Babyboxy od neděle zachránily už dvě zdravé holčičky

Praha - V babyboxu na klinice GynCentrum v pražském Hloubětíně dnes brzy ráno našli zdravotníci zhruba dvoudenní holčičku. Zdravé tříkilové dítě tam někdo odložil kolem 04:30. Na počest lékaře, který měl službu, dostala dívka jméno Jana Karhanová. Za zhruba dvanáct hodin je to tak už druhé dítě odložené do babyboxu. Poslední byla několikadenní Adélka, kterou v neděli odpoledne někdo dal do vyhřívané schránky v jindřichohradecké nemocnici. Nyní nalezená Janička rozšířila počet takto odložených dětí na 36, 16 z nich zachránil právě hloubětínský babybox.

V Česku nyní funguje 39 babyboxů. Čtyřicátý se otevírá ve čtvrtek v Hodoníně a 41. pak 5. prosince v Mostě. Cílem zakladatele babyboxů v ČR Ludvíka Hesse je, aby vyhřívaných schránek v Česku bylo 70, tedy aspoň jedna v každém někdejším okresním městě.

Babyboxy ale mají i své odpůrce. Někteří odborníci odložení novorozence považují za trestný čin opuštění dítěte. Odložení dítěte do babyboxu je však legální a rodičce za to nehrozí žádný trest. Babyboxy jsou vždy instalovány v klidných místech, která zaručují zachování anonymity. Podobná zařízení fungují i na Slovensku, v Maďarsku, Rakousku, Švýcarsku nebo v Německu.