Čínské kritice navzdory. Praha podepsala partnerskou smlouvu s Tchaj-pejí

Události: Praha podepsala partnerství s hlavním městěm Tchaj-wanu (zdroj: ČT24)

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a starosta tchajwanského hlavního města Tchaj-peje Kche Wen-če podepsali partnerskou smlouvu o ekonomické, obchodní a kulturní spolupráci mezi oběma městy. Uzavřena byla také tři další memoranda, například o spolupráci mezi zoologickými zahradami. Praha měla dříve sesterskou smlouvu s Pekingem, kterou ale nynější vedení města ostře kritizovalo kvůli formulaci, že česká metropole respektuje politiku jedné Číny. Peking nakonec smlouvu vypověděl.

„Přátelství mezi Tchaj-pejí a Prahou začalo už před mnoha lety,“ uvedl ve svém proslovu před podpisem smlouvy Hřib. Dosud spolupráce existovala na základě memoranda z roku 2001. Primátor dodal, že je rád, že se přátelství posouvá na další úroveň i s ohledem na současnou nelehkou situaci Tchaj-wanu ve vztahu ke kontinentální Číně.

„Volba mezi tím, co je správné a co je snadné, je především volbou mravní,“ řekl Hřib s odkazem na rozhodnutí Prahy i přes kritiku Číny smlouvu uzavřít.

Hřib dále uvedl, že i přes nespornou geografickou vzdálenost obě města řada věcí spojuje. Jde podle něj například o úctu k demokracii a lidským právům nebo zájem o chytré technologie a snahu je využít při správě věcí veřejných.

Starosta Tchaj-peje připomněl, že primátor vloni v březnu navštívil jeho město. „Ukázal jste tím, že podporujete Tchaj-wan, čehož si naši lidé i lidé z celého světa velmi váží,“ řekl Hřibovi.

Podpis partnerské smlouvy znamená další rozvinutí spolupráce, uvedl tchajwanský politik. „Bude mnoho příležitostí pro české studenty vycestovat na Tchaj-wan,“ řekl. Z dalších oblastí spolupráce zmínil oblasti umění a chytrých technologií, turismus, program výměny mladých zastupitelů a spolupráci zoologických zahrad.

K té bylo v pondělí podepsáno samostatné memorandum. Od tchajpejské zoologické zahrady by mohla ta trojská získat luskouna, jediného savce, který má na těle šupiny. Další dvě podepsané dohody se týkají spolupráce v turismu a výměny zkušeností v oblasti chytrých technologií.

Čína považuje Tchaj-wan za jednu ze svých provincií a hrozí mu vojenským zásahem v případě vyhlášení nezávislosti. Tchaj-wan přesto funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení, zatímco v Číně pokračuje režim jedné strany.

Česko-tchajwanské vztahy jako téma politických debat

O českých a tchajwanských vztazích se v poslední době debatuje i na nejvyšší politické úrovni. Na návštěvu země chce letos jet předseda Senátu Jaroslav Kubera (ODS). Jeho úmysl odsoudil prezident Miloš Zeman, který prosazuje česko-čínskou spolupráci. Kubera podle něj plánováním cesty jedná proti ekonomickým zájmům Česka.

Vedení Prahy se s Tchaj-pejí domluvilo na partnerství při návtěvě Tchaj-wanu loni na jaře. Záměr schválili zastupitelé koncem roku.