Digitalizace stavebního řízení vykazuje podle Senátu zásadní nedostatky

3 minuty
Události: Ministr Bartoš obhajoval digitalizaci stavebního řízení v Senátu
Zdroj: ČT24

Senát se usnesl, že digitalizace stavebního řízení vykazuje zásadní nedostatky a závažné chyby. Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) by podle horní komory mělo zvážit ustavení krizového manažera i pracovní skupiny. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti), který před senátory vystoupil, uvedl, že má soupis nedostatků, s nímž ale chce nejprve seznámit vládu. Senátoři varovali před možnými hospodářskými důsledky, před odchodem pracovníků z úřadů i případnými žalobami. Předseda České komory architektů (ČKA) Jan Kasl rozhodnutí Senátu uvítal. Podle MMR by ale zřízení krizového manažera problém neřešilo.

„Máme jasný plán a harmonogram nasazování jednotlivých funkcí, které zákon ve své podstatě nevyžadoval. Ale je to o efektivitě fungování systému,“ řekl senátorům Bartoš. Například automatické šablony pro jednotlivá rozhodnutí, jichž má být 130, mají být dodány do konce srpna, poznamenal.

„Systém nefunguje měsíc a 21 dní po jeho spuštění,“ řekl navrhovatel projednávání problémů elektronického stavebního řízení Hynek Hanza (ODS). Zdůraznil, že nejde o politiku, ale o budoucnost stavebního řízení. „Další hrozbou jsou hospodářské důsledky, dotační důsledky,“ uvedl senátor. „Jsou to ohromné miliardy, které jsou v ohrožení,“ přidal se Jiří Čunek (KDU-ČSL).

Řada senátorů volala po pozastavení účinnosti nového stavebního zákona a po přechodném období, v němž by se stavby povolovaly podle zákona původního. Podle Raduana Nwelatiho (ODS) je systém absolutně nefunkční a patrně nebude možné jej napravit ani za několik měsíců. „Může se stát, že mnoho pracovníků stavebních úřadů odejde jen kvůli přístupu ministerstva pro místní rozvoj,“ uvedl Jan Sobotka (STAN).

7 minut
Ministr Bartoš k digitalizaci stavebního řízení
Zdroj: ČT24

Senátoři v debatě také zpochybňovali některé konkrétní změny například v povolování bytových domů a souborů staveb a v kolaudaci staveb, na což poukazuje i usnesení horní komory. „Bez změny zákona nejsou některé problémy řešitelné,“ řekla Hana Kordová Marvanová z klubu ODS a TOP 09. Bartoš v případě kolaudace staveb povolených před červencem uznal chybu, ministerstvo podle něho k věci vydalo metodiku.

K odstoupení vyzval Bartoše jediný senátor SOCDEM Petr Vícha. „Já si osobně myslím, že jedinou věcí je spáchat harakiri a odstoupit. A umožnit někomu, kdo přijde nový a pokusí se s tím něco udělat,“ řekl. Vícha podotkl, že má pocit, že Bartoš je jediný, který si myslí, že vše funguje. Bartoše, který je předsedou Pirátů, se naopak zastala Adéla Šípová (Piráti). Chybou podle ní bylo, že se do digitalizace stavebního řízení odvážil jít.

„Pokud by měl teď spáchat harakiri a nějakým způsobem odejít, tak by všechno padlo pod stůl,“ míní Šípová. Poukázala také na to, že nyní to z hlediska mediálního prostoru vypadá tak, jako by dosud vše fungovalo perfektně a stavební řízení byla rychlá a bezproblémová. „Ale tak to prostě není. Jsou řízení, třeba v Praze, která trvají i deset let,“ podotkla.

Ministerstvo má představit časový harmonogram řešení

Senát ve čtrnáctibodovém usnesení také doporučil například prověření toho, zda integrovaný systém stavebního řízení a portálu stavebníka neobsahují kritické chyby. Ministerstvo by mělo podle horní komory popsat aktuální stav, pojmenovat nedostatky a představit konkrétní plán a časový harmonogram jejich řešení.

Mělo by prověřit možnost legislativních kroků, které by vedly k přerušení účinnosti nového stavebního zákona či umožňovaly fungování starého i nového stavebního zákona pro vytvoření prostoru pro doladění systému digitalizace stavebního řízení. Usnesení je podle Sobotky doporučením dalšího postupu. Hanza mluvil o apelu vládě, „aby se začalo něco dít“.

Bartoš v posledních týdnech pravidelně jedná se stavebníky, projektanty a zástupci obcí, kteří současnou podobu digitalizovaného stavebního řízení dlouhodobě kritizují. Těm slíbil, že některé základní nedostatky v systémech budou doplněny do konce srpna. Zároveň MMR zveřejnilo harmonogram, kdy a jaké další úpravy plánuje do konce letošního roku v systémech udělat.

Podle Kasla je ale otázka, jestli kroky plánované ministerstvem budou dostatečné. Ustanovení krizového manažera a pracovní skupiny by podle něj pomohlo MMR podívat se na současnou problematiku nezávislým vnějším pohledem.

MMR: Krizový manažer nezajistí, že bude systém odpovídat všem očekáváním

Podle mluvčího MMR Petra Waleczka ale ustanovení a obsazení pozice krizového manažera samo o sobě nezajistí, že bude systém v řádu dnů nebo týdnů odpovídat všem očekáváním uživatelů.

„Tým na MMR se rok a půl intenzivně věnoval práci na novele stavebního zákona, další rok otázce digitalizace. Má tak do této komplexní problematiky vhled, který by případně nově příchozí krizový manažer nemohl za pár týdnů či měsíc získat nehledě na jeho pracovní nasazení a kvality,“ řekl v podvečer Waleczko.

Podobně se pro ČT vyjádřil i Bartoš. „Já se stavebním řízením zabývám zhruba dva a půl roku. Mám poměrně vhled i do technického řešení, jsem zvyklý na daných věcech pracovat. Nevím, zda nový člověk, byť by byl na úřadě, by v takto krátkém časovém horizontu pronikl do problematiky do hloubky. Máme tam odborníky. (...) Na dané úrovni managementu máme poměrně hodně schopných lidí. Není to tak, že ministerstvo v pondělí něco zadá a týden čeká, co se děje. Mítinky těch týmů realizátorů s dodavateli jsou prakticky na denní bázi,“ uvedl Bartoš.

Koaliční jednání

TOP 09 v úterý vyzvala ke koaličnímu jednání na téma komplikací spojených se zaváděním nového systému. První místopředseda strany Vlastimil Válek novinářům řekl, že chápe, že zavádění rozsáhlého nového softwaru přináší komplikace, TOP 09 ale podle něj chce vidět jasný harmonogram dalších kroků při odstraňování problémů. „My pouze chceme mít jistotu, že všechno bude fungovat, že postupně do konce září budou odstraněny zásadní problémy, že to nezkomplikuje stavební řízení,“ řekl. Dosud se hovořilo o odstranění problémů, které systém stavebního řízení má, do konce prázdnin.

„Pan ministr musí vzít bič a práskat nad tím týmem bičem, aby to skutečně fungovalo, je to jednoduché, tohle je ve finále odpovědnost celé vlády,“ uvedl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).

Bartoš už v úterý uvedl, že úpravy jsou na dobré cestě. Ministerstvo pro místní rozvoj podle něj pracuje na takzvaném „kukátku“. Mělo by umožnit dívat se na spis i jinak než na počítači úředníka. Podle ministra nejde o ideální stav, jelikož úředník pracuje s řadou jiných dokumentů, které obsahují citlivé informace o jiných osobách. Dodat je potřeba také ztotožňování lidí s jiným než českým občanstvím, kteří v tuzemsku chtějí stavět. Bez potvrzení je totiž systém nepustí dál a neumožní jim podanou žádost dokončit.

„Procento žádostí z portálu stavebníka, na kterých začaly úřady pracovat, se oproti minulému týdnu zvýšilo z 69 na téměř osmdesát procent. Počet všech úspěšně podaných žádostí přes portál se přehoupl přes deset tisíc. V minulém týdnu jsme byli na denním průměru přes 450 podání. Zrychluje také tempo vyřizování – dokončených řízení včetně kolaudací je něco málo přes devět set,“ napsal v úterý na síti X Bartoš.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Historii, výcvik i nasazení policejních psů přiblížila Zóna ČT24

Psi slouží v Česku u všech krajských policejních ředitelství, u cizinecké policie i v ochranné službě. Příslušníky bezpečnostních sborů doprovázejí v tuzemsku už více než 110 let. Až dvě třetiny služebních psů přicházejí na svět v Prackovicích nad Labem, kde je jediná česká chovatelská policejní stanice. Výcviková střediska tu jsou tři. Pořad Zóna ČT24 přiblížil cestu čtyřnohých policejních pomocníků napříč republikou.
před 2 hhodinami

Zálohování PET lahví se zřejmě v tomto volebním období nezavede

Kabinet už do voleb pravděpodobně nestihne prosadit zálohování PET lahví, přestože ho stále vydává za důležité. České televizi to řekli předsedové dvou nejsilnějších koaličních klubů a připouští to i ministr životního prostředí Petr Hladík (KDU-ČSL). Vládnímu táboru v poslední době chyběly hlasy k projednání priorit. Jejich seznam tak řídne.
před 2 hhodinami

Za posledními chvilkami štěstí. Zájem o Sanitku splněných snů roste

Cítit radost, vděčnost a lásku v posledních chvílích lidem s nevyléčitelným smrtelným onemocněním už dva roky pomáhá Sanitka splněných snů. Dosud naplnila přání stovce pacientů a zájem dál roste. Jednatřicetiletému Ondřeji Míčkovi s nádorem na mozku například umožnila společně se synem navštívit vytoužené muzeum.
před 3 hhodinami

Vláda by mohla zvýšit plat policistům, hasičům i vojákům

Vláda by mohla ještě před volbami výrazně přidat policistům, hasičům a vojákům. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) navrhuje s platností od 1. července zvýšit platy policistů a hasičů v průměru o čtyři tisíce korun. Všichni policisté a hasiči by dostali 3200 korun v příplatcích a osm set korun by se týkalo odměn. Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) hodlá ke stejnému datu zvýšit výdělky vojáků.
před 4 hhodinami

Těžba kontaminované zeminy u Hustopečí není podle inspekce možná

Těžba kontaminované zeminy v místě únorové havárie cisternového vlaku s toxickým benzenem u Hustopečí nad Bečvou na Přerovsku není podle nových analýz v současné době účelná a možná. Benzen se ze zeminy odpařuje příliš rychle a může ohrozit zdraví i životy zasahujících zaměstnanců, uvedl ředitel České inspekce životního prostředí (ČIŽP) Petr Bejček.
před 10 hhodinami

Herní kavárny mají plno a přidávají stoly. Zájem o deskovky roste

Zájem o deskové hry v posledních letech výrazně roste a po celé České republice se zakládá také čím dál více herních kaváren. Lidé objevili jejich kouzlo během pandemie a trend pokračuje dodnes. České televizi potvrdily rostoucí poptávku oslovené herní kavárny. Některé už proto musely rozšířit své prostory. Kromě běžného hraní nabízejí pravidelným návštěvníkům také turnaje a tematické akce.
před 11 hhodinami

Reforma dávek počítá se zmrazením životního minima uprchlíků z Ukrajiny

Uprchlíkům z Ukrajiny by se nejspíš do budoucna už neměla zvyšovat podpora na živobytí v humanitární dávce, jejich životní minimum by se totiž mělo zmrazit. Počítá s tím doprovodný zákon k reformě sociálních dávek. Normu v brzké době projedná Senát. V Česku má dočasnou ochranu zhruba čtyři sta tisíc lidí z Ukrajiny. Podle údajů resortu práce dostaly letos v lednu uprchlické domácnosti 52 600 humanitárních dávek za 784,4 milionu korun.
před 14 hhodinami

Lidé hazardují přecházením kolejí

S přecházením přes koleje na zakázaných úsecích se setkávají strojvůdci dennodenně. Jen za poslední týdny zachytily kamery v obcích nebo ve vlacích desítky případů. Za takový hazard hrozí pokuta až deset tisíc korun. Správa železnic přitom ročně do zabezpečení kolejiště investuje miliardy.
před 16 hhodinami
Načítání...