EET je moderní nástroj 21. století, říká Havlíček. Podle Bartoše je třeba digitalizaci posunout dál

61 minut
Otázky Václava Moravce 16. 1. 2022 (1. část)
Zdroj: ČT24

Bývalý ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček (ANO) v Otázkách Václava Moravce zkritizoval plán nové vlády, která chce zrušit EET. Podle něj jde o moderní digitální nástroj, který narovnává podnikatelské prostředí. Šéf Pirátů a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš to však odmítá s tím, že se na daních vybralo více i u profesí, kde EET povinná není. Bartoš také sdělil, že má v plánu i nadále spolupracovat se zmocněncem vlády pro digitalizaci Vladimírem Dzurillou, jeho současné místo ale zanikne.

Index digitální ekonomiky a společnosti uvádí, že Česko je v digitalizaci pod evropským průměrem. Index sleduje, jak se zlepšuje digitální konkurenceschopnost členských států Evropské unie v oblasti lidského kapitálu, širokopásmového připojení, integrace digitálních technologií v podnicích a také digitálních veřejných služeb. 

Před Českou republikou jsou nejenom skandinávské země, ale také Estonsko nebo Lotyšsko. Česko se nyní podle indexu nachází v poslední třetině mezi všemi evropskými zeměmi. 

Pořadí evropských zemí podle Indexu digitální společnosti a ekonomiky
Zdroj: Index digitální ekonomiky a společnosti (DESI)

Havlíček k tomu řekl, že digitalizace se v Česku zavádí postupně. „Nejsme schopni všechno napravit během několika let. Běžného člověka žebříček nezajímá,“ míní. Jako přínosy zmínil například nástroj Moje daně, Portál správy sociálního zabezpečení, elektronické dálniční známky, digitální řidičský průkaz, e-recept či e-neschopenku. „Podívejme se ještě na bankovní identitu, šest a půl milionu lidí to může využívat,“ dodal. 

„Neupírám, že se povedly některé digitalizační projekty. Že měly nějaké krkolomné starty, to je pravda, ale že by se česká digitalizace někam posunula?“ ptal se Bartoš, který má v nové vládě nad digitalizací patronát. Zmínil také, že představa digitalizace na některých resortech je taková, že se vše vyřeší datovou schránkou. „To ale digitalizace není,“ upozornil. 

Bartoš: Dzurilla zůstane

Bývalý premiér Andrej Babiš (ANO) vytvořil funkci vládního zmocněnce pro digitalizaci, kterou obsadil Vladimír Dzurilla. Po změně vlády dal podle expremiéra výpověď s tím, že s novou  formací spolupracovat nechce; sám Dzurilla to popřel.

Faktem ovšem zústává, že jeho pozice v novém řízení státu zanikne. Podle Bartoše nedává smysl, a tak chce na jednání vlády zrušení této funkce projednávat. „Vznikl post vicepremiéra pro digitalizaci, by to byla duplicitní funkce. S Dzurillou jsem se o tom bavil a chci s ním pokračovat,“ oznámil Bartoš. Dzurillu vyzdvihl za to, že se stále aktivně podílí na procesu digitalizace v Česku, dohoda na nové formě spolupráce je podle vicepremiéra vzájemná. 

EET je podle Havlíčka nástroj 21. století

V souvislosti s digitalizací Havlíček hájil i elektronickou evidenci tržeb (EET). Je to podle něj moderní nástroj 21. století. „ Část vlády říká, že tento nástroj, který už je zavedený v celé řadě zemí, se zruší navzdory tomu, že podnikatelé to úplně nevítají,“ uvedl a argumentoval tím, že podle některých živnostníků EET srovnala podnikatelské prostředí. 

Bartoš si to ale nemyslí. S Babišovým argumentem, že se na daních vybralo více, Bartoš nesouhlasí. Podle něj se více vybralo i u profesí, u kterých EET zavedena nebyla. „Efekt na výběr daní je podle mě sporný, respektive ten argument není pravdivý,“ dodal. Připomněl, že Piráti byli pro dobrovolné EET. S tím ale Havlíček nesouhlasí a řekl, že je to stejné, jako kdyby byla dobrovolná elektronická dálniční známka. 

Výkonná ředitelka Česko.Digital a zástupkyně platformy Společně a digitálně Eva Pavlíková v Otázkách řekla, že Česku chybí exekutiva, čili provedení realizačních kroků. „Potřebujete kompetentní úředíky, kteří rozumí, co to digitalizace je. Není to jenom elekronizace, čili převedení papírového formuláře do elektronické podoby, ale že to je zjednodušení služby pro občana tak, aby ji chápal jako něco, co mu přinese hodnotu jako užitek a zároveň to zvýši důvěryhodnost vůči státu,“ uvedla. 

Podle Pavlíkové by měly být digitální služby tvořeny společně s občany, i tam vidí velké rezervy. „Pokud chceme digitalizaci dělat dlouhodobě a udržitelně, tak je potřeba investovat do lidského kapitálu, nejen do technických profesí, ale i do úředníků. Znamená to naučit úředníky, jak služby zjednodušit,“ dodala.   

Podle Havlíčka však nepůjde vše zvládnout bez změny kompetenčního zákona.  „To je náš absolutní rozpor, který v tomto (se současnou vládou) máme. Snažili jsme se vše zjednodušit či centralizovat. Zatím co my jsme počty redukovali, tak dnes máme resorty navíc. To, co jsem dělal já, dnes dělají tři ministři, k tomu budou mít pět až šest politických náměstků, já jsem neměl ani jednoho,“ připomněl. 

„Důvody leží úplně jinde. Odmítám hodnotit kvalitu práce podle toho, kolik toho člověk zastane. Vy musíte umět budovat tým kolem sebe. Pokud jsme tady měli špatně připravené předsednictví (EU), které Českou republiku čeká, je zcela na místě dát na to ještě jednoho člověka, to se nám stokrát vrátí,“ reagoval Bartoš.  

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Špatné parkování je jedním z nejčastějších přestupků

Policie jen v centru Prahy loni evidovala téměř 170 tisíc případů špatného parkování. Řidiči často chybují u vyhrazených stání určených například pro invalidy, sanitky či nabíjení elektromobilů. Za neoprávněné parkování na vyhrazeném stání pro handicapované hrozí na místě pokuta až 3500 korun, ve správním řízení je to až deset tisíc. Za tento přestupek se navíc přičítají dva body. Strážníci můžou pokutovat i špatně zaparkované vozy v garážích nákupních center. Za stání na místě vyhrazeném pro elektromobily je pokuta až 1500 korun.
před 7 hhodinami

Pomoc hledá stále víc obětí násilí. Dle organizací chybí komplexní péče

Stali se obětí kriminality i domácího násilí, přesto se mnohdy těžko dostávají k rychlé a odborné pomoci. Stále více lidí hledá právní i psychologickou podporu na linkách pomoci. Podle organizací ale v Česku pořád chybí strategie komplexní péče o oběti.
před 7 hhodinami

Zájem řídit vlak má stále víc žen

Strojvůdkyň v Česku stále přibývá. Aktuálně tuto profesi zastává 110 žen. Ještě před pěti lety to byla polovina. Celkový počet strojvedoucích ale klesá. Komplikací jsou odchody do důchodu, kterých bude v nejbližších letech výrazně víc. České dráhy už kvůli tomu školí stovky nových zájemců.
před 17 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se integrovali, soudí většina Čechů. Pětina chce jejich odchod

Tři roky od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu si téměř čtvrtina Čechů myslí, že stát by měl dál přijímat uprchlíky a těm dosavadním neměnit podmínky pobytu. Vyplývá to z průzkumu pro Českou televizi. Na druhé straně více než pětina lidí si přeje, aby Ukrajinci Česko opustili. Podle většiny dotázaných se přitom běženci zvládli začlenit do společnosti.
před 18 hhodinami

AI ovlivňuje práci i vzdělávání, shodli se hosté Zkraje

Jak ovlivní umělá inteligence současné pracující i ty, kteří se na své budoucí povolání teprve připravují? K debatě o AI v pořadu Zkraje přijali pozvání Kamil Kopecký z Univerzity Palackého, který se zaměřuje na rizikové formy chování v on-line prostředí i smysluplné využívání IT technologií, ředitel Úřadu práce v Olomouci Vlastimil Přidal, náměstek ředitele Fakultní nemocnice Olomouc pro inovace a digitalizaci Antonín Hlavinka, bývalý vicepremiér pro digitalizaci Ivan Bartoš (Piráti), filozofka Dita Malečková zaměřující se na umělou inteligenci a konzultant a lektor AI kurzů Petr Ludwig.
před 23 hhodinami

Na rekvalifikaci může přispět Úřad práce, je ale třeba přihlásit se včas

Pokud lidé chtějí získat příspěvek na část rekvalifikací nebo na digitální vzdělávací kurzy, je podle Úřadu práce právě nyní nejvyšší čas se přihlásit. Podporu je totiž možné čerpat jen na takové vzdělávací aktivity, které zájemci stihnou absolvovat do konce září. Úřad jedná o možném prodloužení – stejně tak hledá i cesty, jak takovou formu vzdělávání podporovat dlouhodobě. Rekvalifikaci může Úřad práce uhradit i celou. Na vzdělávací kurz v digitálních dovednostech přispěje až 50 tisíc – student ale musí zaplatit minimálně osmnáct procent z celkové ceny.
včera v 11:05

Hazardním hráčům pomáhá „tlačítko paniky“

Podle dat ministerstva financí využilo od loňského července tlačítko paniky (panic button) bezmála padesát tisíc hráčů hazardních her. Jejich provozovatelé musí tuto možnost nabízet od července loňského roku. Hráč si použitím tlačítka na dva dny zablokuje přístup k hazardu. Podle adiktologa Viktora Mravčíka jde o důležité vylepšení v boji se závislostmi na hazardu.
včera v 09:00

S rozpočty na obranu by měla pomoci EU, míní vládní politici

Evropská sedmadvacítka musí být schopná vytvořit si dostatečnou zásobu peněz na bezpečnost i obranu, míní premiér Petr Fiala (ODS). Pomoci má třeba rozvolnění pravidel u stávajících unijních fondů. Vyšší výdaje čekají rovněž členské země NATO. Posílení aliančních sil experti vyčíslili na tři až čtyři procenta HDP na stát ročně. O novém podílu definitivně rozhodne červnový summit v Haagu.
včera v 06:00
Načítání...