Premiér Petr Fiala a ministryně obrany Jana Černochová (oba ODS) jednali se zástupci obranného průmyslu. Po setkání Fiala sdělil, že investice do obrany jsou dobře vynaložené peníze, přispívají dle něj i k inovacím. Předseda vlády v pondělí uvedl, že je potřeba zásadně navýšit výdaje na obranu, a to na minimálně tři procenta HDP během několika dalších let. Černochová v úterý na velitelském shromáždění sdělila, že resort obrany má na příští rok připravené projekty až za 2,3 procenta HDP, dále by pak měl nárůst pokračovat rok od roku.
Investice do obrany jsou dobře vynaložené peníze, řekl Fiala
Český obranný průmysl je podle Fialy vysoce konkurenceschopný, vyváží do celého světa a zaměstnává tisíce lidí. „Je velmi důležitý i pro modernizaci naší armády,“ zdůraznil premiér s tím, že investice do obrany také posilují bezpečnost.
Dodal, že tuzemský obranný průmysl sehrává velmi výraznou roli po celé tři roky, co trvá plnohodnotná rusko-ukrajinská válka. Připomněl i českou muniční iniciativu, v jejímž rámci bylo napadené zemi loni zprostředkováno asi 1,5 milionu kusů velkorážní munice. „Dodávky pokračují,“ prohlásil.
Černochová v této souvislosti připomněla, že díky této iniciativě se Česko zařadilo mezi největší dodavatele munice na Ukrajinu. „Ta nás stále žádá o pomoc a my ji chceme poskytovat,“ podotkla s tím, že nejde jen o oblast vojenství, ale například i o uprchlíky.
„Pokud máme v muniční iniciativě pokračovat, potřebujeme dostatek finančních prostředků od donátorů. Zatím nám pomoc financovat přislíbila Kanada, Nizozemsko, Dánsko, samozřejmě se zapojuje i Česko,“ vyjmenovala Černochová. Příspěvky od partnerů podle ní v této chvíli dosahují stovek milionů eur.
Česko podle ministryně díky pomoci Kyjevu získalo jméno spolehlivého partnera, loni se dle ní vývoz vojenského materiálu z tuzemska na Ukrajinu podle aktuálních odhadů meziročně zvýšil minimálně o třetinu oproti roku 2023, který byl dle Černochové do té doby rekordní.
Fiala: Je potřeba udělat víc
V souvislosti s dalším navyšováním výdajů na obranu premiér avizoval, že vše bude v následujících týdnech projednávat vláda. Za realistický požaduje jejich růst o dvě desetiny procenta HDP ročně. „Evropa musí přehodnotit svou dosavadní bezstarostnost v této otázce, je potřeba udělat víc,“ je přesvědčený Fiala.
Výše výdajů na obranu se podle něj bude odvíjet také od toho, na čem se domluví Severoatlantická aliance (NATO). „Budeme si stanovovat s velkou pravděpodobností nějaký ambiciózní cíl,“ odhadl. Debaty o plnění závazků členských států i možném novém minimu výdajů na obranu by měly být tématem červnového summitu NATO v Haagu.
Černochová se nechala slyšet, že nechce bazírovat na tom, zda by tyto výdaje mohly být v blízké budoucnosti na úrovni 2,2 či 2,3 procenta HDP. Dodala ale, že projektů k realizaci je hodně, nejde přitom prý jen o „železo“, ale také třeba o přípravu letišť.
Přístup bank vůči zbrojařským firmám se podle Černochové v tuzemsku zlepšil. V minulosti si zbrojaři stěžovali na to, že mají u finančních domů problémy s vedením účtů, posíláním peněz nebo získáváním úvěrů. Potíže hlásili i u obchodů na Ukrajinu. „Oproti tomu, když jsme tady před rokem a půl říkali, že ty věci jsou opravdu velice problematické a brzdí to i naši pomoc Ukrajině, tak tohle už dneska neplatí,“ ocenila Černochová. Aktuálního setkání se podle ní zúčastnil také prezident České bankovní asociace Jan Juchelka.
Podle Fialy je potřeba změnit přístup i Evropské investiční banky (EIB). Ta zatím malým a středním firmám poskytuje financování na materiál dvojího užití, tedy pro civilní i vojenské účely. Podpora čistě vojenského materiálu ale chybí, řekl. Společně s lídry dalších devatenácti evropských zemí proto EIB v dopise z ledna tohoto roku vyzval, aby svůj přístup přehodnotila. „To je důležité i proto, že takový krok EIB budou potom následovat komerční banky,“ dodal.