Koncertní sál v Karlových Varech získal Českou cenu za architekturu

Letošní Českou cenu za architekturu získal koncertní sál v Karlových Varech, který architekti Petr Hájek, Nikoleta Slováková a Martin Stoss z ateliéru Petr Hájek Architekti umístili do dvorany zrekonstruovaných Císařských lázní. Společně s hlavním vítězem bylo oceněno dalších pět děl, která získala titul Finalista.

Červená, volně stojící samonosná konstrukce koncertního sálu v Císařských lázních je nově domovskou scénou Karlovarského symfonického orchestru a slouží pro pořádání koncertů, divadelních představení, filmových projekcí či přednášek a konferencí. Konstrukce spočívá na šesti podporách navržených tak, aby se snížily vibrace a zachoval se odstup od stěn budovy lázní. Součástí jsou zasouvací hlediště, nastavitelné orchestřiště a panely i zástěny, které upravují akustiku podle aktuálních potřeb.

„Česká cena za architekturu velmi dobře naplňuje zákonné poslání České komory architektů i aktualizovanou Politiku architektury a stavební kultury ČR – představuje odborné a zejména laické veřejnosti kvalitní architektonickou produkci realizovanou na našem území, jež může inspirovat jak soukromý, tak veřejný sektor při rekonstrukcích i přípravě nových staveb,“ uvedl předseda České komory architektů a zároveň grémia České ceny za architekturu Jan Kasl.

Porotce zaujala také proměna budovy v centru Prahy, ve které se nyní nacházejí umělecké dílny Vysoké školy uměleckoprůmyslové a slouží jako Technologické centrum UMPRUM. Autory rekonstrukce a přístavby jsou Ivan Kroupa, Jana Moravcová a Tomáš Zmek z Projektového ateliéru UMPRUM.

Mezi finalisty se zařadila také Sportovní hala Řevnice, kterou financoval soukromý investor. Realizace vznikla pro potřeby žáků, sportovních kroužků i lidí z města. Autory jsou architekti Peter Sticzay-Gromski, Jan Horký a Sebastian Sticzay z ateliéru Grido.

Jako promyšlenou a zdařile provedenou přeměnu brownfieldu porota ocenila adaptaci obilného sila, která je součástí revitalizovaného areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Autoři z ateliéru Prokš Přikryl architekti se zaměřili mimo jiné na zlepšení jeho přístupnosti s ohledem na novou funkci. Iniciátor záchrany Automatických mlýnů a zároveň investor úpravy obilného sila Lukáš Smetana letos obdržel i ocenění za výjimečný počin, které je součástí České ceny za architekturu.

Dům i chatka

Mezi finalisty se umístila i rekonstrukce domu v historickém jádru Kutné Hory architektů Jana Holuba a Tomáš Hanuse z ateliéru BYRÓ nebo řešení základny technických služeb v pražských Lysolajích autorů Jana Kalivody a Vojtěcha Kaase z ateliéru Progres.

Čestné uznání letos dostala nová podoba tradiční chatky v zahrádkářské kolonii pod názvem Zahradní pavilon rovněž od architektů Jana Holuba a Tomáše Hanuse z BYRÓ.

V čele letošní poroty stál řecký architekt Alexandros Vaitsos a jejími členy dále byli architektka Doris Wälchliová (Švýcarsko), krajinářský architekt Neil Porter (Velká Británie), architektka a urbanistka Silja Tillnerová (Rakousko), architekt Peter Moravčík (Slovensko), architektka a publicistka Adriana Granatoová (Itálie) a architekt a lektor Andrius Ropolas (Litva).

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Veřejný prostor ve městech ožívá, podle architektů by mohl i více

Část architektů a aktivisté vybízejí k tomu, aby města podporovala projekty, které dokáží přivést život do veřejného prostoru. Často jsou to přitom zdánlivé drobnosti – místo k sezení, možnost občerstvení nebo prvky, které zabaví děti i dospělé. Z malého parku v pražských Holešovicích například „živé místo“ udělaly občerstvení, toalety, tekoucí voda, mlžítko nebo barevné umělecké dílo.
před 5 hhodinami

Zůstáváme při zemi, říká o seriálu Andor hlavní tvůrce Gilroy

Sci-fi fenomén Star Wars už dávno přesáhl filmová plátna. Čítá i seriály jako Mandalorian, Akolytka a Bludná banda. Ze světa kosmických lodí a světelných mečů nyní přichází pokračování seriálu Andor. Jeho příběh předchází původní filmové trilogii. Šlo nám o pravdivost, podotkl hlavní tvůrce Tony Gilroy v rozhovoru, který vedl s redaktorem ČT Filipem Karbanem.
před 8 hhodinami

Obrazem: Žen na pět set lidských životů. Tono Stano vystavuje v GHMP

Galerie hlavního města Prahy připravila retrospektivní výstavu jednoho z nejvýraznějších fotografů své generace Tona Stana. Proslul ženskými akty. „Žena je moje věčná múza. Téma na třeba pět set lidských životů,“ říká Stano. Médium fotografie ho prý pořád fascinuje. Výstava v GHMP zastřešuje jeho práce od střední školy po aktuální tvorbu. K vidění jsou téměř do konce srpna.
před 16 hhodinami

Kdo film neviděl, ať nehlasuje. Nová pravidla Oscarů překvapila

Hlasující v cenách Oscar musí vidět všechny nominované filmy, než rozhodnou o vítězi. Umělá inteligence nevadí. A kaskadéři a castingoví režiséři se dočkají vlastní sošky. Americká Akademie filmového umění a věd oznámila novinky pro příští ročníky cen. Neobešlo se to bez reakcí.
25. 4. 2025

Knihou roku 2024 je román Letnice pozdního debutanta Hlauča

Ceny Magnesia Litera vyzdvihly z více než třicítky nominovaných titulů ty nejlepší, které vyšly v Česku minulý rok. Knihou roku 2024 je román Letnice, jímž na prahu šedesátky prozaicky debutoval Miroslav Hlaučo.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Elity převzaly moc v každém režimu a teď i Audioknihu roku

Audioknihou roku 2024 se stalo dokumentární drama Elity. Adaptace původní divadelní hry Jiřího Havelky v režii Bely Schenkové s početným hereckým souborem v čele s Jiřím Vyorálkem sleduje příběh společenských elit minulého režimu, kterým díky jejich šikovnosti zůstal stále ekonomický a politický vliv. Interpretkou roku je Jitka Ježková za načtení románu Dům v Matoušově ulici, nejlepším interpretem se stal Jan Vlasák díky knize Dr. Alz. Ocenění udělila Asociace vydavatelů audioknih v celkem jedenácti kategoriích.
24. 4. 2025Aktualizováno24. 4. 2025

Lékárník z Horažďovic sloužil v Mexiku. Obrazy z jeho sbírek teď vystavují v Londýně

Aktuální výstava v britské Národní galerii propojuje Mexiko s Horažďovicemi. Ze západočeského města totiž pocházel lékárník František Kaska, který v devatenáctém století udělal kariéru v Mexiku, kde se spřátelil s malířem Josém Maríou Velascem. Obrazy výtvarníka, považovaného Mexičany za národní poklad, se z Kaskových sbírek dostaly přes české Národní muzeum až do londýnské výstavní síně.
23. 4. 2025

Naše deska je stejně monstrózní jako Caligula, říkají Deaf Heart

Tuzemská indie rocková skupina Deaf Heart vydala nové album. Nazvala ho Caligula. „V přeneseném smyslu to znamená divokost, hédonismus, ironii, je to brutální věc,“ vysvětlují muzikanti, proč si vypůjčili jméno římského císaře proslulého tyranií. O nové desce s nimi mluvil Petr Adámek. „Je také monstrózní,“ dodávají.
22. 4. 2025
Načítání...