Problémy opravujeme, zní z ministerstva k digitalizaci stavebního řízení. Uživatelé kritizují nepřipravenost

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) hájí po sérii kritik od zainteresovaných úřadů a stavebních firem digitalizaci stavebního řízení, zároveň se za nedostatky na síti X omluvil. Na potíže se stavebním systémem reagují i odborníci. Podle předsedy České komory architektů Jana Kasla portál nebyl v době spuštění 1. července hotový. Vrchní ředitelka sekce výstavby na ministerstvu pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová uvedla pro ČT, že se řada nedostatků napravila a přislíbila opravy do poloviny srpna. Ministr Bartoš bude hostem pátečních Událostí, komentářů.

Problémy s digitalizací stavebního řízení mohou znamenat zpoždění třinácti tisíc stavebních povolení v hodnotě sto miliard korun, prohlásili ve čtvrtek zástupci Svazu měst a obcí (SMO). Vrchní ředitelka sekce výstavby na ministerstvu pro místní rozvoj Leona Gergelová Šteigrová však nemohla potvrdit korektnost zmíněného prohlášení.

„Čísla vypadají alarmující, nicméně musíme si říct fakta. Nelze asi vycházet z nějakých průměrů toho, co je průměrně měsíčně podáno, když víme, že před náběhem nového stavebního zákona v červnu byl ještě velký nápor podávat podle starého zákona. Některé stavební úřady zmiňovaly až osmkrát vyšší podání,“ připomněla Gergelová Šteigrová.

Systém stavebního řízení nabízí přesná data, ale pouze za měsíc červenec, do té doby ministerstvo pro místní rozvoj přehled nemělo k dispozici. „V tuto chvíli evidujeme kolem čtyř a půl tisíce žádostí, které byly podány v průběhu měsíce července s tím, že více než polovina žádostí je už v nějakém procesu a nejde vždy jen o povolení stavby. Jde také o předběžné otázky, kolaudace, které prochází tím systémem. Nemám z čeho ověřit zmíněná čísla (ze strany SMO),“ řekla vrchní ředitelka sekce veřejného investování, výstavby a sociálního začleňování.

Vrchní ředitelka sekce veřejného investování a sociálního začleňování Leona Gergelová Šteigrová o systému stavebního řízení (zdroj: ČT24)

Úředníci v portálu stavebníka narážejí na řadu problémů, některé už jsou podle Gergelové Šteigrové napravené. „Za měsíc červenec jsme skutečně opravovali zhruba pět, šest zásadnějších věcí. Například otázka přepisu v katastru území. Týkalo se to zavedení dotčených orgánů či editace záměru vypracování. Co jsem vnímala ze strany úřadů, to přiznávám, že je mezerou, byla komunikace všech těch úprav. Někdy se zmiňují věci, které jsou už dva týdny vyřešené,“ uvedla.

Ministerstvo pro místní rozvoj v úpravě systému dá i na připomínky úředníků. Další nedostatky přislíbilo opravit do poloviny srpna. „Úřady upozornily na dvě, tři klíčové věci, hromadné ztotožnění osob a hromadné vložení účastníků a parcel. Vnímáme, že to jsou pro úředníky důležité věci,“ dodala Gergelová Šteigrová.

Radim Loukota z České komory inženýrů a techniků činných ve výstavbě o portálu stavebníka (zdroj: ČT24)

Na síti X se ministr pro místní rozvoj Bartoš omluvil, změna je podle něj ale nezbytná a přinese benefity. „Je to taková omluva ex post. Všechny tyto problémy se daly předvídat,“ řekl Radim Loukota z České komory autorizovaných inženýrů a techniků činných ve výstavbě.

Loukota se zúčastnil čtvrteční schůzky se zástupci ministerstva pro místní rozvoj a tvůrci systému. Šlo podle něj o vůbec první komunikaci se zhotovitelem portálu. „Vybraný dodavatel měl komunikovat lépe s námi jako s profesními komorami a lidmi, kteří do systému podáváme žádosti. Poprvé jsme zjistili, kdo je dodavatelem toho systému. Zjistili jsme, že na tom pracoval od konce loňského prosince a začátkem letošního ledna. Shodli jsme se, že schůzka měla proběhnout někdy během ledna,“ řekl Loukota.

Z přetrvávajících nedostatků, které je potřeba v systému vyladit, jmenoval tři zásadní věci. „Je to vůbec přihlašování do portálu a nemožnost zastupitelnosti. Byli jsme ujištění, že v tuto chvíli připravuje DIA (Digitální informační agentura – pozn. red.) registr zastupování. Až bude tento systém plně spuštěn, budete moct předat práva, která máte k tomu podání, nějaké jiné fyzické osobě,“ osvětlil Loukota.

„Druhý problém je nepohodlné oslovování dotčených orgánů v rámci žádosti o povolení stavby. Pro každý dotčený orgán musíte vyplňovat opětovně ty samé údaje. Třetí bod, který bych vypíchnul, se mi jeví, že se dá odstranit velice rychle. Je to verzování toho portálu. Když si ho otevřete, nikde se v něm nedočtete, v jaké verzi systému vlastně pracujete. Nemáte čas procházet a proklikávat, co se v systému změnilo. Je potřeba, aby tam bylo číslo verze a uživatelská dokumentace uvádějící opravené věci,“ dodal Loukota.

Předseda České komory architektů Jan Kasl o systému stavebního řízení (zdroj: ČT24)

Podle Bartoše zahlcení úřadů způsobila „živelná panika“ před spuštěním systému, kdy stavebníci podávali žádosti ještě podle starých pravidel. „Je to hlavně zahlcení žádostmi podanými podle starého stavebního zákona, které neúměrně zatěžuje úřady. U řízení podle nového stavebního zákona jsme do konce roku prodloužili základní lhůty pro rozhodnutí stavebního úřadu na dvojnásobek,“ uvedl na síti X.

Předseda České komory architektů Jan Kasl ovšem ve vysílání ČT oponoval. „Tím, že byly stavební úřady zahlcené, někdy až devítinásobkem podaných papírových žádostí, rozhodně netrpí portál stavebníka či systém stavebního řízení. To je zaměňování důsledku a příčiny. Portál všichni vítáme, ale k datu spuštění prostě nebyl hotov, což jsme si potvrdili vzájemně i s těmi zpracovateli, s kterými jsme se setkali na základě našeho otevřeného dopisu z minulého týdne. Projektantům jsme mohli pomoct se zorientovat v tom systému a pomoct stanovit priority,“ sdělil Kasl.

„Prvního července byla spuštěna digitalizace, tím se ukončil systém papírového projednávání. Podle mě to byla zpětně vzato největší chyba. Nelze vyčítat stavebníkům, investorům, developerům, všem, kteří měli nějaký projekt připravený, že ho podali na stavební úřad v pátek 28. června. To je prostě logická reakce. Nedůvěra v systém, který nebyl dopracován,“ dodal Kasl.

Načítání...