Státy Visegrádské skupiny (V4) se podle ministryně obrany Jany Černochové (ODS) shodly na společné deklaraci o podpoře Ukrajiny v obraně proti Rusku tak, jak každá země uzná za vhodné. Uvedla to na závěr dvoudenního summitu ministrů obrany V4 v Praze. Její maďarský protějšek Kristóf Szalay-Bobrovniczky řekl, že Budapešť nepošle Kyjevu vojenskou pomoc, napadenou zemi ale bude dál zásobovat humanitárními dodávkami. Ke schůzce se připojili také zástupci dalších států střední Evropy a západního Balkánu.
Ministři obrany V4 se shodli na společné deklaraci, zahrnuje pomoc Ukrajině
„Kdyby země polevily v podpoře Ukrajiny, byl by to signál, že Západ je slabý,“ prohlásila po jednání Černochová. „Uděláme všechno pro to, abychom Ukrajinu padnout nenechali, byť na agendu můžeme mít jako různé země, zejména ve V4, odlišné názory,“ podotkla.
„Maďarská pomoc Ukrajině má humanitární aspekty. Jsme sousední země, takže jsme poskytli největší humanitární pomoc v našich dějinách, která bude nadále pokračovat, abychom pomohli našim ukrajinským přátelům,“ řekl Szalay-Bobrovniczky.
Společná deklarace obsahuje například potvrzení významu obranné spolupráce V4, spolupráci při ochraně vzdušného prostoru Slovenska nebo nezbytnost posílení domácího obranného průmyslu. „Zejména vyzýváme Evropskou unii, aby uznala obranný průmysl jako společensky prospěšný a podpořila jeho přístup k financování z veřejných a soukromých zdrojů,“ uvedla Černochová.
Ministři V4 se shodli také na podpoře Izraele a jeho práva na sebeobranu. „Podporujeme Izrael v zajištění všech opatření, aby zajistil, že jakákoli reakce bude v souladu s mezinárodními humanitárními principy,“ dodala ministryně.
Mezi společné priority zemí V4 patří podle deklarace také příprava další bojové skupiny V4 EU s Polskem v roli vedoucího státu a s významným přispěním Česka, Maďarska a Slovenska a zapojení do společného vojenského výcviku a cvičení.
Stabilita regionu
Szalay-Bobrovniczky na setkání převzal od Česka předsednictví formátu Středoevropské obranné spolupráce (CEDC), důraz chce klást na spolupráci skupiny se zeměmi západního Balkánu. Stabilita regionu je podle něj spojena se stabilitou střední Evropy, proto Maďarsko podporuje přijetí zemí západního Balkánu do Evropské unie jakožto záruku stability regionu.
S tím, že stabilita regionu je klíčová pro bezpečnost Evropy, souhlasí také Černochová. „Rusko i další aktéři jsou na západním Balkáně nesmírně aktivní a konají tam proti našim zájmům,“ řekla. Proto je podle ní třeba hledat cesty, jak posilovat spolupráci s partnery v regionu. Důležitou platformou v tomto ohledu je dle ministryně CEDC, která je také užitečným formátem pro posilování praktické vojenské a expertní spolupráce.
V Praze se sešli zástupci celkem třinácti zemí, vedle států V4 také dalších členů CEDC, tedy Rakouska, Slovinska a Chorvatska. Části jednání se zúčastnily delegace států západního Balkánu, konkrétně z Albánie, Černé Hory, Bosny a Hercegoviny, Severní Makedonie, Srbska a Kosova.
Rozpory mezi zeměmi V4 v poslední době způsobily, že Visegrádská skupina nevyvíjí tolik společných aktivit jako v minulosti. Neshody mezi zeměmi V4 se týkají mimo jiné rozdílného postoje Maďarska k otázce války na Ukrajině včetně dodávek zbraní zemi napadené Ruskem. Také nový slovenský premiér Robert Fico po nástupu do funkce zopakoval, že Slovensko nemá zájem vojensky podporovat Ukrajinu, ale nabídne Kyjevu jinou potřebnou pomoc.