TÉMA

Česká komora architektů

Reportéři ČT: Kdo může za nefunkční digitální stavební řízení?

Už několik měsíců mělo fungovat zdigitalizované stavební řízení. Systém ale podle úředníků nefunguje správně, což nakonec bude stát Ivana Bartoše (Piráti) funkci ministra pro místní rozvoj i vicepremiéra pro digitalizaci. Plán na digitalizaci byl na ministerstvu připraven už od minulé vlády s tím, že bude stát až dvě miliardy korun. Bartoš označil toto řešení za předražené a vydal se levnější cestou. Narazil ale na antimonopolní úřad i na byznysové zájmy. Pro Reportéry ČT natáčeli Zuzana Černá a Václav Crhonek. Reportáž z 16. září připomínáme v souvislosti s aktuální vládní krizí.
26. 9. 2024|

Ministři Bartošovi nabídli pomoc s digitalizací stavebního řízení

Ministerstvo pro místní rozvoj poskytne stavebníkům technickou dokumentaci a zároveň pro ně připraví sérii workshopů k novému digitálnímu systému stavebního řízení, dohodli se ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) a zástupci Sdružení tajemníků městských a obecních úřadů, Svazu měst a obcí a Platformy pro zdravý stavební zákon. Využívat starý i nový systém, jak stavebníci požadovali, však není podle Bartoše možné. Koaliční partneři mu také nabídli spolupráci v digitalizaci stavebního řízení, zejména v oblastech, jež se týkají jejich resortů.
27. 8. 2024Aktualizováno27. 8. 2024, 21:09|

Odložení digitalizace by způsobilo škody, řekl Bartoš. Havlíček mluvil o „digitálním atentátu“

Odložení digitalizace stavebního řízení by Česku způsobilo vetší hospodářské škody než její spuštění v současné podobě, řekl v Otázkách Václava Moravce vicepremiér pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Důvodem je podle něj to, že peníze na digitalizaci a urychlení stavebního řízení bylo možné čerpat z Národního plánu obnovy, tedy evropských zdrojů, podmínkou ale bylo spuštění systému ve třetím čtvrtletí letošního roku. Místopředseda sněmovny Karel Havlíček (ANO) naopak mluvil o obrovských škodách ve stavebnictví a ekonomice. Prohlásil, že je to digitální atentát na celý stavební sektor.
25. 8. 2024Aktualizováno25. 8. 2024, 21:21|

Šablony by měly fungovat od konce srpna, řekl Bartoš k digitalizaci stavebního řízení

Největší prvek automatizace stavebního řízení – šablony, které budou pomáhat automaticky vyplňovat dokumenty – by měl začít fungovat do konce srpna, řekl ve čtvrtek ve vysílání ČT ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti). Resort provedl začátkem týdne aktualizaci systému, na kterou jsou podle Bartoše ze strany některých úřadů pozitivní reakce. Předseda České komory architektů Jan Kasl zmínil, že části určené architektům fungují, s úřední částí je to ale horší. Úřady ji často označují za nefunkční. Úterní aktualizace podle úředníků pomohla minimálně, většina nedostatků přetrvala. Navíc musejí řešit stovky žádostí podaných do konce června ještě ve starém systému.
15. 8. 2024|

Ještě chvíli to trochu bolet bude, říká Bartoš ke stavebnímu řízení

Místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) přiznává, že nový digitální systém stavebního řízení má nedostatky, odmítá ale, že by nebyl jako celek funkční. V pátečním pořadu Události, komentáře zopakoval, že kvůli kauze nehodlá odstupovat z čela resortu. Předseda sněmovního podvýboru pro e-Government a starosta Valašského Meziříčí Robert Stržínek (ANO) ministrovi vyčetl vše od podoby školení práce se systémem po to, že se zaváděl v době prázdnin, což označil za „blbost“.
3. 8. 2024|

Problémy opravujeme, zní z ministerstva k digitalizaci stavebního řízení. Uživatelé kritizují nepřipravenost

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) hájí po sérii kritik od zainteresovaných úřadů a stavebních firem digitalizaci stavebního řízení, zároveň se za nedostatky na síti X omluvil. Na potíže se stavebním systémem reagují i odborníci. Podle předsedy České komory architektů Jana Kasla portál nebyl v době spuštění 1. července hotový. Vrchní ředitelka sekce výstavby na ministerstvu pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová uvedla pro ČT, že se řada nedostatků napravila a přislíbila opravy do poloviny srpna. Ministr Bartoš bude hostem pátečních Událostí, komentářů.
2. 8. 2024|

Města a obce kritizují „humpoláckou“ digitalizaci stavebního řízení, chtějí jednat

Potíže se spuštěním digitalizovaného stavebního řízení by podle Svazu měst a obcí (SMO) mohly znamenat skluz třinácti tisíc stavebních povolení v hodnotě sto miliard korun, a to v případě, že se podaří systém uvést do funkčního stavu do začátku září. Podle předsedy svazu Františka Lukla byla digitalizace připravena humpoláckým způsobem, stavební úřady jsou zavaleny žádostmi, které došly podle starých pravidel do konce června, a trápí je dlouhodobý podstav. Svaz požádal ministra pro místní rozvoj Ivana Bartoše (Piráti), aby svolal jednání s organizacemi, na něž dopadají změny v digitalizaci, a to za přítomnosti premiéra Petra Fialy (ODS).
1. 8. 2024Aktualizováno1. 8. 2024, 21:56|

Digitalizace je jediná cesta, vybraná firma je ale stavebním zákonem nepolíbená, míní Kasl

Do dvou týdnů by měl systém stavebního řízení fungovat, uvedla v pořadu 90' ČT24 vrchní ředitelka sekce výstavby na ministerstvu pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová s tím, že pro to resort dělá maximum. Jde podle ní zejména o zefektivnění systému, aby úřady nehlásily zdržování při práci. Chybovost podle ní už resort vyřešil během pátku. Předseda České komory architektů Jan Kasl zmínil, že digitalizace je krok správným směrem, ale ministerstvo podle něj nevybralo nejlepší firmu, která systém zhotovuje.
27. 7. 2024|

Bartoš by měl odstoupit, zní z opozice kvůli digitalizaci stavebního řízení

Problémy s digitalizací stavebního řízení pokračují i čtvrtý týden po jejím spuštění. Na nový systém si stále více stěžují nejen úředníci, ale i stavebníci. Zatím podle nich neumožňuje plnohodnotnou práci. Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) je přesvědčený, že se jedná o počáteční problémy, které se podaří brzy vyřešit, část koalice je skeptičtější a hovoří o úpravách celého systému. Starostové navrhují dočasné obnovení fungování starého systému. To by mohlo být řešením i podle opozice, která má za to, že za problémy s digitalizací je zodpovědný ministr.
25. 7. 2024|

Návrh proměny hlavního nádraží v Praze je nejlepší možný, tvrdí náměstek. Řeší podle něj i budoucí nárůst cestujících

Návrh kodaňského studia na podobu hlavního nádraží byl nejlepší možný, uvedl v pořadu Devadesátka ČT24 náměstek primátora hlavního města Prahy Petr Hlaváček (STAN). Dodal, že park byl zbaven nepřehledných prostor a otevírá velké možnosti.
29. 11. 2023|

Českou cenu za architekturu si zasloužila lávka v Litomyšli. Do finále se dostaly i hřbitov či jatka

Hlavní cena v soutěži Česká cena za architekturu náleží autorům z ateliéru Ehl & Koumar architekti za návrh lávky v Litomyšli. Podle porotců je lávka produktem komunity, která časem vytvořila z architektury významnou součást svého veřejného života, předmět společné občanské vize budoucnosti. Čestné ocenění Finalista České ceny za architekturu 2023 získalo kromě vítězné stavby pět dalších různorodých děl.
10. 11. 2023|

Vláda chce mimořádnou daň od roku 2023, spojí ji s daňovým balíčkem, oznámil Stanjura

Vláda se kloní k tomu, aby daň z neočekávaných zisků platila od roku 2023, přestože evropské nařízení umožňuje ji uplatnit už od letoška. Po jednání vlády to řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS). Zavedení daně kabinet podle něj spojí s daňovým balíčkem, který čeká druhé čtení v Poslanecké sněmovně. Ministr průmyslu a obchodu Jozef Síkela (za STAN) oznámil, že podporu kvůli vysokým cenám energií bude moci čerpat více velkých firem. Vláda rozšířila program na všechny sektory hospodářství.
19. 10. 2022Aktualizováno19. 10. 2022, 22:34|

„Architektura je blázinec,“ myslí si Eva Jiřičná, laureátka Pocty České komory architektů

Má „úžasný cit pro konstrukci stavby“ oceňuje Česká komora architektů mimo jiné na práci Evy Jiřičné. České rodačce, která se dokázala prosadit i ve světě, uděluje letos ocenění za celoživotní dílo. Poctu převezme Jiřičná od svých kolegů 23. června při vyhlášení nominací na letošní České ceny za architekturu.
23. 6. 2022|

Českou cenu za architekturu dostali autoři rekonstrukce hradu Helfštýn

Českou cenu za architekturu dostali Miroslav Pospíšil a Martin Karlík z kanceláře atelier-r za návrh rekonstrukce paláce hradu Helfštýn. Ve finále letošního ročníku ceny porota vybírala mezi sedmi díly. Celkově se o cenu ucházelo 170 realizací dokončených v posledních pěti letech. Soutěž pošesté organizovala Česká komora architektů, vítězové si pro ocenění přišli do Fora Karlín.
8. 11. 2021|

Obcemi poničenými tornádem putují statici a projektanti. Radí s výstavbou domů

Odborníci z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě (ČKAIT) zorganizovali putovní poradnu v jihomoravských obcích, které poničilo tornádo. Statici, projektanti a také právníci přímo na místě radí lidem s výstavbou nových domů. Stánek je určený zejména těm, kteří definitivně přišli o střechu nad hlavou a stavbu nového domu budou zařizovat úplně od začátku.
3. 8. 2021|

Díky novele by se mohlo stavět efektivněji. Zákon je ale hybrid, míní předseda českých architektů Kasl

Rychlejší povolování staveb, snížení byrokracie, vše pod jedním úřadem. To měla přinést novela stavebního zákona, které poslanci dali zelenou, ale přes Senát už neprošla a vrací se do sněmovny. Podle předsedy České komory architektů a bývalého pražského primátora Jana Kasla je zákon hybridem, který vznikl jako směsice mnoha návrhů. Řekl to ve středečním Interview ČT24.
8. 7. 2021|

Pomalá stavební řízení ovlivňují českou ekonomiku i život jednotlivců, upozorňuje Bilance

Stavební povolování je v Česku rekordně pomalé, v mezinárodním srovnání se republika umisťuje za rozvojovými zeměmi. Vysoká poptávka a zároveň nedostatek bytů vyhnaly ceny tak vysoko, že se pro řadu lidí stalo vlastní bydlení nedostupné. Složitá byrokracie a pomalý postup úředníků komplikuje život nejen velkým investorům, ale také drobným stavitelům, kteří si chtějí třeba jen rozšířit rodinný dům. Tématu se věnoval nový ekonomicko-publicistický pořad České televize Bilance.
2. 3. 2021|

Roubenky doplnili sklem. Českou cenu za architekturu získalo sídlo firmy Lasvit

Hlavní cenu České ceny za architekturu získali Jiří Opočenský a Štěpán Valouch z ateliéru ov architekti za rekonstrukci a dostavbu sídla firmy Lasvit v Novém Boru. Autoři pro sklářskou firmu rekonstruovali několik tradičních severočeských dřevěných staveb z počátku 19. století a doplnili je dvěma novými objekty podobného tvaru, ale v jiných materiálech, z nichž jeden je skleněný. Mezi šesticí finalistů byla také revitalizace pražských náplavek, vinotéka, mateřská škola, rodinný dům a dílny pro zemědělské stroje.
23. 11. 2020|

Investoři nemohou čekat roky, míní Dostálová. Stavební zákon má jít do sněmovny v září

Nový stavební zákon ve čtvrtek půjde do legislativní rady vlády. Ta ho přes léto projedná a v září by měli návrh posoudit poslanci, nastínil premiér Andrej Babiš (ANO). Platit by podle něj měl od jara 2021, účinnost by měla nabíhat postupně do poloviny roku 2023. Podle vládní analýzy přichází česká ekonomika pomalým povolováním staveb ročně o 7,1 miliardy korun. Novou podobu zákona už v pondělí kritizovaly podnikatelské komory a svazy, nelíbí se ani České komoře architektů.
26. 5. 2020Aktualizováno26. 5. 2020, 21:13|

Oprava havířovského nádraží začala. Unikátní bruselský rukopis mají práce zachovat

Správa železniční dopravní cesty (SŽDC) zahájila rozsáhlou opravu výpravní budovy železniční stanice v Havířově na Karvinsku. Práce na budově, která byla postavena v takzvaném bruselském stylu, přijdou na 137 milionů korun a potrvají dva roky.  Úpravy mají osobitý vzhled budovy zachovat, změní se ale dispozice.
27. 5. 2019|
Události komentáře

Pozlacené koleje Zahy Hadid ve mně budí rozpaky, říká exprimátor a nový šéf komory architektů Kasl

Novým předsedou České komory architektů se stal Jan Kasl. Sedmašedesátiletý pražský rodák je známý nejen jako architekt, ale také jako někdejší výrazný komunální politik. V barvách ODS byl v letech 1998 až 2002 pražským primátorem. V rozhovoru s Jakubem Železným v Událostech, komentářích představil své priority a také zhodnotil některé moderní pražské stavby.
25. 4. 2019Aktualizováno28. 4. 2019, 12:34|

Na SEFO v Olomouci proběhne nová soutěž. Domluvil se na tom ministr Staněk s vedením muzea

Ministr kultury Antonín Staněk (ČSSD) se domluvil s vedením Muzea umění na nové architektonické soutěži na Středoevropské fórum v Olomouci. Zároveň se připraví i vypořádání závazků k projektu. Podle ministra by soutěž neměla předem vyloučit žádného z potenciálních účastníků. Původní autor projektu Jan Šépka se v případě vyloučení ze soutěže obrátí na soud.
4. 4. 2019|