ČD nasazují do vlaků bodyguardy

Praha - Cestující ve vlacích nově doprovázejí hlídky bezpečnostních agentur. České dráhy si je najímají pro vytypované problémové spoje. Jejich úkolem je chránit cestující i vlakovou četu. Bezpečnostní služba je zatím ve vlacích na zkoušku, ČD jsou ale s její prací spokojeny. Od začátku února už musely týmy zasahovat dvaatřicetkrát a jednou dokonce zachraňovaly život. Záchrana ženy s epileptickým záchvatem byla pro tento bezpečnostní tým zatím nejnáročnějším zásahem.

Cestující ve vlaku z Pardubic omdlela přímo před zraky hlídky v uličce vagonu. Nejčastěji ale členové bezpečnostní agentury pomáhají s opilými a agresivními cestujícími nebo s těmi, kteří nemají jízdenku a musí ven z vlaku.

„Hodí se to na nočních a víkendových spojích, je to výborný nápad, určitě nám to ulehčí práci,“ řekl průvodčí Miroslav Kadlec.

Reportáž Lucie Komňacké (zdroj: ČT24)

Dráhy na službu nevypisovaly tendr, pouze rozšířily spolupráci s agenturami, jejichž služeb již delší dobu využívají ve stanicích. Jejich zástupci hlídkují na 80 nádražích v republice. Za práci, kterou by měla odvádět policie, tak ČD každý měsíc utratí několik set tisíc korun.

„S Policií ČR dlouhodobě spolupracujeme, ale tohle je nadstandardní servis, protože policisté nemůžou být všude,“ uvedl mluvčí Českých drah Ondřej Kubala. Zároveň podotkl, že ochranka ve vlacích není proto, aby bila cestující. „Byli vybráni zvláště komunikativní jedinci, jejichž prvním úkolem je cestujícím pomáhat. Nejsou to žádné mlátičky,“ řekl Kubala.

Bezpečnostní týmy se pohybují ve všech typech vlaků, od EuroCity až po malé motoráky, a to v kteroukoliv denní i noční dobu.

Vydáno pod