Budoucí vláda chce přepsat rozpočet a snížit deficit pod tři sta miliard. Počítá s provizoriem

Musí být pod tři sta miliard, říká k výši rozpočtového schodku pro příští rok Stanjura (zdroj: ČT24)

Pravděpodobný budoucí ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) hledá cesty, jak snížit rozpočtový schodek v příštím roce. Zatímco aktuální návrh počítá s deficitem 377 miliard korun, nastupující kabinet ho chce dostat pod tři sta miliard. Ve hře jsou škrty ve slevách na jízdném pro děti a důchodce, šetření v provozních výdajích státu nebo úspory v platech státních zaměstnanců, případně nižší dotace podnikatelům nebo úspory v podpoře obnovitelných zdrojů.

„Musí to být pod tři sta miliard. Určitě do jednání půjdeme přibližně s takovou strukturou, jakou jsme již předkládali,“ konstatuje první místopředseda strany ODS a kandidát na ministra financí Zbyněk Stanjura. „Každý rok jsme ukazovali, kde se dají desítky miliard ušetřit.“

Občanská demokracie svůj úsporný balíček předložila už loni při schvalování rozpočtu na letošní rok. Tehdy ale kvůli odporu stran odcházející vlády neprošel. „Samozřejmě budeme sledovat, kde pánové ušetří. Myslím, že to byla jen předvolební lež, a že neušetří nic,“ reaguje nyní premiér v demisi a předseda ANO Andrej Babiš.

Některé koaliční strany mají k části návrhů ODS výhrady

Budoucí ministr financí ještě musí rozpočtové škrty projednat s nastávajícími koaličními partnery – tedy s lidovci, TOP 09, Starosty a Piráty. Ti s plánem úspor souhlasí, o konkrétních položkách ale bude pětikoalice ještě rokovat.

Občanská demokracie do jednání o změně rozpočtu vstupuje se záměrem snížit deficit o více než 77 miliard. Dominantní úsporu vidí v provozních výdajích států, škrtat se podle ní ale dá i v platech státních zaměstnanců, podnikatelských dotacích nebo slevách na jízdném. 

.

Rozpočtové úspory
Zdroj: ČT24

„První půjdou neinvestiční dotace podnikatelským subjektům, letos 105 miliard, to je první na ráně. Potom provoz státu, kde při dobré vůli bude šetřit stát sám na sobě, a nebude to mít žádný dramatický dopad na občany České republiky,“ doplnil Stanjura.

Již loni na podzim ODS navrhla uspořit dvaadvacet a půl miliardy na provozních výdajích státu, skoro sedmnáct miliard na platech státních zaměstnanců, ale také šest miliard kvůli zrušení slev na jízdném a pět miliard na dotacích pro obnovitelné zdroje energie. „To byly návrhy občanských demokratů, pak jsme kandidovali (do sněmovních voleb), měli jsme koaliční program,“ dodává Stanjura.

Předznamenává tím případné vnitrokoaliční kompromisy; některé strany vznikajícího kabinetu totiž mají k části návrhů výhrady. Lidovci, Starostové a TOP 09 například nechtějí úplně zrušit slevy na jízdném pro děti a studenty. Ty by měli podle nich dál dostávat lidé s nižšími příjmy.

„Měl by tam být sociální aspekt, a ne plošné rozdávání. Myslím si, že náš státní rozpočet je opravdu napnutý,“ vysvětluje první místopředsedkyně strany KDU-ČSL a senátorka Šárka Jelínková.

Tváře vládní koalice zároveň připouštějí, že by slevy mohly být nižší než pětasedmdesát procent. „Parametry je možné měnit tak, aby slevy dávaly smysl a byly cíleny na ty, kteří je potřebují,“ uvedl místopředseda STAN Petr Gazdík. Kromě ODS nicméně žádná další uskupení z koalice své představy zatím nepředložilo.

Návrh státního rozpočtu se začne projednávat na začátku prosince

Strany, které budou v příštích čtyřech letech v opozici, ale plány nastupující pětikoalice odmítají. „Je to nereálné, když si vezmu jeden pozměňovací návrh vedle druhého. Snižovaly by se platy – i tarifní platy. Snížíme platy lidem, kterým jsme děkovali? Lidem v sociálních službách, policistům, hasičům?“ táže se ministryně financí v demisi a předsedkyně poslaneckého klubu ANO Alena Schillerová.

„U některých třeba ne úplně výkonných úředníků ke zvyšování prostě docházet nebude. Je fér to říkat tak otevřeně, jak činíme,“ míní předsedkyně strany TOP 09 a šéfka Poslanecké sněmovny ČR Markéta Pekarová Adamová.

Podle předsedy SPD a poslance Tomia Okamury je potřeba odložit drahé zahraniční armádní nákupy. „V rozpočtu se pohybují kolem šedesáti, sedmdesáti miliard korun,“ uvedl.

Plány na snížení rozpočtového schodku
Zdroj: ČT24

Chystá se provizorium

Poslanci začnou ve sněmovně v prvním čtení projednávat návrh státního rozpočtu se schodkem 377 miliard na začátku prosince. Budoucí vládní strany se zatím dohodly, že rozpočet navržený odcházejícím kabinetem během prosince ve sněmovně odmítnou a přepracují. 

Zbyněk Stanjura České televizi řekl, že na snížení rozpočtového schodku zhruba o osm desítek miliard bude nový kabinet potřebovat minimálně šest týdnů. To znamená, že novou verzi nejdůležitějšího zákona roku by mohla mít Fialova vláda hotovou do konce ledna.

Na začátku února by pak kabinet mohl nový rozpočet poslat do sněmovny. Schvalování klíčového vládního návrhu odhaduje nová koalice zhruba na měsíc a půl. Česko tak nebude mít minimálně první tři měsíce příštího roku schválený rozpočet a vláda bude hospodařit podle rozpočtového provizoria.

Budoucí ministr školství Petr Gazdík (STAN) České televizi už také řekl, že po dobu provizoria mimo jiné neporostou platy učitelů ani dalších státních zaměstnanců. „V prvních třech měsících budou výdaje patrně ve výši jedné dvanáctiny předchozího roku. Tím pádem nebude na navýšení platů v prvních třech měsících. O to víc bych chtěl apelovat na pana prezidenta, že čím dříve bude vláda sestavena a funkční, tím lépe to bude pro tento stát jak z hlediska rozpočtu, tak i covidové a energetické krize,“ uvedl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Pavel má za zásadní, aby příští vláda zaručila bezpečnost i svobodu Česka

Skutečný stav České republiky není ani zdaleka tak špatný, jak si někdy myslíme na základě záměrně šířených negativních nálad, řekl v novoročním projevu prezident Petr Pavel. Má za zásadní, aby příští vláda zaručila, že bude Česká republika nadále bezpečná, svobodná, s fungujícími zákony i férovým prostředím pro život i podnikání. Před národ s proslovem předstoupil Pavel podruhé ve své funkci.
13:00Aktualizovánopřed 18 mminutami

Silvestr poznamenaly úrazy od petard, hasiči hlásí nejvíc požárů za sedm let

Mnoho výjezdů kvůli silvestrovským oslavám evidují hasiči a také záchranáři. Jen v Praze zasahovali u stovky událostí, v devíti případech šlo o zranění způsobená zábavní pyrotechnikou. Záchranáři po celé republice řešili také otravy alkoholem nebo napadení. Hasiči hlásí nejvíc požárů za sedm let, hořelo i několik rodinných domů. Během silvestrovské noci policisté nezaznamenali žádnou mimořádnou událost, řešili ale víc konfliktních případů než v běžný den.
09:25Aktualizovánopřed 39 mminutami

Jehličí začalo maskovat armádu před 60 lety. Vydrželo i po revoluci

Maskovací polní stejnokroj vzor 60, známý jako „jehličí“, tvořil zhruba čtvrt století základ výstroje Československé lidové armády a uplatnil se třeba i mezi trampy. Zelenou uniformu s typickým potiskem připomínajícím jehličky ze stromů, která byla oficiálně zavedená k 1. lednu 1965, občas využívala ještě armáda samostatného Česka.
před 4 hhodinami

Lycea 2.0 mají pomoci žákům se zaměřením. Někde je testují, jinde panuje skepse

Ani gymnázium, ani stávající lyceum. Ministerstvo školství spustilo pilotní testování nového oboru Lyceum 2.0, do kterého se zatím zapojilo 32 institucí. Nejčastěji se jednalo o obchodní akademie a hotelové školy. Ministerstvo i školy vyzdvihují možnost, že se žáci o svém budoucím zaměření mohou rozhodnout až v průběhu studia, a nikoliv hned na jeho začátku. Nová lycea navíc v některých krajích mírně navýší kapacity středních škol. Naopak některá zařízení, která se do projektu nezapojila, velký rozdíl mezi stávajícími a novými lycei nevidí.
před 6 hhodinami

Zákony v roce 2025: Nová definice znásilnění i změny pro pěstouny

Povinnost oznamovat podezřelé nákupy zbraní, zjednodušení procesu pro pěstouny nebo partnerství stejnopohlavních párů jsou jen některé novinky, které začnou platit od roku 2025. Dojde také k řadě změn dalších zákonů, nařízení i vyhlášek. Web ČT24 připravil přehled těch nejzásadnějších.
včera v 10:00

Rok 2025 v Česku: Sněmovní volby budou poprvé i korespondenčně

Jednou z nejvýznamnějších domácích událostí budou v roce 2025 volby do Poslanecké sněmovny, poprvé i korespondenčně pro Čechy v zahraničí. Připomene se také osmdesát let od konce druhé světové války a také tři roky od plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu. V září se pak veřejnost poprvé seznámí s obsahem zřejmě posledních slov Tomáše Garrigua Masaryka.
včera v 10:00

Lidé v Česku v roce 2024 nejvíce „googlili“ olympiádu či povodně

Sportovní události, jako bylo mistrovství světa v hokeji nebo letní olympiáda, patřily v roce 2024 v Česku k nejvyhledávanějším na Googlu. Rezonovaly ale i volby, ať už evropské, americké, nebo krajské v tuzemsku, a také podzimní povodně. Velký zájem budily rovněž informace o taneční soutěži StarDance. Data o vyhledávání také ukazují, že obyvatelé Česka si stále neosvojili, na které státní svátky mají obchody zavřeno.
včera v 07:30

Kolkové známky od ledna končí

Po 170 letech se uzavírá historie kolkových známek na českém území. Od ledna je nebude možné použít, ale ani vrátit. O jejich zrušení vláda rozhodla kvůli úsporám, mezi lety 2014 až 2021 stál tisk a distribuce přes půl miliardy. Na úřadech a soudech, kde se jimi dosud platilo, budou fungovat jiné formy úhrady – hotovost, karta, převod, případně QR kód. Nevyužité kolky mohou lidé vracet ještě poslední den v roce.
včera v 06:50
Načítání...