Bezpečnost Česka je důležitější než zájmy Home Creditu v Číně, shodly se političky

63 minut
Otázky Václava Moravce: Bezpečnost Česka je důležitější než zájmy Home Creditu v Číně, shodly se političky
Zdroj: ČT24

Politici nesmí přihlížet k ekonomickým zájmům firem, pokud je ohrožena bezpečnost Česka a jeho občanů. V pořadu Otázky Václava Moravce se na tom shodly Kateřina Valachová (ČSSD), Alexandra Udženija (ODS) a Olga Richterová (Piráti). Reagovaly tak na slova premiéra Andreje Babiše (ANO), který přiznal, že kvůli sporu o Huawei vyjádřila obavy o své podnikání společnost Home Credit patřící do skupiny PPF.

Prezident Miloš Zeman ve čtvrtek prohlásil, že vyjádření českého kybernetického úřadu a Bezpečnostní informační služby ke kauze Huawei ohrožují českou pozici a ekonomické zájmy v Číně. Země chystá podle Zemana odvetná opatření, která by se mohla dotknout Škody Auto nebo PPF či investic Huawei v Česku.

Premiér Andrej Babiš (ANO) ale v pátek uvedl, že vláda žádné takové informace nemá a o možných problémech se mu zmínil pouze jeden ministr. V neděli upřesnil, že obavy vyjádřili na schůzce s ministryní průmyslu a obchodu Martou Novákovou (za ANO) zástupci společnosti Home Credit. Jejím většinovým vlastníkem je PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera, která však sídlí v Nizozemsku. 

Zeman hájí PPF, míní Richterová

„Je jasné, zda (prezident Miloš Zeman - pozn. red.) hájí veřejný zájem, nebo něco úplně jiného,“ řekla v Otázkách Václava Moravce poslankyně za Piráty Olga Richterová. Podle ní z prezidentových výroků „evidentně vyplývá“, že hájí zájmy skupiny PPF, což považuje za velký problém.

„Vezmeme-li si Čínu jako zemi, kde jsou koncentráky, kde mizí lidé, tak to zkrátka není důvěryhodný partner. To je samozřejmě země, před kterou se musíme mít velmi na pozoru,“ dodala Richterová.

Domnívá se, že je nutné problém řešit společně na úrovni Evropské unie nebo NATO. „Je potřeba vyrábět si komponenty sami, nebo ideálně v evropských továrnách,“ podotkla. 

Udženija: Zeman má uklidňovat, ne „házet šrapnely“

„Pokud jde o bezpečnost naší země, nemá se přihlížet na žádné zájmy žádných firem. A je jedno, zda sídlí nebo nesídlí v České republice,“ souhlasí Alexandra Udženija (ODS). Firma PPF má totiž oficiálně sídlo v Nizozemsku a stejně jako Home Credit nepatří mezi největší plátce daní v Česku. Nejvyšší částku na daních v roce 2017 zaplatila automobilka Škoda Auto, podle premiéra Babiše se ale jí spor nijak nedotýká a popřel tak Zemanova slova. 

„Bezpečnost a ochrana národních zájmů a našich občanů je na prvním místě. Opakovaně jsme kritizovali i v minulosti, když prezident zpochybňoval naše bezpečnostní služby. Nepřispívá to ani k dobré náladě ve společnosti,“ upozornila Udženija. Prezident by podle ní měl situaci uklidňovat, nikoli „házet šrapnely“, jak své kontroverzní výroky Zeman označil.

Udženija kritizuje i přístup premiéra Andreje Babiše poté, co Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost vydal varování týkající se zařízení Huawei. „Když se objevila tato zpráva, tak ministři v čele s premiérem začali vykřikovat, jak dají pryč telefony Huawei z ministerstev. Přitom o tom to vůbec není. To bylo naprosto amatérské,“ konstatovala.

Úřad musel později upřesnit, že se jedná o kritickou infrastrukturu, nikoli přímo mobilní telefony. Chybou byla podle Udženije i schůzka premiéra s čínským velvyslancem v restauraci.

Valachová: Nevěřím, že by prezident mohl upřednostnit soukromý zájem

Také podle poslankyně Kateřiny Valachové (ČSSD) je bezpečnost nejvyšším zájmem Česka. „A nemůžu uvěřit ani na tisícinu vteřiny, že by prezident republiky mohl upřednostnit soukromý zájem soukromé firmy proti tomu, že chráníme naši bezpečnost a zajišťujeme ochranu našich občanů,“ podivuje se.

Prezident, premiér a ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD) by podle ní měli na společné schůzce k zahraniční politice, která se má konat koncem ledna, vydat k situaci jasné stanovisko. Nepředpokládá, že by výstupem byla zpráva, že jsou poškozovány zájmy skupiny PPF nebo Home Creditu. „Já bych to vyloučila,“ říká Valachová. Premiér ale později vzkázal, že schůzka o Huawei „určitě nebude“. 

Budovat ekonomické vztahy s Čínou je podle ní v pořádku, protože to dělají i jiné evropské země. „Ale v žádném případě nelze ohrozit bezpečí a ochranu republiky. Čína je suverénní stát jako my, oni si také chrání svou infrastrukturu, taky berou kyberochranu vážně,“ podotýká Valachová.

Polská stopa v Česku

Česká pobočka Huawei je řízena z Polska. Tamní civilní kontrarozvědka v týdnu zadržela kvůli podezření ze špionáže dva lidi – bývalého vysoce postaveného polského bezpečnostního důstojníka a čínského zaměstnance firmy Huawei.

Oba muži už jsou ve vazbě a jsou obviněni ze špionáže pro čínské tajné služby. Za to jim v Polsku hrozí až deset let vězení. Firma už pracovníka propustila a uvedla, že jeho činy „nemají se společností Huawei nic společného“.

Huawei je největším výrobcem telekomunikačních zařízení na světě. V řadě zemí ale čelí obviněním, že úzce spolupracuje s čínskou vládou a že její zařízení jsou uzpůsobena pro špionáž. Huawei taková obvinění odmítá.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Domácí

Bradáčová chce zrušit vrchní státní zastupitelství

Jednou z priorit nové nejvyšší státní zástupkyně Lenky Bradáčové je změnit soustavu státních zastupitelství ze čtyřstupňové na třístupňovou. Chce mezi jiným vyjít z normy, která nebyla projednána v roce 2013 a počítala i se zrušením vrchního státního zastupitelství. Politici ale nejsou jednotní.
před 32 mminutami

ANO podle Kantaru v březnu oslabilo, lehce posílilo SPOLU

Březnový volební model agentury Kantar CZ ukazuje, že hnutí ANO s 35,5 procenta ztratilo oproti únoru dva procentní body a nárůst preferencí tak neobhájilo. O půldruhého bodu si polepšila druhá koalice SPOLU. Přízeň voličů ke STAN, SPD, Motoristům a Pirátům zůstává stabilní. Memorandum o spolupráci SPD, Trikolory, Svobodných a PRO bylo podepsáno a oznámeno v průběhu sběru dat, a protože zisk stran nelze jednoduše sečíst, bude toto uskupení zohledněno až ve volebním modelu za duben. Průzkum, který ukazuje aktuální rozložení politické podpory, zpracovala agentura pro Českou televizi.
před 1 hhodinou

Březnový výbuch v Poličských strojírnách způsobil škodu za 120 milionů

Škoda, kterou způsobil 25. března výbuch a požár v areálu Poličských strojíren, se odhaduje na 120 milionů korun. Poničena byla budova i technologie, řekl David Hác, předseda správní rady firmy STV Group, která má část areálu strojíren pronajatý.
14:35Aktualizovánopřed 5 hhodinami

De facto: Pravidla pro vstup do Poslanecké sněmovny

Zbývá přibližně půl roku do voleb do Poslanecké sněmovny, připravují se na ně nejen úřady, ale zejména politická uskupení. Ta právě v této době mimo jiné řeší, jestli budou kandidovat samostatně nebo třeba v koalici s další stranou. Pro samotné strany a pro koalice platí odlišná pravidla.
před 7 hhodinami

Vědci popsali temnou diverzitu české krajiny. Ukazuje, jak moc je poškozená

V oblastech silně ovlivněných lidskou činností chybí rostlinné druhy, které by se na podobných stanovištích jinak přirozeně vyskytovaly. Jev označovaný jako temná diverzita zkoumají dvě stovky botaniků z celého světa v projektu DarkDivNet. Čeští odborníci pomohli vytvořit metodickou koncepci a shromáždili data z několika území v Čechách a na Moravě.
před 12 hhodinami

V Česku by mohlo trvale zůstat přes čtvrt milionu ukrajinských uprchlíků

V Česku by mohlo trvale zůstat na 260 tisíc uprchlíků z Ukrajiny. I s nimi by za deset let mohlo v zemi celkem žít asi 1,36 milionu cizinců, vyplývá ze studie poradenské společnosti Boston Consulting Group (BCG) a středoevropské pobočky Aspen Institute pro ministerstvo práce. Na konci března pobývalo v Česku podle údajů ministerstva vnitra 364 600 uprchlíků s dočasnou ochranou a dalších 708 700 cizinců mělo povolení k pobytu, celkem tedy 1,07 milionu lidí.
před 13 hhodinami

Při kontrole kamionů pomůžou speciální kamery

Přetížené kamiony, jejich technický stav, emise, ale i manipulace s tachografy bude od 1. července bez policejní asistence kontrolovat nově vzniklá Inspekce silniční dopravy. K dispozici bude mít dvaadvacet nových vozů. Novinku v týdnu schválil Senát.
před 14 hhodinami

Umělá inteligence rozpozná výtržníky, používat se ale na stadionech nesmí

Kamerové systémy s využitím umělé inteligence na rozpoznání obličejů měly výrazně pomoci v zamezení přístupu agresivním fanouškům na stadiony – používat se ale nesmí. Od února platí evropské nařízení, podle kterého smí podobnou technologii využívat jen policie, a to při vyšetřování závažných trestných činů. Ministerstvo vnitra a Ligová fotbalová asociace teď hledají cestu, jak umožnit, aby se tento bezpečnostní systém na stadionech mohl využívat.
před 21 hhodinami
Načítání...