Česko ve středu zažilo nejteplejší den roku. Rekordy padly na třetině stanic, v jihomoravské Strážnici naměřili 36,1 stupně Celsia. Odpoledne ale vedra vystřídaly silné bouřky s kroupami. Hasiči měli desítky výjezdů. Problémy byly na železnici, spadlé stromy zastavily mimo jiné provoz na železničním koridoru mezi Prahou a Pardubicemi. Na Trutnovsku byl evakuován dětský tábor a hasiči sledují, zda to nebude nutné i na jihu Čech. V noci by se měly silné bouřky objevit hlavně na východě země, přívalové srážky mohou také zvednout hladiny zejména menších toků.
Vedra vystřídaly silné bouřky. Padaly i kroupy
Teplotní rekordy pro 10. červenec padly na 56 se 167 meteorologických stanic, které fungují alespoň 30 let. Nejtepleji bylo v jihomoravské Strážnici, a to 36,1 stupně. „Nad 35 stupňů Celsia vystoupila teplota především v nížinách v Polabí, na jižní a střední Moravě a na Karvinsku,“ uvedli meteorologové. V Brodě nad Dyjí na Břeclavsku se maximum dostalo na 35,9 stupně, v Hradci Králové teplota vystoupala na 35,7 stupně, v Karviné a Starém Městě na Uherskohradišťsku pak shodně na 35,4 stupně.
V Olomouckém kraji bylo nejtepleji v Přerově, což meteorology překvapilo. „V Přerově jsme naměřili 35,1 stupně. Je to poměrně překvapivé, protože ve městech ve směru proudění, jako je Kroměříž či Holešov, byly teploty nižší,“ uvedl Tomáš Ostrožlík z ostravského pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.
Odpoledne se pak objevily očekávané bouřky, a to zejména v Čechách. Jihozápadně od Prahy byla už po poledni zaznamenána výrazná supercelární bouře postupující k východu.
Například středočeští hasiči měli kvůli bouřkám šedesát výjezdů, královéhradečtí osmdesát, vyjíždět museli také v Pardubickém kraji nebo Praze. V jižních Čechách hasiči hlásili okolo dvou set výjezdů. Většina zásahů se týkala spadlých stromů nebo větví, případně čerpání vody ze zatopených míst.
Komplikace na železnici
Bouřky a přívalové deště způsobily odpoledne mnoho problémů Pardubicku. „Nejhorší situace byla na Přeloučsku, kde hasiči odstraňovali spadlé stromy v Selmicích, Chvaleticích či Zdechovicích. Museli se vypořádat i se zatékající vodou do domu a garáže v Řečanech nad Labem a čerpali vodu před i uvnitř slévárny ve Chvaleticích. Spadlé stromy a větve také zastavily provoz na železničním koridoru u Chvaletic,“ uvedla mluvčí krajských hasičů Vendula Horáková.
Problémy kvůli bouřkám měly i vlaky. Železniční koridor u Chvaletic zablokovaly spadlé stromy a větve. Spadlé větve zastavily odpoledne provoz vlaků na trase Praha–Pardubice mezi Zábořím nad Labem a Řečany nad Labem.
V Libereckém kraji voda zaplavila nájezd na dálnici
Silná bouřka zasáhla v podvečer Liberecký kraj. Ve Stráži pod Ralskem na Českolipsku spadlo podle informací Českého hydrometeorologického ústavu během dvou hodin přes 68 litrů vody na metr čtvereční, jen o málo méně v Chotyni na Liberecku. Silné srážky zasáhly i Jablonec nad Nisou a Jizerské hory, Jablonné v Podještědí nebo Český Dub. V Hodkovicích nad Mohelkou provázely bouřku až třícentimetrové kroupy, řekla krajská mluvčí hasičského záchranného sboru Eva Klímová.
Za tři hodiny od 18:00 vyjížděli podle Klímové hasiči k 72 událostem typu technické pomoci v souvislosti s bouřkou, nejvíc zasažené bylo Liberecko, Jablonecko a část Českolipska. „Z osmdesáti procent šlo o čerpání vody, v menší míře o popadané stromy, teď už se situace uklidnila,“ doplnila mluvčí. Zřejmě největší škody napáchaly až třícentimetrové kroupy v Hodkovicích nad Mohelkou. „U jednoho bytového domu tam kroupy ucpaly odtokové kanálky ze střechy a poškodily i světlíky na střeše a do domu začalo zatékat, hasiči to zabezpečili plachtou,“ popsala Klímová.
Hasiči čerpali vodu nejen ze zatopených sklepů, ale i silnic. U Rádelského mlýna zaplavila voda po bouři na mimoúrovňové křižovatce nájezd ze silnice I/65 od Jablonce nad Nisou na rychlostní silnici R35 ve směru na Prahu. Voda zaplavila také Mimoňskou ulici v Doksech na Českolipsku pod viaduktem, vytvořila se tam velká kaluž, kterou osobní auta nemohla projet. Obě místa jsou už ale opět průjezdná. Popadané stromy zablokovaly silnice v Hrádku nad Nisou, Rynolticích, Jablonném v Podještědí a nedaleké Stráži pod Ralskem.
Nejvíce výjezdů měli hasiči mezi třetí a čtvrtou hodinou odpoledne na Jičínsku v okolí Hořic. „Hasiči v Královéhradeckém kraji odstraňovali popadané stromy a větve například v Hořicích na Jičínsku, v Milovicích u Hořic, v Třebnouševci nebo v Holovousích,“ řekl jejich mluvčí Zbyněk Voříšek.
„Po silných deštích aktuálně zasahují jednotky na území Královéhradeckého kraje u třiceti událostí, od dnešní 15. hodiny je zatím řešeno téměř osmdesát zásahů v souvislosti s počasím. Na Trutnovsku jsme evakuovali dětský tábor, všichni táborníci jsou v bezpečí,“ uvedli večer na webu hasiči.
Kroupy a nárazy větru
Odpolední bouřky v Jihočeském kraji zkomplikovaly dopravu na železnici. Podle webu Českých drah narazil vlak do stromu na trati mezi Suchdolem nad Lužnicí a Novou Vsí nad Lužnicí na železnici z Veselí nad Lužnicí do rakouského Gmündu. Mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů sdělila, že se při události nikdo nezranil. Hasiči měli v souvislosti s bouřkami tři zásahy na Českobudějovicku u Jílovic a Nových Hradů, kde na silnicích likvidovali spadlé stromy.
Na jihu Čech bouře zasáhly zejména Českokrumlovsko a také Trhové Sviny. Hasiči tam měli zhruba dvě stě výjezdů. Podle redaktorky ČT Nikol Coufalové na Českobudějovicku asi čtyřcentimetrové kroupy poničily skleníky nebo kapoty aut.
Hladina Svinenského potoka v devět večer překročila podle údajů hydrologů třetí povodňový stupeň značící stav ohrožení. Po necelé hodině opadla na stupeň druhý, znamenající pohotovost. Hasiči rovněž sledují situaci v několika kempech a dětských táborech, hrozí jejich evakuace. Zraněný v nich zatím nikdo nebyl.
Hasiči podobně jako v dalších regionech Česka nejčastěji odklízeli popadané stromy a odčerpávali vodu. „Nejzasaženější oblastí bylo jednoznačně Lipensko a okolí Frymburka, čerpáme vodu například ve sklepech ve Frymburku, Malšíně, také v obchodech v centru Českého Krumlova,“ uvedli.
Také středočeským hasičům odpoledne a v podvečer přibylo výjezdů kvůli bouřce. Od 15:00 do 18:00 zasahovali u šedesáti událostí, z nichž velká část souvisela s počasím. Většinou odstraňovali popadané stromy nebo čerpali vodu, řekl ČTK mluvčí krajských hasičů Jan Sýkora.
Na Moravě podle sondážních měření panují i příhodné podmínky pro nárazy větru a downbursty. „V Plzeňském a Karlovarském kraji již významnou aktivitu nečekáme. Bouřky jsou a budou ale i nadále spíše lokální a nevyskytnou se na celém území výstrahy,“ dodali meteorologové ve středu odpoledne.
První nebo druhé povodňové stupně
Vzhledem k očekávaným opakujícím se bouřkám během středy a noci na čtvrtek mohou hladiny zejména menších vodních toků překročit první povodňový stupeň a ojediněle i druhý.
Bouřka už zvedla hladinu Lužické Nisy, v Proseči nad Nisou se během půl hodiny dostala hladina z 83 na 118 centimetrů a překročila tak úroveň prvního povodňového stupně, který se vyhlašuje na 90 centimetrech. Rychle se však vrací k normálu. Vlna se posunula po toku Lužické Nisy do Liberce, kde se také řeka dostala na první stupeň, který se tam vyhlašuje při dosažení 85 centimetrů. Nisa v Liberci kulminovala kolem 20:40 na 115 centimetrech a rychle opadá.
Výstraha na povodňovou bdělost platí pro celý Jihočeský kraj a téměř celou Vysočinu a pro části Plzeňského, Středočeského, Pardubického a Olomouckého kraje od středečních 18:00 do čtvrtečního poledne. „K velmi rychlým vzestupům hladin především menších vodních toků, případně lokálnímu zatopení v obcích a městech ale může docházet i mimo tuto oblast,“ uvedl ČHMÚ.
Hrozí další bouřky
Zhruba v jihovýchodní polovině Česka hrozí bouřky až do čtvrtečních časných ranních hodin, na východě republiky se podle meteorologů objeví silné bouřky až v noci na čtvrtek a během čtvrtečního rána.
„Intenzivní bouřky mohou produkovat i kroupy kolem tří centimetrů jako například buňka v okolí Českých Budějovic. Jakmile se začnou bouřky slévat do linií, vzroste i riziko intenzivních přívalových srážek,“ uvedli meteorologové před třetí hodinou odpoledne.