Krym je symbol, je nepřijatelné ho Ukrajině vzít, říká Černochová

26 minut
Interview ČT24: Ministryně obrany Jana Černochová (ODS)
Zdroj: ČT24

Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) si stojí za svým sobotním prohlášením, že výměnou za příměří v rusko-ukrajinské válce nemohou být ústupky Kyjeva. Ukrajinci podle ní „prolili příliš mnoho krve“ na to, aby ustupovali agresorovi. Za nepřijatelné pokládá vyjádření některých státníků, například prezidenta USA Donalda Trumpa, aby Kyjev Moskvě přenechal Ruskem okupovaný Krym. Krym je symbolem, který nelze Ukrajině sebrat, řekla v Interview ČT24.

Od inaugurace Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta uplynuly přesně dva měsíce. Poslední týden je, co se týče záležitostí obrany, podle Černochové o něco klidnější než ty předtím. „V názorech se drží alespoň nějaký konsensus. Záležitosti, které byly spojeny třeba s pomocí Ukrajině, nesdílením zpravodajských informací, nám dělaly vrásky na čele,“ připustila.

Přerušení sdílení zpravodajských informací USA s Ukrajinou je dle Černochové něco, co mohlo Spojeným státům způsobit reputační problém. „Je to něco, co je jako partnera poškodit mohlo. Na druhou stranu všechny země včetně Česka si jsou moc dobře vědomy toho, že v globálním světě, ve kterém žijeme, se bez USA neobejdeme, nechceme se s nimi rozhádat,“ poznamenala ministryně. Nicméně evropští lídři si podle ní uvědomili, že Evropa se musí umět spolehnout sama na sebe, plus na některé další spojence, například na Kanadu, Japonsko či Izrael. „Mohou nám pomáhat i nahradit dodávky vojenského materiálu – byť doufáme, že k tomu nebude muset dojít,“ dodala.

Počáteční „přešlapy“ Donalda Trumpa v diplomacii jsou podle Černochové možná jen „vykolíkováváním“ území. „Kdy na sebe chce upozornit a dát světu jasně najevo, že on politiku bude dělat jinak než jeho předchůdce,“ myslí si.

„Nemůže to být o Ukrajině bez Ukrajiny“

Co se týče debat o možném příměří v rusko-ukrajinské válce, Kyjev musí být informován o tom, o čem se bude vyjednávat a musí s tím souhlasit, zdůraznila ministryně. „Nemůže to být o Ukrajině bez Ukrajiny,“ upozornila. To, že se jednání někam posouvá, považuje za správné. „Myslím, že je dobře, že se našel státník, který může telefonovat dvě hodiny s (ruským vůdcem) Vladimirem Putinem. Na druhou stranu to opravdu musí být v mantinelech toho, co je pro Kyjev přijatelné.“

Telefonát mezi Trumpem a Putinem je podle ní trochu tajemstvím, protože se obě strany nepříliš shodují na tom, co vlastně řešily. Černochová předpokládá, že k žádné zásadní dohodě zřejmě nedošlo. „Tudíž každý si to vykládá tak, jak si to chce vykládat ve prospěch svojí země,“ soudí.

V sobotu při setkání se svým ukrajinským protějškem Rustemem Umerovem Černochová řekla, že cenou za příměří by neměly být ústupky Kyjeva. Za svým prohlášením si prý stojí, ačkoliv někteří státníci, třeba americký prezident, hovoří o nutnosti ústupků obou stran. „Cítím, že je to tak správně. Už jen z toho důvodu naší historie. A myslím si, že to tak hlavně cítí Ukrajinci,“ uvedla. Ti podle ní „prolili příliš mnoho krve“ na to, aby nyní dělali ústupky. Trump například uvedl, že okupovaný Krym má být součástí Ruska. To je pro Černochovou prý nepřijatelné.

„Nemůžeme říct: ‚Už tam jsou dlouho, tak ať jim to zůstane.‘ Takhle nemůže fungovat mezinárodní politika. Nemůže být pouze politikou. Musí se tu jednat o nějaké vyšší morální hodnoty, principy. Krym je symbol. A myslím, že tak to Ukrajinci berou,“ prohlásila s tím, že teroristům se neustupuje. „Nemůžeme ho Ukrajincům vzít,“ dodala.

Letouny F-35

Černochová hovořila také o nákupu letounů F-35. Vzhledem k politice Spojených států totiž začínají investice do americké armádní techniky budit u některých států obavy. „Nelituji toho. V době, kdy jsme o tom rozhodovali, na základě vojenského doporučení padlo to, že vojáci chtějí letoun páté generace.“ Jiný letoun páté generace na trhu tehdy nebyl, podotkla. USA jsou podle ní v této věci solidním partnerem a nehrozí, že by letouny nebyly funkční proto, že by Spojené státy například neumožnily aktualizaci systému.

K navyšování výdajů na obranu uvedla, že pokud by Česko mělo dodržet to, co žádá Trump, muselo by jít až na pět procent HDP. „Ale jsme nohama na zemi. Chceme se chovat jako seriózní partner v NATO, ale i jako dobrý hospodář.“ I kdyby prý „zítra“ dostala pět procent HDP na obranu, Česká republika je není schopna utratit. „Není to tak, že bychom neměli za co je utratit, ale nejsme schopni to zprocesovat. Akviziční proces trvá dlouho,“ ujasnila. Naopak tři procenta HDP na obranu je podle ní vláda schopna využít efektivně.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Panuje shoda, že členství v EU a NATO je garancí bezpečnosti, sdělil Pavel

Prezident Petr Pavel po čtvrteční sérii schůzek s lídry parlamentních stran řekl, že panuje shoda na tom, že české členství v NATO a Evropské unii je v současnosti nejlepší garancí bezpečnosti a prosperity. Všichni včetně opozice se podle hlavy státu shodli také na tom, že bezpečnost vidí komplexně či že výsledek ruské války na Ukrajině jednoznačně ovlivní bezpečnost Česka, sdělil na tiskové konferenci. Předtím přijal předsedy Pirátů, SPD, STAN, ANO a stran koalice SPOLU.
10:16Aktualizovánopřed 15 mminutami

Při útoku ze zahraničí by vlast bránilo 81 procent Čechů, uvádí průzkum

Česko patří ve střední a východní Evropě k zemím, ve kterých by nejvíce obyvatel bránilo svou vlast v případě zahraničního útoku, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila nevládní organizace Globsec. Z devíti zkoumaných států by tak méně než polovina lidí učinila pouze na Slovensku, kde také převažuje názor, že by se Ukrajina v zájmu nastolení míru měla vzdát části území. V tuzemsku rovněž podle průzkumu nejméně lidí z regionu věří dezinformacím.
před 1 hhodinou

Většina deváťáků se dostala na preferovanou školu, řekl Bek

V prvním kole přijímacích zkoušek bylo na střední školy přijato 94 procent deváťáků, asi o procento více než loni. Většina se dostala na preferovanou školu, sdělil ministr školství Mikuláš Bek (STAN) spolu s ředitelkou Cermatu Barborou Rosůlkovou. Resort školství informoval také o výsledcích státních maturit, neuspělo 12,3 procenta studentů.
11:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Soud poslal do vazby dva obviněné po zásahu na plzeňském úřadě

Okresní soud Plzeň-město poslal kvůli možnému ovlivňování svědků do vazby dva lidi obviněné v souvislosti se zásahem Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na krajském úřadě Plzeňského kraje. Informovala o tom okresní státní zástupkyně Ivana Hostašová. Obžalovaným hrozí až osmileté vězení.
před 3 hhodinami

Někdo zřejmě otrávil čtyři vlky v Rychlebských horách

V Rychlebských horách na Jesenicku byli mezi únorem a dubnem nalezeni čtyři mrtví vlci. Pitvu zvířat provedli experti z Veterinární univerzity v Brně, podle nich šlo s největší pravděpodobností o otravu dosud nezjištěnou látkou, upřesnit by to měly toxikologické testy. Kvůli podezření, že vlci byli otráveni, podala Agentura ochrany přírody a krajiny (AOPK ČR) trestní oznámení.
před 6 hhodinami

Plodiny i ryby v okolí nehody v Hustopečích jsou v pořádku, prokázaly testy

V okolí havárie vlaku s benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku je možné pěstovat plodiny i lovit ryby kromě jednoho jezera. Vzorky zemědělské půdy tam neprokázaly zvýšenou přítomnost látek vznikajících z hoření benzenu a stopy benzenu neodhalily ani vzorky ryb z vod v okolí havárie s výjimkou jezera číslo 6, řekli ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL) a ředitel České inspekce životního prostředí Petr Bejček.
před 7 hhodinami

Na horách sněží, o víkendu bude oblačno

Přes Česko ve čtvrtek přejde studená fronta a ochladí se. Víkend bude velmi oblačný a při protrhání oblačnosti hrozí přízemní mrazíky, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). V Jeseníkách a Krkonoších ve čtvrtek ráno teploty spadly pod nulu a začalo sněžit.
před 8 hhodinami

Auta je nesmí prorazit. V Liberty se opět rozjela výroba svodidel

Výroba svodidel se v huti Liberty po delší pauze znovu rozjela jako jedna z prvních. Svodidla je nutné nejprve vyválcovat, poté vytvarovat a nakonec pozinkovat. Pracovníci přitom nevyrábějí jen je samotná, ale vytvářejí také matematické modely, které jim pomáhají zjistit dopady srážky vozidel s těmito ochrannými prvky na silnicích. Vozidlo totiž nesmí prorazit žádný podélný prvek ani se dostat za svodidlo, vysvětlil konstruktér Radim Žídek, který jako jeden z mála v huti zůstal pracovat.
před 12 hhodinami
Načítání...