Česko odemyká hranice. Otevřely se přechody s Rakouskem a Německem

Režim na hranicích Česka, dříve omezený kvůli šíření koronaviru, se v úterý uvolnil. Otevřely se silniční a železniční přechody s Rakouskem a Německem a kontroly na hranicích s těmito zeměmi jsou pouze namátkové. Ve středu budou také moci Češi, Slováci a Maďaři na dva dny cestovat mezi státy bez nutnosti předložení testu na covid-19. Mezinárodní dopravě se otevřela i letiště. Kvůli pandemii vláda zakázala 16. března vstup cizincům do Česka a Čechům cesty do zahraničí. Zákaz už byl částečně uvolněný 24. dubna.

Překračovat hranice je od úterý možné bez časového omezení, nadále je ale podle ministerstva vnitra povinné předložit negativní test na covid-19. Zároveň zůstává v platnosti opatření neumožňující vstup do Česka turistům. Zavřené zůstávají i menší turistické přechody. „Stále ještě platí režim kontroly hranic,“ uvedl ministr vnitra a místopředseda vlády Jan Hamáček (ČSSD).

Nově mohou ale na české území vstoupit občané Evropské unie a cizinci s postavením dlouhodobého rezidenta v jiném členském státě. Musejí mít negativní test na koronavirus a přicestovat za účelem ekonomické činnosti nebo návštěvy lidí, ke kterým mají prokazatelnou rodinnou vazbu, včetně trvalého partnerského vztahu. Musejí také zároveň doložit adresu, na které se budou zdržovat.

Jeden hraniční přechod s Rakouskem zůstal neplánovaně zavřený

Na přechodu Slavonice–Fratres s Rakouskem ale zmizely zátarasy jen z české strany, rakouští policisté Čechy přes hranice od rána několik hodin nepouštěli. V současnosti už průjezdu nebrání. Ostatní hraniční přechody na jihu Čech byly podle policejního mluvčího Milana Bajcury v provozu a bez problémů. 

Podle starosty Slavonic Hynka Blažka (Nezávislí) situaci pro řidiče komplikovala i objížďka v okolí obce. Pokud vozidla dorazila na přechod a rakouská strana je na své území nepustila, musela cestovat do Nové Bystřice, kde směla hranici překročit. Jan Hamáček pro server iRozhlas uvedl, že Rakousko bylo o otevření přechodů z české strany dopředu informováno.

Za hranice jen z vážného důvodu

Policisté uvedli, že nejčastěji vraceli z Lískové na Domažlicku zpět Němce, kteří si chtěli v Česku třeba jen nakoupit cigarety. „Musí mít vážný důvod, abychom je k nám pustili. Paní třeba jela do Česka na pohřeb a ukázala nám parte na mobilu. Další Němec jel zkontrolovat své domy a ukázal nám výpis z katastru, zemědělci jeli na česká pole, která tu mají koupená nebo pronajatá,“ uvedl policista. Podobné je to u Čechů, kteří třeba uvedou, že mají v Německu banku a jedou si vybrat peníze, nebo tam také jezdí na úřady. 

Uvolnění restrikcí usnadní i cestu přeshraničním pracovníkům. Podle starosty Nýrska na Klatovsku Miloslava Rubáše (Volba pro Nýrsko) se jim často až násobila vzdálenost, kterou museli ujet do práce. „Nebudou muset cestovat několik desítek kilometrů na otevřené přechody a mohou využít ten přechod, který je nejbližší,“ řekl Hamáček.

Pro lety v schengenském prostoru pak budou moci lidé od úterý nově využít letiště v Brně-Tuřanech, Karlových Varech, Ostravě-Mošnově, Pardubicích a Praze-Kbelích. Dosud byla pro mezinárodní lety otevřena pouze pražská Ruzyně. V Brně třeba plánují na začátek července znovuzavedení linky s Londýnem, do té doby předpokládají přijímání spojů hlavně v oblasti „všeobecného a byznys letectví“.

Na dva dny na Slovensko a do Maďarska

Ve středu se zmírní opatření i pro další země. Češi a Slováci budou moci mezi státy cestovat bez nutnosti předložení negativního testu na covid-19 a bez karantény, pokud se vrátí zpět do své země do 48 hodin. „Dnes ještě řešíme některé detaily se slovenskou stranou, včetně toho, jak bude lhůta kontrolována. Na naší straně jsou od pondělí kontroly namátkové, a to by mělo platit i v tomto případě,“ uvedl v úterý ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Slovenský hlavní hygienik v úterý informoval, že Češi a Maďaři budou muset při policejní prohlídce na hranicích prokázat, že se v zemi nezdrželi déle než 48 hodin.

Stejný režim bude podle Petříčka platit i pro Čechy, kteří se chtějí vydat do Maďarska. Petříček oslovil i rakouského ministra zahraničí Alexandera Schallenberga, že by bylo obdobný režim možné zavést také na společných česko-rakouských hranicích. Rakousko se však k návrhu staví rezervovaně, informoval večer Petříček, který s Vídní jednal během dne. Ve středu tak podle něj začne zvláštní režim fungovat jen se Slovenskem a Maďarskem.

Zmírnění opatření na hranicích zmínil na Twitteru také premiér Andrej Babiš (ANO). Předseda vlády už se v pondělí na takovém režimu domluvil se slovenským protějškem Igorem Matovičem. Babiš v pondělí napsal, že by měli režim kontrolovat slovenští policisté.

Podle Hamáčka Česko jedná na uvolnění režimu na hranicích i s Polskem. „Tam ta situace je asi nejsložitější, polská strana má trošku jiný pohled na situaci. Zatím k zásadnímu pokroku nedošlo,“ popsal Hamáček. Na hranicích s Polskem se tak podle něj nic nezmění nejméně do 12. června. „Poláci nechtějí zatím otevírat hranice,“ dodal. Zatím polská strana alespoň otevřela další dva hraniční přechody pro přeshraniční pracovníky. Od úterý mohou do práce i přes Krnov a Opavu, do té doby mohli překročit hranici jen v Bohumíně.

Další uvolnění hraničního režimu má nastat 8. června, kdy zřejmě Česko upustí od testů na covid-19 u lidí, kteří se budou vracet ze států, které budou z epidemiologického hlediska nerizikové. Mluvil o tom minulý týden ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO). Mezi nerizikovými státy by podle něj byly například Rakousko, Slovensko či Chorvatsko. Ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) později hovořil také o Řecku a Bulharsku.

Ministr vnitra Hamáček uvedl, že do situace před vypuknutím pandemie by se Česko mohlo vrátit 15. června. Na hranicích by tak neměly být kontroly a překročit by je mělo být možné kdekoliv bez nutnosti doložit negativní test na covid-19.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Na Fialově účtu X se po hackerském útoku objevily falešné příspěvky

Účet premiéra Petra Fialy (ODS) na síti X byl napaden, v úterý ráno se na něm objevily falešné příspěvky, sdělila mluvčí vlády Lucie Michut Ješátková. Zmíněné příspěvky lživě informovaly třeba o útoku na české vojáky ruskou armádou nebo odvetách za americká cla. Falešné příspěvky se objevily i na účtu koalice SPOLU. Spolupracovníci premiéra pracují na analýze útoku. Případem se bude zabývat i policie.
07:46Aktualizovánopřed 18 mminutami

Švédsko předložilo výhodnější nabídku na pronájem gripenů, uvedl resort obrany

Česká republika obdržela od Švédska novou nabídku na prodloužení využívání letounů JAS-Gripen. Armáda by po roce 2027 mohla využívat dvanáct letounů místo nynějších čtrnácti, za pronájem, servis a výcvik by podle současného kurzu Česko zaplatilo 16,65 miliardy korun včetně DPH. Ministerstvo obrany sdělilo, že aktuální nabídka je cenově asi o čtvrtinu výhodnější než dřívější návrhy, s nimiž nebylo spokojeno. Nyní nabídku vyhodnocuje.
08:54Aktualizovánopřed 22 mminutami

Opatření proti slintavce a kulhavce způsobila na hranici dlouhou kolonu kamionů

Na slovenské dálnici D2 se před hraničním přechodem Brodské–Břeclav s Českem kvůli opatřením proti šíření slintavky a kulhavky vytvořila zhruba 17 kilometrů dlouhá kolona kamionů. Informovala o tom v úterý slovenská policie, která řidičům doporučila využívat i jiné hraniční přechody. Motoristé se při jízdě do Česka zdrželi také na přechodu Drietoma – Starý Hrozenkov.
před 59 mminutami

„Potřebovala jsem se odzbrojit“. V terapii se stále častěji skloňuje ketamin

Lidé s duševním onemocněním se stále častěji obracejí k psychedelikům, tedy látkám, které navozují změněný stav vědomí. V Česku mohou legálně vyzkoušet zejména asistovanou terapii ketaminem, který podle odborníků umožňuje nahlédnout na problémy z jiné perspektivy, často u lidí, kterým nepomohla tradiční antidepresiva. „Ketamin by sám o sobě nic nevyřešil, ale naučil mě nechat nepříjemné věci prostě odplout,“ sdělila ČT24 Magdalena S., která ketamin v kontrolovaném prostředí vyzkoušela.
před 3 hhodinami

Kriminalisté udělali razii kvůli zbrojním zakázkám pro Ukrajinu, píše Odkryto.cz

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) na konci března zasahovali na několika místech Česka v souvislosti se zbrojními zakázkami, které vyšetřují ukrajinské úřady. Rozsáhlá razie se odehrála na základě justiční spolupráce s Ukrajinou. S odvoláním na informace z NCOZ a Městského státního zastupitelství v Praze to v úterý uvedl server Odkryto.cz.
před 3 hhodinami

„Úsměv od ucha k uchu.“ Hudebník Pokáč vzpomínal na Annu Slováčkovou

Na spolupráci s Annou Julií Slováčkovou hudebník Jan Pokorný alias Pokáč vzpomíná rád. Natočili spolu píseň na podporu dětí s onkologickým onemocněním. Očekával jsem, že mě pošle do háje a ona napsala, že je to skvělé, že ji to baví a že do toho půjde, popsal v Událostech, komentářích Pokorný. Slováčková podle něj měla jednoznačně pozitivní přístup k životu. Úsměv od ucha k uchu a naprosto bezedná chuť žít tady a teď, popsal osobnost Slováčkové písničkář. Zpěvačka a herečka o víkendu podlehla rakovině, bylo jí 29 let.
před 5 hhodinami

Přiklonit se k Rusku? V pravoslavné církvi panuje rozkol, zjistili Reportéři ČT

V české pravoslavné církvi se odehrává boj o to, jestli se přikloní více k Rusku. Rozkol, který v organizaci panuje, sledují i úřady. Situace je podle nich vážná a jde o bezpečnost země, obávají se posilování ruského vlivu v rámci této církve u nás. Situaci mapovali Reportéři ČT, kteří se dostali také na akci, kde arcibiskup Michal Dandár – bývalý agent komunistické Státní bezpečnosti – slavil deset let ve funkci. Po jeho boku se objevil například duchovní, o jehož klášter se zajímají ukrajinské bezpečnostní složky kvůli prokremelské propagandě. Šéf Bezpečnostní informační služby Michal Koudelka už v minulosti řekl, že se arcibiskup Michal a řada lidí kolem něj kloní k moskevskému patriarchátu. Mluvčí duchovního ale uvádí, že československá pravoslavná církev není pod žádným vedením té moskevské.
před 5 hhodinami

Výdejní boxy vedle památek dráždí. Radnice řeší, co s nimi

Radnice hledají možnosti, jak účinněji regulovat umístění výdejních boxů vedle památek i pomníků. Například v Hradci Králové zásilkový obchod postavil box hned vedle plastiky sochaře Vladimíra Preclíka. Ta přitom podle znalců patří k významným uměleckým instalacím ve městě. Umístění výdejních boxů vyvolalo bouřlivé reakce veřejnosti, především na sociálních sítích. Po protestech veřejnosti firma chybu uznala a hledá jiné místo. V Hradci Králové nyní navíc uvažují o vyhlášce, která by umístění boxů regulovala.
před 6 hhodinami
Načítání...