvýšení ceny megawatthodiny plynu o dvě stě korun. To platí při ceně povolenky 45 eur za tunu oxidu uhličitého, s čímž počítá analýza resortu životního prostředí, kterou má ČT k dispozici. Poplatky ale mohou být i vyšší. Vláda chce spolu s dalšími státy systém změnit, než začne platit.
před 8 hhodinami

Lepší péči o válečné veterány má zajistit novela

Býval členem Speciálních sil Armády ČR a má zkušenosti z mise v Mali. Dříve elitní voják Josef Burget ale musel před více než dvěma lety podstoupit operaci mozku a nastalé komplikace ho upoutaly na invalidní vozík. S některými úkony mu tak dnes musí pomáhat rodina nebo pečovatelka, výdaje na rehabilitace a cvičení jsou přitom vysoké. Brzy by však s nimi jemu i dalším šestnácti tisícům válečných veteránů měl pomoci pětadvacetitisícový měsíční příspěvek na sociální služby. Novela zákona, která ho zavádí, čeká na podpis prezidenta.
před 9 hhodinami

Obchod mezi Českem a Vietnamem je na vzestupu

Obchod Česka a Vietnamu roste. Do asijské země míří i tuzemské podniky. Během následujících měsíců by měl být dokončen třeba prodej tamní uhelné elektrárny skupině Sev.en Pavla Tykače. Ve Vietnamu se také začínají vyrábět vozy Škoda, v dalších letech v něm chce firma vyprodukovat přes 25 tisíc aut ročně. České podniky by se podle ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) mohly zapojit i do budování jaderných elektráren.
před 9 hhodinami

Texas přerušil pátrání po obětech záplav kvůli varování před dalšími povodněmi

Američtí záchranáři v neděli ráno místního času přerušili pátrání po obětech katastrofálních záplav v Texasu ze začátku měsíce, důvodem jsou nové vydatné srážky a varování meteorologů před dalšími povodněmi v postižené oblasti. Informovala o tom agentura AP, která upozornila, že od bleskových povodní ze 4. července je to poprvé, kdy pátrání přerušila nová vlna nepříznivého počasí. Do Texasu v neděli odcestovalo šestnáct českých hasičů z USAR týmu, kteří mají pomáhat s pátráním po pohřešovaných.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Fiala požádal Fica, aby neblokoval balík protiruských sankcí

Premiér Petr Fiala (ODS) dopisem požádal předsedu slovenské vlády Roberta Fica (Smer), aby na úrovni Evropské unie neblokoval připravený osmnáctý balík protiruských sankcí. Uvedl, že je to důležité nejen kvůli ukrajinským civilistům, kteří čelí stále silnějšímu ruskému bombardování, ale také vzhledem ke společné historii a bolestné zkušenosti s agresivní politikou Moskvy a okupací.
před 13 hhodinami

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí k večeru bouřky

Na severu Moravy a ve Slezsku v neděli odpoledne a večer hrozí silné bouřky s kroupami a přívalovým deštěm, varoval Český hydrometeorologický ústav. V pondělí odpoledne na jihu Moravy teploty porostou až k 32 stupňům Celsia, doplnil.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Snažíme se USA vysvětlit, jak cla poškodí průmysl obou stran, přiblížil Vlček

Po oznámení třicetiprocentních cel Spojenými státy pro dovoz z Evropské unie zůstává pro sedmadvacítku prioritou dohoda. Součástí strategie je podle českého ministra průmyslu a obchodu Lukáše Vlčka (STAN) také věcně na číslech vysvětlovat, jak může zavedení tarifů poškodit průmysl Unie i USA. Řekl to České televizi na pracovní cestě po Asii.
před 16 hhodinami

Ostatky tří odbojářů se mají dočkat důstojnějšího uložení

Tři členové protikomunistického odboje – Karel Sabela, Miloslav Jebavý a Vilém Sok, byli před 76 lety zavražděni v pankrácké věznici a jejich těla bez vědomí rodin pohřbena do šachtového hrobu na pražském Ďáblickém hřbitově. Vláda nyní schválila jejich exhumaci, aby mohli být uloženi k důstojnému odpočinku.
před 16 hhodinami
Načítání...