„Je to lež a nesmysl.“ Babiš odmítl čínské prohlášení o společné schůzce k Huawei

Čínský velvyslanec lhal o schůzce s premiérem k české výstraze před technologií firmy Huawei. Ministerský předseda Andrej Babiš (ANO) to prohlásil v rozhovoru s Václavem Moravcem a dodal, že kabinet v kauze Huawei nechyboval. S velvyslancem se sejde ministr zahraničí Tomáš Petříček (ČSSD).

Video Otázky Václava Moravce
video

Spor o Huawei: Babiš v ČT obvinil čínského velvyslance ze lži

Spor o hardware a software čínských společností Huawei a ZTE vyvolalo prosincové varování Národního úřadu pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB), jenž obě společnosti považuje za bezpečnostní riziko.

Huawei, jež v těchto dnech žádá Prahu o bezpečnostní prověrku, tuzemskou výstrahu odmítla. Premiér Babiš se následně těsně před svátky sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. Čínská ambasáda v následném prohlášení uvedla, že varování se „nezakládá na skutečnosti“ a mělo nepříznivý dopad. 

„Čínská strana bere na vědomí úsilí české vlády o nápravu příslušných chyb a doufá, že česká strana přijme účinná opatření, aby zabránila opakování podobných událostí, a bude účinně chránit legitimní práva a zájmy čínských firem,“ napsalo velvyslanectví na Facebooku. A právě proti tomuto prohlášení se nyní ministerský předseda ostře ohradil.

„To, co napsal, je nesmysl. Je to lež, není to pravda,“ prohlásil v tříkrálovém rozhovoru s Václavem Moravcem. „Česká vláda ani český stát žádnou chybu neudělaly. Jsme nezávislý, svrchovaný stát a nemám se za co omlouvat. Co udělal pan velvyslanec, je velice nestanradní. Bude s ním jednat pan (ministr zahraničí) Petříček,“ dodal s tím, že průhonické setkání s pekingským ambasadorem bylo neformální.

Video Otázky Václava Moravce
video

Otázky Václava Moravce: Interview s Andrejem Babišem

Babiš: Budeme se řídit podle Evropy

Babiš již velvyslance za vyjádření ambasády kritizoval na konci prosince, kdy uvedl, že Čang Ťien-min komentoval schůzku nezvykle. Otázce technologické bezpečnosti spojené s čínským servisem by se pak měla věnovat vláda, protože podle premiéra nejsou informace NÚKIB dostatečné.

Ministerský předseda nemá jasno v tom, jak by měly státní instituce nyní postupovat, pokud některá z čínských firem vysoutěžila veřejnou zakázku a ještě nedošlo k podpisu smlouvy, ani v situaci, kdy už technologie veřejnému sektoru poskytuje.

Nejasné pak Babišovi je i to, jestli se varování týká vedle státního také soukromého sektoru. Jak totiž ministerský předseda upozornil, infrastrukturu od Huawei používají všichni tři čeští mobilní operátoři, což podle jeho slov není výjimka ani v rámci celé Evropy.

„Vnímáme bezpečnostní riziko těchto technologií a zařídíme se podle toho, aby informační struktura státu nikdy nebyla bezpečnostně ohrožena,“ podotkl Babiš. „Budeme chtít zjistit a eliminovat rizika, která by mohla nastat v momentě, kdy by technologie byly zneužity. Budeme přijímat všechna opatření, aby to nenastalo.“

Stáhněte si Otázky Václava Moravce 108.36 MB