Architektem roku 2024 je Roman Koucký

2 minuty
Události: Architektem roku 2024 je Roman Koucký
Zdroj: ČT24

Cenu Architekt roku 2024 získal Roman Koucký. Ocenění se uděluje za mimořádný přínos architektuře v posledních pěti letech. Architekt a urbanista Koucký je mimo jiné autorem Mariánského mostu v Ústí nad Labem, podílel se i na návrhu Trojského mostu v metropoli či pražského metropolitního plánu.

Koucký cenu obdržel v Centru architektury a městského plánování (CAMP) v Praze. Čestné uznání poroty dostal architekt a památkář Karel Kuča a cenu Architekt obci 2024 převzal městský architekt Kolína David Mateásko.

Roman Koucký nejdříve začínal jako truhlář, následně vystudoval střední průmyslovou školu a Fakultu architektury na pražském Českém vysokém učení technickém (ČVUT). Na alma mater v současné době přednáší a vede ateliér.

Pracoval rovněž v Projektovém ústavu hlavního města Prahy a byl odborným asistentem architekta Emila Přikryla na Škole architektury Akademie výtvarných umění. Začátkem devadesátých let založil architektonickou kancelář a následně spoluzaložil vydavatelství Zlatý řez.

Trojský most
Zdroj: Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0)/Jan Polák

Problémy s metropolitním plánem

Od roku 2012 vedl Kancelář metropolitního plánu a následně byl i ředitelem Sekce plánování města na Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy. Metropolitní plán je jedním z dokumentů, který určuje výstavbu v Praze, a oproti současnému územnímu plánu řeší například výškovou regulaci. V úvahu nebere pouze funkční využití, ale i charakter území a městských čtvrtí. Klade důraz na strukturu města.

Kolem nového plánu v minulosti panovaly spory, kvůli kterým jeho hlavní autor Koucký dočasně i skončil. Do čela týmu se pak po vítězství ve výběrovém řízení vrátil. Příprava plánu, která začala v období primátora Tomáše Hudečka (tehdy TOP 09), ale nabrala zpoždění, původně měl platit od roku 2020. V roce 2021 byl Koucký opět odvolán, nyní na metropolitním plánu spolupracuje externě.

Do finále Architekta roku postoupilo pět architektů nebo ateliérů. Vedle Kouckého to byl architekt Tomáš Hradečný, Ateliér bod architekti ve složení Vojtěch Sosna, Jakub Straka a Jáchym Svoboda, ateliér ellement architects, který založili Jitka Ressová, Hana Maršíková, Helena Víšková a Jan Pavézka, a ateliér Lukáše Ehla a Tomáše Koumara s názvem Ehl & Koumar Architekti.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Kultura

Chrám Hagia Sofia čeká velká rekonstrukce, má odolat i zemětřesení

Jedna z nejznámějších sakrálních staveb světa, istanbulská Hagia Sofia, má před sebou jednu z nejrozsáhlejších renovací ve své dlouhé historii. Turečtí experti chtějí opravit a zpevnit její kupole tak, aby lépe odolaly případnému zemětřesení. Patnáct set let starý kostel přeměněný na mešitu patří k nejnavštěvovanějším památkám. Otevřená veřejnosti má zůstat i během stavebních prací.
před 6 hhodinami

Aparecium. Seriál Harry Potter prozradil část obsazení

Oficiálně potvrzeno je obsazení některých dalších rolí v chystaném seriálu o Harrym Potterovi. V bradavickém učitelském sboru se objeví Paapa Essiedu, Janet McTeerová, Nick Frost a jako školník Paul Whitehouse. Na představitele ústřední trojice, tedy kouzelnického učně a jeho kamarádů Rona a Hermiony, se ještě čeká.
před 16 hhodinami

Kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem

Herečtí kolegové i veřejnost se v Národním divadle rozloučili s Aloisem Švehlíkem. Herec, mimo jiné dlouholetý člen první scény, zemřel 2. dubna.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Výdejní boxy by neměly „křičet“ vedle památek, zaznělo v 90' ČT24

Výdejních boxů po Česku přibývá, jejich umístění se však někdy setkává s kritikou. Třeba v Hradci Králové sousedí s plastikou od Vladimíra Preclíka. Jednotná pravidla pro regulaci ale chybí. „Box není z hlediska zákona stavba,“ podotkl v pořadu 90' ČT24 ředitel Institutu plánování a rozvoje města Prahy Ondřej Boháč, v čem může spočívat komplikace. „Nejlepší je ukázat dobré a špatné příklady,“ míní historik architektury Zdeněk Lukeš. To se týká nejen umístění, ale i designu boxů.
15. 4. 2025

Weinstein se vrací před soud. A s ním případ, který spustil hnutí MeToo

Výběrem poroty začíná nový proces s bývalým hollywoodským producentem Harveym Weinsteinem. Obvinění kdysi mocného muže filmové branže vedlo před osmi lety k hnutí MeToo. Weinsteina už původně odsoudili za sexuální napadení a znásilnění ke třiadvaceti letům vězení, ale tento verdikt byl zrušen v odvolacím řízení na základě procesních chyb. Sám Weinstein tvrdí, že se nikdy nedopustil nekonsenzuálního pohlavního styku.
15. 4. 2025

Urny a tetování Dominika Adamce jsou mementem smrtelnosti i života

Dominik Adamec, jeden z letošních laureátů Ceny Jindřicha Chalupeckého, na své sólové výstavě The End of Pyramids v pražské Karpuchina Gallery představuje sérii keramických pohřebních uren, autorskou knihu i kresby. Vlastním hravým způsobem tak řeší téma, které společnost spíš tíží – vztah člověka ke smrti.
14. 4. 2025

Nejde jen o scény sexu či líbání, říká koordinátorka intimity

Poměrně novou součástí štábu v Česku i ve světě je koordinátor/ka intimity. V tuzemsku působí zatím dvě. „Hodně lidí má představu, že na všechno dohlíží,“ podotkla jedna z nich Martina Čurdová. „Moje práce je sladit režisérskou vizi s hranicemi herců,“ upřesnila v rozhovoru s moderátorkou Nikolou Reindlovou pro Studio 6. Čeští tvůrci prý zatím koordinátora intimity přijímají různě. Skeptické jsou ale i třeba některé hollywoodské hvězdy, jako Michael Douglas nebo Gwyneth Paltrowová.
14. 4. 2025

Zemřel akademický malíř Jan Sovák

Po dlouhé těžké nemoci zemřel ve dvaasedmdesáti letech akademický malíř Jan Sovák. Rodák z Tábora, jenž v 80. letech emigroval do zámoří, mimo jiné ilustroval sci-fi román Jurský park, podle něhož natočil Steven Spielberg stejnojmenný film. O úmrtí informoval mluvčí táborského městského úřadu Luboš Dvořák.
14. 4. 2025
Načítání...