Digitalizace je jediná cesta, vybraná firma je ale stavebním zákonem nepolíbená, míní Kasl

71 minut
90′ ČT24: Potíže s novým stavebním řízením přetrvávají
Zdroj: ČT24

Do dvou týdnů by měl systém stavebního řízení fungovat, uvedla v pořadu 90' ČT24 vrchní ředitelka sekce výstavby na ministerstvu pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová s tím, že pro to resort dělá maximum. Jde podle ní zejména o zefektivnění systému, aby úřady nehlásily zdržování při práci. Chybovost podle ní už resort vyřešil během pátku. Předseda České komory architektů Jan Kasl zmínil, že digitalizace je krok správným směrem, ale ministerstvo podle něj nevybralo nejlepší firmu, která systém zhotovuje.

„Sbíhají se nám změny v novém stavebním zákoně. Všichni úředníci si zvykají na nové procesy a postupy a doposud každý úředník a úřad pracoval ve svém malém systému,“ vysvětlila Gergelová Štejgrová s tím, že jde o velkou změnu, při které se do centrálního systému připojují „čtyři tisíce úředníků na stavebních úřadech a ještě více úředníků na dotčených orgánech.“

Podotkla, že ministerstvo při přípravě dělalo, co mohlo, a zmínila také, že stát doposud neměl data. „Každý pracoval ve svém lokálním systému. Nebylo překrytí toho, na jakém úřadě byl jaký nápor práce, nevěděli jsme, kdo co vyřizuje,“ uvedla.

Sdělila také, že ministerstvo plánuje uspořádat kulatý stůl s architekty, kteří upozorňují na problémy v systému. „S panem předsedou (České komory architektů Janem Kaslem, pozn. red.) jsme se domluvili tak, abychom si příští týden sedli i se zhotovitelem a skutečně se o některých funkcionalitách pobavili. V tuto chvíli už některé věci nasazujeme a stejně tak platí, že pomůže další školení a diskuze k systémům, domluvili jsme se na srpen,“ dodala.

Kasl reagoval, že setkání s ředitelkou kvituje. „Ve čtvrtek jsme se setkali a předali jsme jí seznam toho zásadního,“ uvedl a dodal, že systém je zhotoven nešťastně i softwarově. S ministrem pro místní rozvoj Ivanem Bartošem (Piráti) si prý volal už dvakrát. „Myslím, že mu je nyní trochu úzko,“ hodnotil. Kasl zároveň zdůraznil, že jde o skvělou myšlenku. „Princip digitalizace je jediná možná cesta. Pro projektanty, nejen architekty, ale inženýry je to ta nejlepší cesta, šetříme papíry, šetříme čas, neobíháme úřady,“ míní.

Dodal také, že současné vedení ministerstva nezrušilo správně výběrová řízení, která zůstala po předchozí ministryni Kláře Dostálové (ANO) a také nevybralo nejlepší firmu. „Je stavebním zákonem nepolíbená. (...) Hlavně vedle nich musí sedět tým analytiků a expertů na stavební a běžné procesní právo.“ Podotkl, že nejhorší je podle něj nepropojenost systému, kdy nelze připojit některé pozemky.

Frustrace na úřadech

Podle výkonné ředitelky Svazu měst a obcí Radky Vladykové vládne na úřadech totální frustrace. „Všichni se snažili, všichni na to upozorňovali, navštěvovali školení. Na otázky, které mají, hotliny a ministerstvo nemají odpovědi a občané si jdou vylít svou zlost na úřady nebo na radnici, málokdo stojí před ministerstvem pro místní rozvoj,“ uvedla s tím, že úředníci jsou podle ní nyní bojovníci v první linii, kteří „to schytávají“ jak od občanů, tak investorů a dotčených orgánů. „Oni se nezeptali, jak to probíhá. Zdigitalizovali něco, co je v paragrafech, (...) ale neznali proces,“ podotkla.

Odbornice na stavební právo Kateřina Kolářová Justová v souvislosti s novým stavebním zákonem zmínila, že myšlenka to byla dobrá. „Digitalizaci stavebního řízení můžeme přirovnat k transparentnosti insolvenčního řízení a fungování insolvenčního rejstříku, kdy se objevují dokumenty ve velmi krátkém časovém úseku a může do nich nahlížet široká veřejnost s odchylkou v tom, že v případě stavebního řízení do ní budou moci nahlížet pouze účastníci řízení,“ uvedla s tím, že dosavadní stav byl „velmi nepružný.“

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Majitelé studní by si měli nechat po zimě zkontrolovat vodu

Kvalita vody v dálkových rozvodech je sledovaná nepřetržitě. Lidé, kteří mají studny, si ji ale musí kontrolovat sami. Rozbor by si měli nechat udělat aspoň jednou ročně, teď na jaře je na to ideální čas. Základní rozbory jsou dva, a to krácený a úplný. Který je potřeba udělat, určují laboranti hlavně podle toho, kde se studna nachází. Víc látek sledují třeba v okolí hnojených polí nebo silnic s hustou dopravou. Cena rozboru se většinou pohybuje kolem dvou tisíc korun.
před 59 mminutami

Půl roku do voleb. Totožnost voličů půjde ověřit elektronicky

Do sněmovních voleb zbývá půl roku. Úřady se na hlasování už připravují. Nově bude možné volit z ciziny korespondenčně nebo se prokázat elektronickým dokladem.
před 1 hhodinou

Obranný rozpočet by se příští rok mohl přehoupnout přes 200 miliard

Tuzemský obranný rozpočet by nakonec mohl příští rok přesáhnout hranici 200 miliard korun. Oproti letošku jde o nárůst o přibližně 40 miliard. To je víc, než doteď vláda plánovala. ODS chce totiž nově prosadit výdaje na obranu ve výši 2,3 procenta HDP. Záměr má podporu koaličních partnerů.
před 1 hhodinou

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 8 hhodinami

Skryté nebezpečí v polích. Skruže jsou pro zvířata pastí

Odkryté meliorační jímky na polích a loukách jsou nebezpečí pro zvířata i lidi. Myslivci a hasiči v posledních týdnech zachraňovali ze skruží několik srnek, ale také bobry nebo jezevce. Využívají k tomu klasické nastavovací žebříky, zvířata mívají při manipulaci zakryté oči tkaninou nebo dekou. Každá jímka by měla být přitom zavřená. Zodpovědnost za to mají majitelé pozemků.
před 10 hhodinami

Malá Madlen je zpět doma, dárců kostní dřeně se hlásí rekordní množství

Dvouletou Madlen s vážným hematologickým onemocněním propustili lékaři do domácího ošetřování. Momentálně není v přímém ohrožení života. Její krvetvorba ale dál nefunguje. Dívčin příběh láká stále nové zájemce do registrů dárců kostní dřeně. Za dva týdny se jich zapsalo rekordních devět tisíc, loni to bylo za celý rok o tři tisíce víc. Nábory budou pokračovat. Oba registry momentálně hledají dárce pro víc než stovku lidí.
před 10 hhodinami

V noci na neděli se mění čas. Lidé budou spát o hodinu méně

V noci na neděli se opět mění čas – ze zimního na letní. V Česku lidé hodiny přetáčejí vždy poslední neděli v březnu. A to nepřetržitě už 46 let. Změna se již tradičně dotkne například některých vlakových spojů. České dráhy upozorňují na hodinové zpoždění jedenácti vlaků. Národní dopravce na změnu upozorní e-mailem i v aplikaci.
před 10 hhodinami

Děláme vše pro to, aby se slintavka a kulhavka do Česka nedostaly, shodli se hejtmani

Věřím, že opatření, která přijali zemědělci před svými farmami, udělají všechno pro to, aby se nákaza do České republiky nedostala, řekl v pátečních Událostech, komentářích hejtman Zlínského kraje Radim Holiš (ANO) v souvislosti s výskytem slintavky a kulhavky na Slovensku. Stejně se vyjádřil i hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich (KDU-ČSL), který zmínil, že v případě výskytu má stát automatické programy, které chovatelům nahradí škody. Oba apelovali, aby lidé nekupovali tepelně neopracované produkty z dotčených zemí.
před 14 hhodinami
Načítání...