Ministerstvo odmítá omluvu pro SPD za spojení s xenofobií, odvolalo se

Ministerstvo vnitra dál trvá na spojení hnutí SPD s xenofobií a předsudečnou nenávistí. Proti dubnovému rozsudku, který mu nařídil se omluvit, podalo odvolání, potvrdil ČT mluvčí resortu Ondřej Krátoška s tím, že soud chybně zhodnotil důkazy. Spor se týká zprávy o projevech extremismu za druhé pololetí roku 2020, ve které ministerstvo označilo SPD za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu. Podle soudu resort svoje tvrzení nepodložil, stejně argumentovalo i samotné hnutí.

Sporem se zabýval Obvodní soud pro Prahu 7, který letos v dubnu nařídil ministerstvu vnitra poslat hnutí SPD omluvu a zveřejnit ji na svém webu. „Ministerstvo vnitra podalo vůči předmětnému rozsudku odvolání, a to z důvodu, že Obvodní soud pro Prahu 7 dospěl dle ministerstva k nesprávným skutkovým zjištěním,“ uvedl pro ČT mluvčí resortu Ondřej Krátoška.

„Dle ministerstva vnitra soud navíc zcela nedostatečně a chybně posoudil provedené důkazy, přičemž v samostatném rozsudku se dokonce řadou konkrétních tvrzení ministerstva vnitra o charakteru hnutí SPD ani výrazněji nezabýval a některé důkazy vůbec neprovedl. Navrhujeme tak vrácení věci k novému projednání nebo přímé zamítnutí žaloby,“ dodal Krátoška. Odvolání bude řešit Městský soud v Praze.

Opoziční hnutí SPD podalo žalobu kvůli zprávě o projevech extremismu za druhé pololetí roku 2020. Ministerstvo vnitra v ní hnutí označilo za xenofobně zaměřenou populistickou skupinu a přisoudilo mu dominantní úlohu v projevech předsudečné nenávisti. Podle soudu ale resort svoje tvrzení nepodložil, navíc jako důkazy předložil hlavně články, které se netýkaly druhé půlky roku 2020.

Soud: Zpráva mohla poškodit SPD před volbami

Česká televize získala rozsudek, v němž soudkyně Iva Kaňáková popisuje, proč žalobě SPD vyhověla. Program hnutí podle ní nevyzývá k nesnášenlivosti vůči jiným skupinám české společnosti. „Rovněž tak nebylo prokázáno, že u žalobce (hnutí SPD, pozn. red.) kontinuálně převažují nesnášenlivé útoky proti Romům, imigrantům, muslimům či homosexuálům a jiný ideologický program zcela absentuje či představuje pouze doplňkovou složku,“ píše Kaňáková.

„Aktivity žalobce nelze považovat za protidemokratické či nenávistné,“ pokračuje soudkyně s tím, že kritika státu a vyjádření jiných názorů, než se objevují v médiích, nejsou automaticky projevem extremismu. Hnutí SPD pak podle soudu nemůže být xenofobně zaměřenou skupinou proto, že mělo „obavy ze zcela známého a konkrétního, tedy z nelegální migrace především z muslimských zemí“.

„Kdyby byl žalobce xenofob, musel by mít stejný vztah k Ukrajincům, Vietnamcům a dalším cizincům, kteří pobývají v České republice,“ argumentuje soudkyně. „Žalobce měl oprávněné obavy z konkrétních a nebezpečných projevů jednoho náboženství, které média potvrzují už přes patnáct let ze zemí, jako je Francie, Velká Británie, Německo a podobně. Jsou to paradoxně tatáž média, která rovněž uvádějí, že žalobce má kvůli svým obavám xenofobní názory a je z tohoto důvodu rovněž nálepkován a označován hanlivými výrazy,“ stojí ve verdiktu.

Tvrzení ministerstva podle soudu „zcela jistě“ poškodilo SPD při volbě místopředsedy sněmovny v roce 2021. Dnešní vládní politici tehdy odmítli nominaci předsedy hnutí Tomia Okamury, a to právě s odkazem na ministerskou zprávu. Soudkyně připouští i dopad na sněmovní volby ve stejném roce s tím, že podle ní není vyloučeno, že SPD mělo kvůli zprávě nižší výsledek.

Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) po dubnovém rozsudku připomněl, že zpráva vznikla ještě za předchozí vlády. „Vypracoval ji expertní tým, který si za svými závěry stojí,“ dodal Rakušan. Podle šéfa SPD Tomia Okamury se u soudu prokázalo, že hnutí je „legitimním demokratickým subjektem, jehož aktivity i ideologický program spočívají převážně v ochraně sociálně slabších obyvatel“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Svět chystá obranu proti americkým clům

Americká cla jsou velkou ranou světové ekonomice, důsledky postihnou miliony lidí, uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v reakci na rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa. Evropané jsou připraveni vyjednávat se Spojenými státy a současně jsou připraveni odpovědět protiopatřeními, pokud hovory selžou. Trump představil rozsáhlý balík cel, která nazývá recipročními. Na zboží z Evropské unie budou činit dvacet procent.
05:46Aktualizovánopřed 10 mminutami

Cla nemůžeme přejít mlčením, řekl Fiala. Havlíček radí jednat s rozvahou

Na cla ohlášená americkým prezidentem Donaldem Trumpem reagují i čeští politici. Premiér Petr Fiala (ODS) uvedl, že je Praha nemůže přejít mlčením. Evropa je podle něj připravena s USA jednat. Místopředseda opozičního hnutí ANO Karel Havlíček uvedl, že ANO podle něj nedoporučuje odvetná opatření a radí jednat s rozvahou. Podle něj nepomůže ukřivděnost ani ukvapenost v odvetných krocích.
před 23 mminutami

Soud zmírnil trest myslivci, který omylem zastřelil rybáře

Krajský soud v Ostravě zmírnil trest myslivci, který v listopadu 2023 při lovu omylem zastřelil rybáře. Původně byl odsouzen ke dvouletému trestu odnětí svobody s podmíněným odkladem na tři roky. Odvolací soud mu svým rozhodnutím ze začátku dubna trest zmírnil na 21 měsíců s podmíněným odkladem na třicet měsíců, zjistila ČT. Zrušil rovněž část rozsudku, která myslivci zakazovala držet střelnou zbraň, nově pouze nebude moci čtyři roky lovit.
před 33 mminutami

Kvůli clům hrozí omezení výroby a propouštění, upozorňují čeští exportéři

Takzvaná reciproční cla, jejichž zavedení ve středu ohlásil americký prezident Donald Trump, zasáhnou negativně v Česku především subdodavatelský průmysl. Hrozí, že bude muset omezovat výrobu a propouštět, uvedl místopředseda Asociace exportérů Otto Daněk. Samotné podniky mají podle něj jen velmi omezené možnosti, jak se s americkými cly vyrovnat. Získání nových trhů pro české zboží bude obtížné, pomoci by mohla vláda.
před 49 mminutami

Trhy se propadají po oznámení amerických cel

Světové trhy reagují na oznámení nových cel na dovoz zboží do Spojených států propadem, oslabují akcie i dolar, který ztrácí i k české koruně. Poklesu se nevyhnul ani bitcoin. Propadem o více než procento zahájily obchodování i české akcie. Podle analytiků cla zřejmě zpomalí růst tuzemské ekonomiky.
11:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Úhyn krav na Chomutovsku potrestal soud vězením a podmínkou

Krajský soud v Ústí nad Labem poslal ředitele farmy v Krušných horách, kde zemřely nejméně desítky krav, na šest let a devět měsíců do vězení a zakázal mu chov zvířat po dobu deseti let. Jednateli firmy vyměřil dva roky vězení s podmíněným odkladem na pět let. Firma má zaplatit 4,5 milionu korun. Rozhodnutí není pravomocné. Soud poprvé rozhodl o sedmi a pěti letech vězení na podzim 2023, případ mu vrátil odvolací soud k opětovnému projednání.
10:33Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Jsme připraveni USA nabídnout podíl na fungování Rádia Svobodná Evropa, řekl Lipavský

„Jsme připraveni americké straně nabídnout, že s nimi budeme mluvit o tom, že bychom se podíleli na fungování tak, jako se Evropa podílí na své bezpečnosti,“ uvedl v 90’ ČT24 ministr zahraničí Jan Lipavský (nestr.) v souvislosti se situací Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL). Dodal, že bude otázkou let, než se nastaví procesy financování. Ředitel RFE/RL Stephen Capus řekl, že slyší slova podpory nejen z Evropy, ale i z řad amerického Kongresu.
před 2 hhodinami

Čtyři lidé v Dolních Břežanech se otrávili oxidem uhelnatým, jeden zemřel

Záchranáři dopoledne vyjížděli do Dolních Břežan u Prahy ke čtyřem lidem, kteří se otrávili oxidem uhelnatým. Jeden muž na místě zemřel, další pacienti skončili v nemocnicích. Podle policejní mluvčí Michaely Richterové se událost stala v jednom z rodinných domů. Server Novinky uvedl, že šlo o členy rodiny, Richterová to nepotvrdila ani nevyvrátila. Okolnosti případu policisté prověřují.
11:43Aktualizovánopřed 2 hhodinami
Načítání...