Půlhodina místo dvou minut. Nové stavební řízení stále čelí kritice

6 minut
Události: Senát o digitalizaci stavebního řízení
Zdroj: ČT24

Systémy digitalizace stavebního řízení stále vykazují nedostatky, které brání odesílání a přijímání žádostí nebo jejich odbavování výrazně prodlužují. Kromě pracovníků stavebních úřadů se o současné podobě systémů negativně vyjádřili také někteří senátoři. Konkrétní komplikace zákonodárcům předvedli pracovníci na jednání senátního výboru. „Zadat do systému fyzické podání trvá půl hodiny, v minulém systému to bylo za dvě minuty,“ stěžuje si jeden z úředníků.

Podle vedoucí odboru územního plánování a stavebního řádu v Teplicích Lenky Mirgové byly v prvních týdnech fungování nových systémů problémy například s manuálem zaslaným ministerstvem pro místní rozvoj (MMR). Do poloviny července nemohla být podaná žádost, protože nebyly přidány dostatečné informace pro dotčené orgány. Některé žádosti zadané začátkem července dodnes v systému nejsou.

Práci zásadně komplikuje opakované vyplňování informací do dokumentů. Chyby vykazuje také funkce ověřování osob. Ty sice lze již načítat přímo ze systému, mají ale například smyšlené dny a roky narození. Z katastru nemovitostí lze automaticky načíst pouze číslo parcely, zbytek údajů se musí vyplnit ručně.

Půlhodina místo dvou minut

Obdobné nedostatky registruje také Jan Forejt, zastupující vedoucí odboru stavebního úřadu v Mariánských Lázních. Telefonická podpora ministerstva není podle něj schopná efektivně řešit dotazy úředníků. Z dvanácti e-mailů mu po třech týdnech odpověděli na dva.

„Děláme zbytečně více kroků, než jsme dělali doteď. Když nám přijde fyzické podání v papírové podobě na sekretariát, tak zadat ho do systému trvá v průměru půl hodiny. V minulém systému to bylo za dvě minuty,“ uvedl Forejt na jednání výboru.

Poslední aktualizace systému proběhla tento týden. „Kolegové potvrdili, že se situace proměnila. Nemáme zatím ověřeno vše, ale některé úkony, se kterými jsme pracovali, jsou funkční. Například se už vyřešil problém, kdy nebylo možné do systému přihlásit všechny úřední osoby, nyní už se to podařilo. Ovšem stále zůstávají záležitosti, které nefungují, například je komplikované omylem zaslanou žádost předat správnému orgánu,“ popisuje mluvčí krajského stavebního úřadu v Moravskoslezském kraji Nikola Birklenová.

„Systém se zlepšuje, zrychluje, MMR reaguje na připomínky stavebních úřadů,“ chválila Helena Frintová z oddělení mediální komunikace Krajského úřadu Plzeňského kraje.

„Dochází ke zlepšení,“ míní vedoucí stavebního odboru v Chebu Jaroslav Šinka. „Věci, které nám dříve dělaly problémy, se začínají zlepšovat. Systém není uživatelsky příjemný, ale zatím nás to v řízení nebrzdí.“

Systém nemá kritické chyby, tvrdí MMR

Jinde mají horší zkušenosti. „Do systému jsem se přihlásil, ale to bylo vše. Pokoušel se o to i kolega, ale hodinu se mu nic nenačetlo. Po aktualizaci jsme to zatím ani znovu nezkoušeli,“ přiznal referent odboru výstavby Kraje Vysočina, který si přál zůstat v anonymitě.

Složitou situaci s digitalizací měl i Středočeský kraj. „Náš úřad se na rozdíl od jiných stavebních úřadů potýkal až do 13. 8. s neexistencí svého krajského stavebního úřadu v informačním systému. Teprve nyní je tak schopen přijímat žádosti o povolení a kolaudace staveb a seznamovat se s aktuální verzi systému v praxi,“ sdělil tiskový mluvčí krajského úřadu David Šíma.

Přesto uznává, že v systému postupně dochází ke zlepšení. „Zaznamenali jsme lepší provázanost se státními registry, referenti stavebních úřadů mají v systému již téměř stejná oprávnění k provádění práce jako v systémech předchozích. Dochází také k menším duplicitám při zpracování žádostí. V obecné rovině je bohužel systém stále výrazně časově náročnější ke zpracování žádosti nežli staré systémy.“

Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) po prezentaci v horní komoře zkritizoval nedostatky systému, které mohou nejen komplikovat a prodlužovat práci úředníků, ale i ji zastavit. MMR ho ale ujistilo, že systém nevykazuje kritické chyby a lze ho dále upravovat. Ministerstvo Vystrčilovi ale nezodpovědělo otázku, proč nebyl systém upraven před spuštěním do podoby, která by chyby neobsahovala, případně proč systém neobsahoval funkcionality, které ve starém systému byly.

„Ministerstvo pro místní rozvoj aktuálně pracuje na odstranění problémů souvisejících s digitalizací stavebního řízení,“ pronesla mluvčí vlády Lucie Ješátková. Podle ní je premiér Petr Fiala (ODS) seznámen s veškerými změnami a problémy. Očekává, že o fungování systému a opravě chyb bude vicepremiér Bartoš informovat všechny členy vlády na nejbližším zasedání.

Doba hájení je zbytečná, říká senátor

Tato odpověď ale senátorům nestačí. Středeční jednání po více než třech hodinách přerušili. Společně chtějí připravit usnesení, kterým by apelovali na vládu.

„Z mého pohledu se v září může stát, že stavební úřady přestanou fungovat, takže já si myslím, že doba hájení je zbytečná, protože jsme překročili určitou mez, která znamená, že už to nelze zvrátit,“ poznamenal předseda senátního klubu Jan Sobotka (za STAN).

„Když něco nefunguje na nějakém ministerstvu, tak je to odpovědnost ministra. To se nedá z nikoho sejmout,“ přidává předseda Senátu Vystrčil. O politické odpovědnosti mluví i koaliční poslanci.Jestliže se chyby nepodaří opravit do konce srpna, tak jak to padlo v slibu, je to pak na koaliční jednání,“ myslí si místopředseda Sněmovny Jan Bartošek (KDU-ČSL).

V úterý MMR aktualizovalo systémy digitalizovaného stavebního řízení, nově je tak možné například načítat informace o vlastnících z katastru nemovitostí a při zadávání umístění stavby nápověda nabídne předvyplnění okresů.

„Poslední aktualizace informačního systému odpovídají na ty nejvážnější požadavky. Jde hlavně o automatizaci práce, aby zaměstnancům stavebních úřadů vedení řízení zjednodušoval a urychlil. Je pravdou, že v prvním měsíci od spuštění to bylo spíš naopak,“ připustil ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Ten i přes kritiku ze strany opozice i koaličních partnerů opakovaně uvedl, že neuvažuje nad rezignací.

Městské úřady a stavebníci i projektanti si na systémy digitalizace stěžují od jejich spuštění a považují je za nefunkční. Někteří žádají hlavní opravy do konce srpna. Podle některých odhadů mohou problémy přinést až miliardové ztráty.

Nefunkční digitalizace vzbuzuje v pracovnících na stavebních úřadech obavy, že nebudou moci dodržovat stanovené lhůty. Někteří z nich kvůli tomu zvažují odchod, jiní by v nejzazším možném případě přemýšleli nad stávkou. Po pondělním jednání s ministrem Bartošem o tom informovala místopředsedkyně Odborového svazu státních orgánů a organizací Alena Gaňová. Úředníci ani odborový svaz ale podle ní zatím žádnou stávku neplánují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Loni se stalo nejméně smrtelných pracovních úrazů za více než dvacet let

Skoro každý pátý den se v Česku stane smrtelný pracovní úraz. Podle nejnovějších dat jich Státní úřad inspekce práce (SÚIP) a Český báňský úřad (ČBÚ) loni zaznamenal sedmdesát. To je nejméně za sledované období od roku 2002, kdy zemřelo v práci 206 lidí. K příčinám patří hlavně podcenění rizika a používání nebezpečných pracovních postupů. Často jde o pády z výšky nebo dopravní nehody, například v areálu firmy.
před 54 mminutami

Černochová a Hřib se střetli s Havlíčkem kvůli muniční iniciativě

Česká muniční iniciativa dodala do konce letošního dubna na Ukrajinu dalších 400 tisíc kusů velkorážové munice. V Otázkách Václava Moravce to řekla ministryně obrany Jana Černochová (ODS), která odmítla návrh místopředsedy hnutí ANO Karla Havlíčka, aby se iniciativa přesunula pod NATO. Podle předsedy Pirátů Zdeňka Hřiba je nutné v iniciativě pokračovat.
14:39Aktualizovánopřed 58 mminutami

Nejistota a obavy. Americké škrty komplikují humanitární pomoc

Humanitární organizace řeší americké úspory ve financování mezinárodní pomoci. Část z nich musí například propouštět zaměstnance nebo omezovat pomoc v rozvojových zemích. Podle ředitele organizace Člověk v tísni Šimona Pánka škrty americké administrativy přináší několikaměsíční nejistotu. Redaktorka ČT Lea Surovcová potvrzuje, že humanitární organizace v této souvislosti často zažívají obavy. Páteční 90' ČT24 moderoval Jakub Musil.
před 1 hhodinou

Ztráta letos klesne pod miliardu, tvrdí ředitel České pošty

Ztráta České pošty letos klesne pod jednu miliardu korun, řekl v Otázkách Václava Moravce její generální ředitel Miroslav Štěpán. Poštovní služby podle něj skončí na černé nule, ztráta půjde za Balíkovnou. Loni Česká pošta tratila téměř 1,25 miliardy. Štěpán v pořadu komentoval mimo jiné očekávaný termín prodeje budovy hlavní pošty v Jindřišské ulici v Praze nebo podle něj chybějící definici postavení podniku v digitalizovaném Česku.
před 2 hhodinami

Obyvatelé Karolinky v referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren

Obyvatelé Karolinky na Vsetínsku v sobotním referendu podpořili koupi areálu bývalých skláren do majetku města. Výsledky jsou v této části místního referenda platné a závazné. Hlasující naopak těsně nepodpořili odkoupení ubytovny, o kterém taktéž hlasovali. I v tomto případě je rozhodnutí platné, avšak nezávazné, vyplývá z informací na úřední desce. Město s asi 2500 obyvateli má dlouholetou sklářskou tradici, v roce 2020 se tam však sklárny uzavřely.
před 7 hhodinami

Svatby, kavárna i muzeum. Poštovní dvůr po letech opět ožije

Roky nevyužívaný Poštovní dvůr v Karlových Varech bude znovu přístupný veřejnosti. Historická památka, kde poprvé v Evropě zazněla Dvořákova symfonie Z Nového světa, se dočkala rekonstrukce. V květnu se tam uskuteční první akce v zahradních budovách, na podzim se otevře i hlavní budova. Noví majitelé chtějí prostory nabídnout pro svatby nebo koncerty, vzniknout mají ale i dvě muzea. Celkové opravy vyjdou na desítky milionů korun.
před 8 hhodinami

Za kostní dřeň nejdřív poděkovala dopisem, teď se s dárcem mohla i setkat

Na vhodného dárce kostní dřeně čeká v Česku víc než stovka lidí. Do registrů každý rok přibude skoro třináct tisíc dárců. A už teď je jisté, že letošek toto číslo vysoko překoná. Celkem 76 dobrovolníků, jejichž buňky minulý rok zachraňovaly životy v tuzemsku i ve světě, ocenili pracovníci registru. Na slavnostním večeru v pražském Obecním domě se tradičně jeden z vyléčených pacientů se svým dárcem i osobně setkal.
před 9 hhodinami

Nová tramvaj vyrazila do pražských ulic na zkušební provoz

V pražských ulicích se objevila nová tramvaj. Zatím musí ve zkušebním provozu najezdit dvacet tisíc kilometrů bez cestujících a dalších dvacet tisíc s nimi. Vozy mají být tiché i klimatizované. Testování nového modelu z plzeňské Škody rozhodne o tom, kolik si jich pražský dopravní podnik nakonec objedná. Za dodávku až dvou set strojů může zaplatit skoro 17 miliard korun.
před 10 hhodinami
Načítání...