Letošní Českou cenu za architekturu získal koncertní sál v Karlových Varech, který architekti Petr Hájek, Nikoleta Slováková a Martin Stoss z ateliéru Petr Hájek Architekti umístili do dvorany zrekonstruovaných Císařských lázní. Společně s hlavním vítězem bylo oceněno dalších pět děl, která získala titul Finalista.
Koncertní sál v Karlových Varech získal Českou cenu za architekturu
Červená, volně stojící samonosná konstrukce koncertního sálu v Císařských lázních je nově domovskou scénou Karlovarského symfonického orchestru a slouží pro pořádání koncertů, divadelních představení, filmových projekcí či přednášek a konferencí. Konstrukce spočívá na šesti podporách navržených tak, aby se snížily vibrace a zachoval se odstup od stěn budovy lázní. Součástí jsou zasouvací hlediště, nastavitelné orchestřiště a panely i zástěny, které upravují akustiku podle aktuálních potřeb.
„Česká cena za architekturu velmi dobře naplňuje zákonné poslání České komory architektů i aktualizovanou Politiku architektury a stavební kultury ČR – představuje odborné a zejména laické veřejnosti kvalitní architektonickou produkci realizovanou na našem území, jež může inspirovat jak soukromý, tak veřejný sektor při rekonstrukcích i přípravě nových staveb,“ uvedl předseda České komory architektů a zároveň grémia České ceny za architekturu Jan Kasl.
Porotce zaujala také proměna budovy v centru Prahy, ve které se nyní nacházejí umělecké dílny Vysoké školy uměleckoprůmyslové a slouží jako Technologické centrum UMPRUM. Autory rekonstrukce a přístavby jsou Ivan Kroupa, Jana Moravcová a Tomáš Zmek z Projektového ateliéru UMPRUM.
Mezi finalisty se zařadila také Sportovní hala Řevnice, kterou financoval soukromý investor. Realizace vznikla pro potřeby žáků, sportovních kroužků i lidí z města. Autory jsou architekti Peter Sticzay-Gromski, Jan Horký a Sebastian Sticzay z ateliéru Grido.
Jako promyšlenou a zdařile provedenou přeměnu brownfieldu porota ocenila adaptaci obilného sila, která je součástí revitalizovaného areálu Automatických mlýnů v Pardubicích. Autoři z ateliéru Prokš Přikryl architekti se zaměřili mimo jiné na zlepšení jeho přístupnosti s ohledem na novou funkci. Iniciátor záchrany Automatických mlýnů a zároveň investor úpravy obilného sila Lukáš Smetana letos obdržel i ocenění za výjimečný počin, které je součástí České ceny za architekturu.
Dům i chatka
Mezi finalisty se umístila i rekonstrukce domu v historickém jádru Kutné Hory architektů Jana Holuba a Tomáš Hanuse z ateliéru BYRÓ nebo řešení základny technických služeb v pražských Lysolajích autorů Jana Kalivody a Vojtěcha Kaase z ateliéru Progres.
Čestné uznání letos dostala nová podoba tradiční chatky v zahrádkářské kolonii pod názvem Zahradní pavilon rovněž od architektů Jana Holuba a Tomáše Hanuse z BYRÓ.
V čele letošní poroty stál řecký architekt Alexandros Vaitsos a jejími členy dále byli architektka Doris Wälchliová (Švýcarsko), krajinářský architekt Neil Porter (Velká Británie), architektka a urbanistka Silja Tillnerová (Rakousko), architekt Peter Moravčík (Slovensko), architektka a publicistka Adriana Granatoová (Itálie) a architekt a lektor Andrius Ropolas (Litva).