Ještě chvíli to trochu bolet bude, říká Bartoš ke stavebnímu řízení

34 minut
UK: Ivan Bartoš a Robert Stržínek o digitalizaci stavebního řízení
Zdroj: ČT24

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) přiznává, že nový digitální systém stavebního řízení má nedostatky, odmítá ale, že by nebyl jako celek funkční. V pátečním pořadu Události, komentáře zopakoval, že kvůli kauze nehodlá odstupovat z čela resortu. Předseda sněmovního podvýboru pro e-Government a starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) ministrovi vyčetl vše od podoby školení práce se systémem po to, že se zaváděl v době prázdnin, což označil za „blbost“.

Problémy s novým systémem stavebního řízení se táhnou od jeho zavedení 1. července. Úředníci mají potíže se do něj přihlásit, kritizují jeho údajnou neintuitivnost a nedostatečná školení, jak s ním pracovat. Bartoš problémy již dříve připustil a zavázal se je napravit. Od pátku jsou na stránkách ministerstva pro místní rozvoj třeba slibované intuitivnější manuály, řekl ministr.

„Systém je průchozí, není to tak, že fatálně selhává,“ hájil se v Událostech, komentářích Bartoš, podle něj systémem zatím prošlo na 4300 žádostí a polovina z nich se už řeší. „Je tam doba 60 dní na zpracování žádostí. My vidíme, že zhruba padesát procent žádostí je v nějaké fázi rozpracovanosti, přes dvě stě jich už je uzavřeno,“ podotkl s tím, že to dokazuje funkčnost systému.

Přiznal ale opět, že nedostatky rozhodně trpí. Ministerstvo má plán, jak je postupně napravit, dodal Bartoš. Celé situaci se systémem prý neprospělo, že řada lidí podávala urychleně žádosti v červnu, těsně před zavedením systému, zřejmě právě v obavě z jeho spuštění.

Systém nekontroluje údaje, tvrdí Stržínek

„Systém v žádném případě nefunguje tak, jak by fungovat měl,“ prohlásil Stržínek. Zmínil jisté „kiksy“, o kterých se doslechl, například když předseda České komory architektů Jan Kasl údajně zkoušel zadat do projektu na Portálu stavebníka coby žadatele jednodenní novorozeně a systém žádost poslal dál. „Systém v tuto chvíli vůbec nekontroluje, co se tam zadává,“ postěžoval si Stržínek.

Řada chyb podle jeho názoru vychází z toho, že projekt nebyl dostatečně dobře otestovaný. „Ten program měl projít nějakou fází, kdy vybrané stavební úřady ve verzi jakýchsi pokusných králíků měly zjišťovat, co v tom systému funguje nebo naopak nefunguje dobře, potom po doladění měl být ten systém vypuštěn do republiky,“ řekl Stržínek. Podle něj nyní hrají roli pokusných králíků všechny úřady v zemi.

Bartoš v reakci prohlásil, že za nedostatečné testování můžou právní předpisy. „V Česku nemůžete napsat zákon, který vám umožní něco pilovat jenom pro někoho,“ řekl. Podle něj z toho plyne poučení do budoucna o tom, jak psát zákony, spíše než o tom, jak provádět digitalizaci. Postupný náběh je tak třeba zahrnut už v zákonu o eDokladech, na kterém ministerstvo pro místní rozvoj také pracovalo, stavební zákon to ale neumožňoval.

„Byl bych rád, kdybychom měli na některé věci, třeba školení, více času, ale neměli jsme ho nazbyt,“ doplnil ministr. Nový stavební zákon se schválil v květnu 2023, od té doby dokázal Bartošův resort vytvořit novou architekturu, vysoutěžení jednotlivých komponentů a přistoupení k realizaci projektu, prohlásil.

Další kritika

Stržínek zmínil v pořadu také další problémy, se kterými se úřady setkaly, například „tristní“ školení. „Jejich úroveň byla naprosto nedostatečná. Naši lidé se tam vůbec nedozvěděli ty informace, které potřebovali. Školitelé jenom krčili rameny,“ popsal. Předchozí systém podle něho přitom fungoval bez chyby.

„Co se týče nasazení ostrého provozu digitalizace na prázdninové měsíce: to je s prominutím taková blbost. V době, kdy jsou dovolené, kdy je lidí na úřadech polovina a vy je zahltíte tím nejsložitějším, co tu za poslední dlouhá léta bylo, to je fatální selhání řízení projektu,“ doplnil dále poslanec. Bartošovi vyčetl také to, že v nedávné době odjel na čtyři dny na dovolenou, místo aby dohlížel na ministerstvu na fungování systému stavebního řízení.

Dále si Stržínek pokládal otázky například na to, kde jsou uložená data lidí v systémech a jak je dodržováno GDPR. „Tady je tolik otázek, na které my neznáme odpovědi,“ řekl.

Bartoš naopak připomněl, že předchozí systém stavebního řízení byl všeobecně kritizován pro svou pomalost a zastaralost, což byl také hlavní důvod, proč se k digitalizaci přikročilo. Ministr také hájil svou dovolenou. „Myslím si, že tak šest až sedm hodin denně jsem normálně řešil věci jako ministr, řídil jak věci týkající se digitalizace stavebního řízení, tak další agendu,“ uvedl.

Podle Bartoše nedává smysl, aby kvůli nepovedenému systému stavebního řízení rezignoval na svou funkci, zvlášť když je v provozu teprve měsíc. Volání po svém konci nevnímá ani ve vládní koalici. „Já to jako průšvih nevnímám. Myslím, že řadu věcí jsme mohli udělat lépe,“ shrnul s tím, že náprava bude ještě nějakou dobu trvat a proces bude „ještě chvíli trochu bolet“.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Hygienici našli všechny kontakty muže s podezřením na ebolu

Pacient přijatý v pátek do pražské Fakultní nemocnice Bulovka s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu je ve stabilizovaném stavu. Je to Američan, který se pohyboval v oblasti Konga. Hejtman Jihočeského kraje Martin Kuba (ODS) oznámil, že hygienici vypátrali všechny kontakty pacienta a umístili je do karantény. Výsledky testů, které určí typ nákazy, budou zřejmě v sobotu odpoledne, vzorky nemocnice poslala do berlínského Institutu Roberta Kocha.
08:56Aktualizovánopřed 3 mminutami

Rakušan na celostátním sněmu obhájil post předsedy hnutí STAN

Starostové a nezávislí (STAN) si v sobotu vybírají nové vedení. Na celostátním sněmu v Praze obhájil bez protikandidáta funkci předsedy hnutí vicepremiér Vít Rakušan. Prvním místopředsedou byl opět zvolen ministr průmyslu a obchodu Lukáš Vlček, který byl stejně jako Rakušan jediným kandidátem. Na řadové místopředsedy STAN kandiduje pět osob. Vedle obhajujících přibyl náměstek ministra spravedlnosti Karel Dvořák.
09:46Aktualizovánopřed 20 mminutami

„Tichý zabiják.“ Vysoký tlak nebolí, může ale způsobit vážné problémy

Čím dál více Čechů trápí vysoký krevní tlak. Pokud se hypertenze neléčí, způsobuje vážné poškození srdce. Někdy se o vysokém krevním tlaku také mluví jako o tichém zabijákovi, protože mimo jiné zvyšuje riziko mozkové mrtvice, selhání ledvin nebo způsobuje i poruchy zraku. Podle Světové zdravotnické organizace má vysoký krevní tlak celkem 1,28 miliardy dospělých ve věku 30 až 79 let, přičemž celých 46 procent o své nemoci ani neví.
před 4 hhodinami

Chladné počasí zastavilo rojení kůrovce

Chladné počasí na začátku května zastavilo rojení kůrovce. Protože létá při teplotách nad dvacet stupňů Celsia, stihne letos vytvořit jen dvě generace. Podle odborníků tak nehrozí kalamitní rok, kdy má kůrovec tři generace. Jak jeho nápor ale lesy zvládnou, bude v průběhu roku záležet i na množství vláhy. I kvůli kůrovci lesníci dbají na různé stáří stromů v lesích.
před 5 hhodinami

Nová kampaň má odlehčit rodinám, které pečují o nemocné blízké

Tři sta tisíc lidí v Česku podřizuje svůj život členu rodiny, který by se kvůli nemoci o sebe sám nepostaral. Jde o domácí pečující, kteří se o blízké většinou starají bez nároku na odměnu i odborné průpravy. Podle lékaře Ferdinanda Poláka se objevily případy, kdy se pacienti museli vrátit do nemocnice, protože se o ně daný člověk již nemohl starat. „Byl nevyspalý, unavený, sám téměř zkolaboval. Pokud nic neuděláme se systémem, tak se to bude opakovat,“ varoval. I proto lékaři pomáhají rodinám zvládnout péči doma. Mnohé ale o pomoci neví. Odlehčit jim chce nová kampaň organizace Dech života s názvem Nestíhám žít, pečuji 24/7.
před 6 hhodinami

Pražská Bulovka přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu

Pražská nemocnice Bulovka v pátek večer přijala pacienta s podezřením na vysoce nebezpečnou nákazu, výsledky testů budou v sobotu, uvedla pro server Novinky.cz mluvčí nemocnice Eva Stolejda Libigerová. Podle serveru byl na Bulovku pacient převezen z Tábora, podezření se má týkat krvácivé horečky – mohlo by jít o ebolu nebo marburg.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Kvůli jednoduchému pinu vybral muž z kradené karty na 120 tisíc

Pražští policisté hledají muže, který začátkem týdne vybral ukradenou kartou z bankomatu skoro 120 tisíc korun. K penězům se podle nich dostal použitím toho vůbec nejjednoduššího PIN kódu. I proto připomínají, aby si lidé volili důmyslnější kombinace. Oficiální statistiky neexistují, nicméně podle databáze uniklých karetních hesel nejčastěji majitelé používají číslice jdoucí po sobě. Mluvčí České bankovní asociace Radek Šalša rovněž nabádá, aby lidé volili složitější čísla než například 1234. „A už vůbec by si neměli PIN poznamenávat na kartu, protože když vám ji někdo ukradne, tak vám hned ukradne i peníze,“ dodal. Totožnost zloděje policisté zjišťují, zatím ví, že mluvil česky. Doufají, že ho na záběrech někdo pozná.
před 15 hhodinami

Evropa se probudila a ví, co musí udělat, řekla na summitu EPC von der Leyenová

V Tiraně se v pátek konal summit Evropského politického společenství (EPC). Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová na něm prohlásila, že se Evropa probudila a ví, co pro svou budoucnost musí udělat. Akce se účastnil i český premiér Petr Fiala (ODS), který s evropskými lídry diskutoval o bezpečnosti, boji proti nelegální migraci či energetice. S von der Leyenovou a francouzským prezidentem Emmanuelem Macronem hovořil i o dostavbě Dukovan.
včeraAktualizovánopřed 15 hhodinami
Načítání...