Manželka prezidenta Eva Pavlová se ve středu v Lánech setkala s novodobými veteránkami. V řadách armády se zapojily do mnoha zahraničních operací například v Iráku, Afghánistánu, Kosovu a jinde. Do Lán jich přijelo několik desítek. Všechny dosud žijící veteránky z druhé světové války dostanou během středy po celém Česku kytice. Je to malá pozornost za hrdinství a oběti, které této zemi přinesly, řekla v Lánech Pavlová, která sloužila v ozbrojených silách a je podplukovnicí v záloze.
Manželka prezidenta Eva Pavlová se v Lánech setkala s novodobými veteránkami
Setkání v Lánech se odehrálo v zámeckém parku. Pavlová ve svém projevu připomněla letošní 30. výročí vzniku České republiky a související výročí vzniku české armády. Zmínila též letošní 80. výročí boje 1. československého samostatného praporu u vesnice Sokolovo, kde se střetly sovětské jednotky s vojsky nacistického Německa.
„Tato krvavá bitva, která přes velké ztráty na lidských životech pro nás skončila úspěšně a zapsala se tak nesmazatelně do našich dějin, však není významná jen proto, že šlo o vůbec první bojové vystoupení Čechoslováků na východní frontě, ale také proto, že u Sokolova v řadách naší jednotky vůbec poprvé bojovaly i ženy,“ připomněla Pavlová. Bitva se odehrála 8. března 1943, tedy na Mezinárodní den žen.
Mezi veteránkami, které přijaly pozvání do Lán, byla i Dagmar Baková, která absolvovala čtyři mise. Dvakrát byla v Kosovu, jednou v Iráku a jednou v Afghánistánu. Pracovala v oblasti utajovaných záležitostí.
„Zkušenosti, které z žádné knihy nenačtete“
„Mně jako člověku daly ty mise strašně moc, protože mě to vždycky posunulo hrozně dopředu. Tam skutečně získáte takové zkušenosti, které z žádné knihy nenačtete. To vám musí dát jen ten život,“ řekla Baková. Aktuální světovou bezpečnostní situaci považuje za špatnou. „Nechtěla bych zažít to, co jsem zažila v Afghánistánu nebo Iráku, nechtěla bych, abychom to zažili my tady,“ dodala.
Pavlová ve středu také parafrázovala slova prezidenta a generála Ludvíka Svobody, aby lidé nezapomínali, jak lehce lze svobodu ztratit a jak je obtížné ji získat zpět.
Zákon o válečných veteránech uvádí, že válečným veteránem je například příslušník armády, který byl nepřetržitě alespoň po dobu 90 kalendářních dnů na zahraniční misi v místě ozbrojeného konfliktu nebo v místě s výrazně zhoršenou bezpečnostní situací nebo v několika kratších misích, kdy celková doba služby činí alespoň 360 dní.