Lidé v karanténě dostanou tři možnosti, jak hlasovat u podzimních voleb

Schůzka zástupců parlamentních stran a ministerstva vnitra přinesla dohodu na třech způsobech, jak by lidé mohli hlasovat z karantény. Svůj lístek by mohli odevzdat z auta, ve speciálních volebních okrscích a u výjezdních komisí. Ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD) očekává, že vláda schválí úpravu zákona 17. srpna, o dva dny později by ji měla odhlasovat sněmovna a den poté Senát.

V každém okresu v Česku by mělo být k dispozici jedno speciální stanoviště pro hlasování z auta, dohromady jich tedy bude 78. Náměstek ministra vnitra Petr Mlsna upřesňuje, že lidé v karanténě budou moci odevzdat svůj hlas ve středu 30. září od sedmi do patnácti hodin, tedy dva dny před otevřením standardních volebních místností.

V případě front se podle něj otevírací doba speciálního stanoviště prodlouží, aby mohli odhlasovat všichni. „Voliči u sebe musí mít průkaz totožnosti a následně rozhodnutí hygieny o nařízené karanténě, případně vystavenou neschopenku od lékaře,“ doplňuje Mlsna. Pokud neschopenku volič mít nebude –⁠ například protože je živnostník –⁠, měl by mít podepsané potvrzení o karanténě od lékaře.

„Potvrzení od lékaře nebo od hygieniků bude zásadní pro to, aby mohli občané uplatnit své volební právo,“ upozorňuje také místopředseda sněmovny Vojtěch Pikal (Piráti).

Podle Hamáčka by drive-in stanoviště mohla vzniknout na velkých parkovištích nebo stadionech. Po identifikaci by měl volič dostat volební lístky, poodjet doprostřed stanu, kde bude mít soukromí, upravit volební lístek a vložit ho do obálky a na konci stanu obálku vhodit do urny. Speciální komise by měla lidi vyškrtnout ze stálého seznamu voličů, aby nemohli znovu volit standardním způsobem v pátek či sobotu.

Na drive-in stanovištích bude možné hlasovat pouze z motorových vozidel a zájemci o hlasování tam nemohou dorazit pěšky.

Pokud volič v karanténě takto odvolit nemůže, může požádat, aby za ním dorazila výjezdní komise. Měl by tak učinit do čtvrtka 1. řijna do 20 hodin. Přenosná urna by za ním dorazila ve standardní volební dny v pátek či v sobotu. Místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek vyzývá voliče, aby se počátkem října nebáli k volebním urnám přijít, hlasování podle něj bude bezpečné. 

V zařízeních v karanténě se bude hlasovat ve čtvrtek a v pátek

Hlasování v pobytových zařízeních sociálních či zdravotních služeb, na něž byla uvalena karanténa, zajistí stejná skupina jako drive-in volby. „Hlasování bude od čtvrtka volebního týdne od sedmi hodin do pátku volebního týdne do 20 hodin,“ upřesňuje ministerstvo.

Mlsna doplnil, že volební lístky posbírané alternativními způsoby sečtou krajské úřady. Zástupci parlamentních stran se na středečním jednání také dohodli, že se odměny pro členy volebních komisí zvýší o 500 korun, protože práce bude tentokrát komplikovanější.

Možnost speciálního hlasování se bude týkat pouze lidí, kteří budou mít v době voleb nařízenou karanténu či izolaci hygienou nebo lékařem, zdůrazňuje ministerstvo. Ti, kteří budou v preventivním ochranném opatření, například po návratu z ciziny, na volebním právu omezeni nebudou, budou tedy moci přijít hlasovat ke komisi ve svém volebním okrsku.

21 minut
Brífink ministra vnitra k podzimním volbám a mimořádné situaci v libanonském Bejrútu
Zdroj: ČT24

Hamáček dodává, že systém je navržen tak, aby zvládl několik desítek tisíc voličů z karantény. „S ministerstvem zdravotnictví si vyjasníme přesné počty. Bude naprosto klíčové mít je přesně stanovené,“ konstatuje vicepremiér. Podle poslance Dominika Feriho (TOP 09) parlamentní strany dosáhly řešení, které umožní volit každému, kdo bude mít zájem.

Návrh na tři alternativní způsoby hlasování hodlá Hamáček předložit na vládě 17. srpna, poslanci by o předloze měli rozhodovat o dva dny později. Kabinet podle něj požádá předsedu sněmovny o stav legislativní nouze, aby mohl upravený zákon začít platit co nejrychleji. „Dosáhli jsme kompromisu, který je dobrý a umožní těm, kteří by o volební právo přišli, odvolit. Když začnou školení jednotlivých komisí 3. září, chceme už pracovat s novým zákonem,“ vysvětluje předseda sociálních demokratů.

9 minut
Události, komentáře: Petr Mlsna
Zdroj: ČT24

Náměstek ministra vnitra pro řízení sekce legislativy Petr Mlsna se domnívá, že z logistického hlediska nenastane problém s žádnou z možností hlasování.

V pořadu Události, komentáře ujistil, že klasická volba do přenosné urny zůstává nadále zachována. „Ta speciální komise, která bude vyjíždět za covidovými pacienty, pokud si to objednají, se bude skládat ze tří vojáků, kteří budou členy té komise,“ uvedl. Hlasování z auta bude probíhat podobně, jako probíhalo testování z aut.

Pro korespondenční volbu není politická vůle

Korespondenční volbu podle něj jeho resort nenabídl jako možné řešení proto, že pro ni není politická vůle v Poslanecké sněmovně. „Ve chvíli, kdy není politická vůle, jsme považovali za zbytečné ji nabízet,“ shrnuje Hamáček. Místopředseda ODS Martin Kupka potvrzuje, že strany se na takové variantě nedohodly. „Na korespondenčním hlasování nepanuje shoda. Pro tak rychlé zavedení pro tyto volby podpora není,“ říká.

„Korespondenční volbu bereme jako doplňkovou pro voliče v zahraničí. Pro krajské volby v říjnu to není aktuální a proběhne debata, jakým způsobem to přijmout pro rok 2021,“ předesílá poslanec vládního hnutí ANO Milan Feranec. Bartošek považuje korespondenční volbu za klíčovou a doufá, že zákon vejde v platnost do konce volebního období. Lidovci podle něj jsou připraveni hlasování poštou podpořit.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Madlen a Matěj s poruchou krvetvorby mají šanci na uzdravení

Lékaři hlásí posun v léčbě dvouleté Madlen se vzácnou poruchou krvetvorby. Malá pacientka je za polovinou čtyřměsíčního okna, ve kterém lékaři pozorují efekt nasazených imunosupresiv. Úspěšnost léčby je padesát na padesát. Naději na uzdravení má nově i devítiletý Matěj ze Zlína, pro něhož se našla v USA vhodná dárkyně kostní dřeně.
před 52 mminutami

O předvolební kampani či bezpečnostních otázkách debatovali hosté Politického spektra

O předvolební kampani, hlavních prioritách nové vlády, bezpečnostních otázkách či o tom, kam by měly směřovat peníze daňových poplatníků, diskutovali hosté Politického spektra s moderátorkou Štěpánkou Martanovou. Diskuse se zúčastnil předseda PRO Jindřich Rajchl, předseda Aliance pro budoucnost Pavel Sehnal a předseda SNK Evropští demokraté René Živný.
před 2 hhodinami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírali nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandidovalo pět osob. Post neobhájil poslanec Jan Lacina, jehož nahradí náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 3 hhodinami

O budoucnosti fotbalu na vesnicích a malých městech debatovali hosté Zkraje

Fotbal je nejrozšířenějším českým sportem, počet klubů se ale snižuje – za posledních osm let jich zmizelo 437, šlo především o venkovské oddíly. Jak se fenomén tohoto sportu na amatérské úrovni odráží v životě lidí právě na venkově? Jakou budoucnost mají kluby z vesnic a malých měst? K debatě v pořadu Zkraje přijali pozvání sekretář a trenér mládeže SK Jesenec-Dzbel Vladislav Matějka, bývalý reprezentant Roman Hubník, starostka Drnovic Zuzana Hermanová (ODS), člen rady Národní sportovní agentury František Horák, sociální geograf Ondřej Slach a režisér a herec Jakub Kohák. Diskuzi moderovali Klára Radilová a Martin Laštůvka.
před 6 hhodinami

Praha 4 vyzývá ke změně názvu stanice metra D. Historik snaze nerozumí

Radnice Prahy 4 požaduje, aby hlavní město zvolilo definitivní názvy stanic budoucí linky metra D, nelíbí se jí část pracovně používaných názvů. Vadí jí stanice pojmenovaná po spisovateli Ivanu Olbrachtovi, a to kvůli jeho komunistické minulosti. „Pokud jsme schopni ovlivnit název nového prostoru, udělejme to,“ vyzývá starosta Prahy 4 Ondřej Kubín (ODS). Historik Petr Zídek však Olbrachta za kontroverzního nepovažuje. Debatovali v Událostech, komentářích moderovaných Martinem Řezníčkem.
13:49Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 7 hhodinami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 12 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 13 hhodinami
Načítání...