„Jsme radikální hnutí.“ Okamura má novou stranu – SPD

Nové hnutí Tomia Okamury Svoboda a přímá demokracie (SPD) získalo registraci od ministerstva vnitra a zahájilo nábor členů. Ve sněmovně to dnes oznámil Okamura, podle něhož má nový subjekt už tisíce zájemců o členství. V září chystá programovou konferenci, na níž si zvolí i své předsednictvo. Cílem SPD je mimo jiné vypsání referenda o vystoupení České republiky z Evropské unie. Podle Radima Fialy chtějí také čelit imigrační vlně z Afriky. Jsou prý radikální, protože někdo musí být.

Radim Fiala, bývalý člen hnutí Úsvit tak jako Okamura, řekl, že už SPD začalo budovat regionální základnu a své kluby prý má minimálně v šesti krajích; Úsvitu se v minulosti vytýkala právě přílišná uzavřenost pro nové členy. Když spustili na internetu přihlašovací formulář, jenom během první minuty se jim mělo ozvat šedesát zájemců.

„Jsme radikální hnutí a chceme postavit radikální politické cíle,“ prohlásil Fiala, podle něhož jedním z těchto cílů bude referendum o vystoupení země z EU. Tvrdí, že Evropská unie říká, abychom se vzdali svobody, přijali regulace, zavrhli svoje tradiční hodnoty a přijali imigranty. „To my opravdu nechceme,“ dodal. „Stávající model budování evropského superstátu považujeme za ohrožení zájmů naší země a za ohrožení svobody,“ dodal. SPD chce rovněž prosazovat zpřísnění imigračních zákonů, které zavedou nulovou toleranci vůči imigrantům v ČR. „Jsme radikální, protože někdo musí být radikální. Někdo tomu musí začít čelit a chceme to být my,“ uvedl.

25 minut
Fiala (SPD): Teď je nejhorší období pro národní státy v EU
Zdroj: ČT24

Rovněž chtějí postavit radikální islám mimo zákon nebo posílit cizineckou policii. Nejsou přitom proti všem imigrantům. „Vítáme každého, kdo chce pracovat, studovat, vytvářet hodnoty, kdo přijme naše tradice, naše hodnoty, kdo tady s námi chce žít v našich podmínkách a bude je respektovat,“ vysvětlil. Pomoc ilegálním uprchlíkům vidí v tom, že je vrátíme do jejich země a tam je podpoříme finančně a hospodářsky. 

Vznik Svobody a přímé demokracie je důsledkem několikaměsíční krize uvnitř Úsvitu, jehož vedení převzal Marek Černoch. „Jsem přesvědčen, že budeme mít úspěch. Ani já, ani Tomio Okamura jsme neudělali nic, čím bychom voliče znejistili. Jestli to někdo udělal, tak to byli lidé z hnutí Úsvit a Věci veřejné,“ prohlásil Fiala. Obě křídla se vinila mimo jiné z údajného vyvádění peněz z hnutí. „Odešli jsme bez jediné koruny a zakládáme hnutí SPD s Tomiem Okamurou na zelené louce,“ tvrdí Fiala s tím, že vytvoří transparentní účet a budou mít příspěvky od členů. Dají si pozor, aby bylo financování podle zákona a nedostali se do problémů. Část poslanců za Úsvit, kteří nejsou členové hnutí, už dřív oznámila, že chce založit jiné politické uskupení. Okamura je označoval za pučisty, většina členů poslaneckého klubu se ale postavila proti němu. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Lavina v Rakousku zabila chlapce z Česka

V Rakousku v salcburském Bad Gasteinu v úterý zemřel třináctiletý český chlapec, kterého při lyžování ve volném terénu zachytila lavina. O neštěstí informovala agentura APA s tím, že záchranáři hocha vyprostili a poté se ho marně snažili asi 45 minut oživit. APA původně informovala o tom, že chlapci bylo 12 let, na základě informací salcburské policie následně věk opravila.
16:54Aktualizovánopřed 3 mminutami

ŽivěBabišova vláda žádá poslance o důvěru. Ministři představují priority

Sněmovna se sešla k první letošní řádné schůzi. Na ní se zákonodárci začali zabývat vyslovením důvěry kabinetu Andreje Babiše (ANO), jehož součástí jsou také SPD a Motoristé. Nově jmenovaná vláda musí podle ústavy požádat dolní komoru o důvěru do třiceti dnů. Opozice v úterý neprosadila doplnění programu schůze o projednání návrhu k odvolání Tomia Okamury (SPD) z čela sněmovny.
06:00Aktualizovánopřed 9 mminutami

Silná ledovka zkomplikovala dopravu

Silná ledovka zkomplikovala železniční i silniční dopravu na řadě míst po celém Česku. Ve středních Čechách ráno nejezdila velká část příměstských a regionálních autobusových linek, zrušeny byly i některé dálkové spoje. Pražské letiště fungovalo několik hodin v omezeném provozu. Ledovka se někde udržela až do odpoledních hodin, hlavně na severu a severovýchodě republiky hrozí i ve středu a ve čtvrtek.
06:02Aktualizovánopřed 27 mminutami

Razie, obvinění zaměstnance i změny. Reportéři ČT zmapovali situaci ve VZP

Všeobecná zdravotní pojišťovna rozhoduje o tom, kam potečou stamiliardy, a její šéf Zdeněk Kabátek bývá označován za mocnějšího než ministr zdravotnictví. Kriminalisté ale vyšetřují IT zakázky pojišťovny a obvinili i jejího zaměstnance. VZP figuruje také v kauze Dozimetr a Kabátek musel vysvětlovat kontakty s kontroverzními postavami. Staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO) už před nástupem do funkce avizoval, že pojišťovnu čekají velké změny. Situaci ve VZP mapoval pro Reportéry ČT Ondřej Golis.
15:01Aktualizovánopřed 28 mminutami

Úrazy kvůli ledovce plnily urgentní příjmy

Pacienti s úrazy po pádech na ledu plnili v úterý urgentní příjmy a chirurgické ambulance pražských nemocnic. Urgentní příjem FN Motol a Homolka byl dopoledne kvůli lidem s úrazy na ledu maximálně vytížen. Ve Všeobecné fakultní nemocnici (VFN) i na Bulovce bylo pacientů proti normálu asi o polovinu víc. Nejčastějšími úrazy byly zlomeniny končetin, ale také zranění hlavy či zad. Někteří pacienti s komplikovanými zlomeninami vyžadujícími operaci museli být hospitalizovaní.
12:33Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Inflace loni mírně zrychlila na 2,5 procenta

Za celý rok 2025 činila průměrná míra inflace 2,5 procenta, předloni byla o desetinu procentního bodu nižší. Ceny zboží vzrostly loni o 1,1 procenta, ceny služeb o 4,7 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V prosinci vzrostly spotřebitelské ceny meziročně o 2,1 procenta, stejně jako v listopadu. Důvodem růstu byly zejména ceny bydlení.
11:26Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Vémola musí zaplatit osmdesát tisíc, neprokázal původ jednoho ze svých lvů

Karel Vémola musí zaplatit pokutu osmdesát tisíc korun za neprokázání legálního původu jednoho ze svých lvů – samice lva pustinného. Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) mu ji uložila také za nedodržení lhůty pro oznámení, že se stal majitelem dalších zvířat. České televizi to sdělila mluvčí inspekce Miriam Loužecká. Vémola je od prosince ve vazbě, kde čelí trestnímu stíhání za údajnou organizovanou drogovou činnost.
před 4 hhodinami

Turek zmocněncem je úlitba Motoristům, říká Bartoš. Koten jmenování rozumí

„Zmocněnec nemá žádnou exekutivní sílu. (...) Je to nějaká úlitba Motoristům od premiéra Andreje Babiše (ANO),“ uvedl v Událostech, komentářích místopředseda poslaneckého klubu Pirátů Ivan Bartoš. Reagoval tím na situaci okolo jmenování Filipa Turka (za Motoristy) vládním zmocněncem pro Green Deal a klimatickou změnu. „Jmenování Turka zmocněncem rozumím. Celá ta kauza spíše připomíná vrtěti Turkem. (...) Média zde ovlivňují veřejné mínění jedním směrem,“ sdělil místopředseda sněmovního výboru pro bezpečnost Radek Koten (SPD). Podle předsedy TOP 09 Matěje Ondřeje Havla je Turkova minulost reputační riziko země. „Takový člověk nemůže být členem vlády,“ dodal. Předsedkyně poslaneckého klubu STAN Michaela Šebelová je překvapena, že Babiš nechce podat kompetenční žalobu a za Turka bojovat. Místopředseda sněmovny Patrik Nacher (ANO) tvrdí, že by případné podání kompetenční žaloby a čekání na rozsudek zastínilo ostatní témata vlády.
před 8 hhodinami
Načítání...